تیتر امروز

دلیل خواب آلودگی چیست؟

اگر در طول روز دچار خواب آلودگی زیاد می‌شوید بهتر است نگاهی به برنامه غذایی خود بیاندازید چرا که تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد خوردن برنج احساس خواب آلودگی ایجاد می‌کند.

کد خبر: ۱۰۷۸۴۱
۱۴:۵۱ - ۱۷ شهريور ۱۴۰۰

مصرف برنج و راز خواب آلودگی

دیدارنیوز ـ مصرف زیاد برنج باعث آزاد کردن هورمون آرامش بخشی می‌شود که عاملی برای حس ریلکسی و خواب آلودگی است. برنج از زمان‌های خیلی قدیم مورد استفاده مردم بوده است و بخشی از رژیم غذایی ما را تشکیل می‌دهد.

برنج را در بعضی از کشور‌ها همراه با عدس برای صبحانه هم استفاده می‌کنند و بخش جدایی ناپذیر زندگی ما انسان‌ها محسوب می‌شود، اما بعضی از افراد عقیده دارند که خوردن برنج باعث تنبلی و خواب آلودگی نیز خواهد شد.

بهداشت نیوز نوشت: یک متخصص تغذیه در این باره می‌گوید " بهتر است که برنج را در میانه روز استفاده نکنید و سعی کنید سبک زندگی خود را سالم کنید تا با خوردن برنج کمتر دچار خواب آلودگی شوید. "

برنج چگونه باعث خواب آلودگی می‌شود؟

برنج نه تنها یک غذای اصلی است و درست کردن آن در همه جای دنیا رواج دارد، بلکه یک غذای آسان و راحت هم محسوب می‌شود. همچنین سلامت ما را تضمین می‌کند و کربوهیدرات متعادلی دارد، اما ممکن است باعث خواب آلودگی شود، اما نمی‌توان گفت که کلا ناسالم است.

همه کربوهیدرات‌ها در بدن به گلوکز تبدیل می‌شوند و باقی مانده آن‌ها به انسولین؛ و همین اثر روی بدن انسان هم اتفاق می‌افتد. مغز اسید‌های چرب ضروری تریپتوفان را آزاد می‌کند که بعد از ترشح انسولین وارد کار می‌شوند.

هورمون‌های آرامش بخش مانند ملاتونین و سروتونین عاملی برای افزایش احساس خواب آلودگی در فرد بعد از خوردن برنج خواهد بود. سیستم عصبی خیلی خودش را درگیر نمی‌کند و همین باعث می‌شود که بدن ما فقط روی گوارش تمرکز داشته باشد.

چگونه از خواب آلودگی میانه روز جلوگیری کنیم؟

اگر با خوردن برنج در طول روز دچار خواب آلودگی میشوید بهتر است بهتر است برخی نکات را رعایت کنید.

مصرف کربوهیدرات

با خوردن کربوهیدرات کم‌تر می‌توانید از خواب آلودگی میانه روز جلوگیری کنید. وعده غذایی شما باید ۵۰ درصد سبزیجات، ۲۵ درصد پروتئین و ۳۵ درصد کربوهیدرات را تشکیل دهد. کربوهیدرات انرژی شما را در طول روز تامین می‌کنند. اگر چه که باید در میزان مصرف آن زیاده روی نکنید تا کمتر خواب الوده شوید.

وعده‌های اصلی

تعداد کمتر وعده‌های غذایی به شما کمک می‌کند که جلوی خواب آلودگی را بگیرید. افرادی که در طول روز زیاد برنج مصرف می‌کنند، باید مراقب باشند. هرچه قدر که غذا کم‌تر بخورید، کمتر خسته می‌شوید. پس مراقب مقدار برنج مصرفی خود باشید.

 

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر