تیتر امروز

بارندگی مقعطی در کشور؛ ادامه خشکسالی و جاری شدن سیل!
موج سرما در ایران ادامه دارد

بارندگی مقعطی در کشور؛ ادامه خشکسالی و جاری شدن سیل!

بی شک کلمات خشکسالی و ترسالی را زیاد شنیدید به ویژه در سال های اخیر که کل دنیا به ویژه در ایران با پدیده خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و حالا بارش برف و باران برخی را خوشحال کرده و برخی را ناراحت.

وقتی آسمان‌خراش به مزرعه تبدیل می‌شود!

یک شرکت ایتالیایی قصد دارد یک آسمان‌خراش را در چین بنا کند که علاوه بر دارا بودن فضای اداری، به پرورش گیاهان و محصولات غذایی نیز اختصاص داده خواهد شد.

کد خبر: ۱۰۶۴۹۷
۰۹:۴۸ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۰

 آسمان‌خراش یا  مزرعه خراش

دیدارنیوز ـ به نقل از نیواطلس، شاید دیدن آسمان‌خراش‌های پوشیده از گیاه در سال‌های اخیر نسبتا عادی شده باشد، اما اگر این آسمان‌خراش‌ها علاوه بر آوردن طبیعت به شهرها، برای پرورش غذا نیز به کار بروند، چه پیش می‌آید؟ این تفکری است که ورای ایده ساخت "مزرعه‌خراش" (Farmscraper) در شرکت ایتالیایی "کارلو راتی اسوسیاتی" (Carlo Ratti Associati) وجود دارد. این شرکت باور دارد که این ایده می‌تواند تا ۴۰ هزار نفر را در سال تغذیه کند.

مزرعه‌خراش که عنوان رسمی "برج جیان مو" (Jian Mu Tower) را دارد، قرار است با ۲۱۸ متر ارتفاع در شهر شنژن چین بنا شود. بیشتر فضا‌های موجود در ۵۱ طبقه این ساختمان، به فضای اداری اختصاص داده خواهند شد، اما یک فودکورت و قروشگاه نیز در آن وجود خواهد داشت. بیشتر نمای مزرعه‌خراش، برای کشت هیدروپونیک محصولات مورد استفاده قرار خواهد گرفت و سالانه بازدهی مطلوبی را خواهد داشت.

براساس گزارش شرکت سازنده، برج جیان مو آخرین قطعه موجود در منطقه تجاری مرکزی شنژن را اشغال می‌کند. این برج ۲۱۸ متری، ۱۰ هزار متر مربع از فضای نمای بیرونی خود را به کشت محصولات کشاورزی اختصاص خواهد داد. تخمین زده می‌شود که مزرعه عمودی هیدروپونیک، سالانه حدود ۲۷۰ هزار کیلوگرم غذا تولید کند که نیاز‌های حدود ۴۰ هزار نفر را پوشش می‌دهد. برج جیان مو، یک زنجیره مستقل تامین غذا ایجاد می‌کند که طی آن، کشت، برداشت، فروش و مصرف محصولات در یک ساختمان انجام می‌شود. علاوه بر این، برج جیان مو، ادارات، فروشگاه و فودکورت را نیز در بر دارد.

از دیگر ویژگی‌های قابل توجه مزرعه‌خراش می‌توان به مجموعه تراس‌هایی اشاره کرد که میزبان گیاهانی مانند نیلوفر آبی، سرخس و "سرخالو" یا "لیچی" (Lychee) هستند و باغ‌هایی پر از گیاه را برای استراحت کارکنان اداری در بر دارند. به علاوه، وجود این گیاهان به سایه انداختن در فضای داخلی و کاهش نیاز‌های تهویه مطبوع کمک می‌کند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: علم و فناوری
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر