تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...

واقعا ماه هر شب تغییر می‌کند؟

با هر بار نگاه به آسمان حس می‌کنید ماه تغییر شکل داده است. شما تنها کسی نیستید که سوال "چرا ماه همیشه به یک شکل دیده نمی‌شود" را در ذهن دارید.

کد خبر: ۱۰۶۳۴۷
۱۰:۳۴ - ۰۴ شهريور ۱۴۰۰

تغییر شکل ماه

دیدارنیوز ـ ما همیشه در طول زمان‌های مختلف تغییراتی را در شکل ماه می‌بینیم. شکل ماه بستگی به فاصله‌ای دارد که به آن نگاه می‌کنیم؛ یعنی هر چقدر فاصله ما از ماه کم و زیاد شود، شکل آن هم در چشم ما تغییر می‌کند. در واقع بازتاب نور خورشید که روی ماه می‌افتد، باعث می‌شود تا ما ماه را ببینیم.

جالب است بدانید که ماه هیچ گاه بزرگتر یا کوچکتر نمی‌شود. بلکه میزان قسمتی که ماه قابل مشاهده است، در طول زمان تغییر می‌کند و به همین دلیل است که ما احساس می‌کنیم ماه تغییر شکل داده است. ماه به دور زمین در حال سفر است. زمین هم به دور خودش در حال چرخش می‌باشد.

این که شما بتوانید شب‌ها از کره زمین، یعنی از منزل خودتان ماه را مشاهده کنید، به دو چیز بستگی دارد:

اینکه در کجای قسمت چرخه هستید و اینکه خورشید هم اکنون در چه فاصله‌ای با شما قرار گرفته است. اگر ماه روبروی خورشید قرار گرفته باشد، یعنی هنگامی که شب پدیدار می‌شود، احتمالاً ماه را به طور کامل روشن می‌بینید، زیرا نور خورشید آن را روشن کرده است که به آن ماه کامل می‌گویند، حتی زمانی هم که خورشید غروب می‌کند، باز هم نور آن در تمام جهات تابش دارد، اما بیشتر نور آن روی ماه می‌افتد و شما می‌توانید آن را ببینید.

مُنیبان در پایان نوشت: حال اگر ماه به طور کامل روبروی خورشید قرار نگرفته باشد، شما ماه را نصفه و نیمه می‌بینید و همین باعث می‌شود که احساس کنید ماه تغییر شکل داده است. پس نتیجه می‌گیریم که شکل ماه هیچ تغییری ندارد. تنها چیزی که تغییر می‌کند، میزان تابش خورشید روی ماه است که باعث می‌شود ما ماه را به شکل‌های مختلف ببینیم.

برچسب ها: نجوم
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر