تیتر امروز

۱ روز تا وین؛ روز مذاکرات پشت پرده!
شمارش معکوس مذاکرات وین (۶)

۱ روز تا وین؛ روز مذاکرات پشت پرده!

۸ آذر سرآغاز شروع مذاکرات وین با حضور نمایندگان دولت سیزدهم ایران است. اقتصاد ایران چشم انتظار نتیجه مذاکرات برجامی است. با دیدار برای رصد اخبار روزانه همراه باشید.
رکورد‌های جالب توپ طلا!
یک روز مانده تا اهدای «بالون دُر»

رکورد‌های جالب توپ طلا!

یکی از بزرگ‌ترین رویا‌های بازیکنان فوتبال در جهان به دست آوردن توپ طلا و عنوان بهترین بازیکن سال است. در فاصله کوتاهی تا معرفی بازیکن برتر امسال، نگاهی به رکورد‌های این جایزه انداخته‌ایم.

انتقال سوخت ایران به افغانستان

به گفته‌ی حمید حسینی، از اعضای هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در پی درخواست طالبان از تهران، صادرات سوخت ایران به افغانستان از سر گرفته شد.

کد خبر: ۱۰۶۰۲۶
۰۸:۴۴ - ۰۲ شهريور ۱۴۰۰

انتقال سوخت ایران به افغانستان

دیدارنیوز ـ یک مقام ایرانی به رویترز خبر داد ایران صادرات سوخت به افغانستان را چند روز قبل به درخواست دولت جدید این کشور همسایه ازسرگرفته است.

گروه طالبان هفته گذشته با خروج نیرو‌های نظامی آمریکا و متحدانش از افغانستان پس از یک جنگ ۲۰ ساله، قدرت را در این کشور به دست گرفت. همزمان با خروج بسیاری از شهروندان افغان از شهر‌ها به دلیل نگرانی از اقدامات تلافی جویانه و بازگشت قوانین سخت گیرانه‌ای که طالبان دو دهه پیش به اجرا گذاشته بود، قیمت بنزین در افغانستان به ۹۰۰ دلار در هر تن رسیده است. طالبان برای مقابله با افزایش قیمت، از ایران خواسته است مرز‌ها را برای بازرگانان باز نگه دارد.

حمید حسینی، از اعضای هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران به رویترز گفت: طالبان پیامی را به ایران ارسال و اعلام کرد که می‌توانید به صادرات فرآورده‌های نفتی ادامه دهید.

طالبان این پیام‌ها را به بازرگانان ایرانی و به اتاق بازرگانی ایران که ارتباطات نزدیکی با دولت دارد، فرستاده است. در نتیجه اداره کل گمرک جمهوری اسلامی ایران ممنوعیت صادرات سوخت به افغانستان را که از ششم اوت (۱۵ مرداد) به دلیل نگرانی‌های ایران نسبت به ایمنی تجارت در این کشور اعلام کرده بود، برداشت.

حسینی گفت: نگرانی‌های مذکور با رفتار طالبان کاسته شده اند. وی به تصمیم طالبان برای کاهش تعرفه واردات سوخت از ایران و سایر کشور‌های همسایه اشاره کرد و سند مربوطه را که نام امارت اسلامی افغانستان در آن دیده می‌شود، در اختیار رویترز گذاشت. در این سند آمده که تعرفه واردات بنزین، دیزل و گاز مایع از کشور‌های همسایه به افغانستان ۷۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

صادرات اصلی ایران به افغانستان بنزین و گازوئیل بوده است. طبق گزارش پلتفرم تحقیقات نفت و گاز و مشاوره ایرانی پترو ویو، ایران در فاصله ماه مه سال ۲۰۲۰ تا ماه مه سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ هزار تن سوخت به همسایه خود صادر کرد.

طبق آمار وزارت دارایی، اتاق‌های بازرگانی و سایر شرکت‌های خصوصی افغانستان، در فاصله مارس ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱، ارزش واردات از ایران ۳۶۷ میلیون دلار بوده که عمده آن سوخت بوده است.

دو تامین کننده نفت مهم دیگر کشور‌های ترکمنستان و ازبکستان هستند که عمدتا نفت به افغانستان می‌فروشند و ارزش تجارت آن‌ها به ترتیب ۲۵۷ میلیون دلار و ۲۳۶ میلیون دلار است.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: بیش از یک میلیون تن در سال معادل بیش از ۲۰ هزار بشکه در روز سوخت ایران به افغانستان می‌رود.

حسینی گفت: مقصد اصلی سوخت ایران ولایت‌های شرقی نزدیک مرز ایران و مناطق جنوبی مانند قندهار و نیمروز هستند که طالبان حتی پیش از هفته‌های اخیر، نفوذ قوی در آنجا داشت. وی در ادامه افزود: تصور می‌کنم دولت هند همکاری با دولت طالبان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. ایران می‌تواند تجارت با افغانستان را دو برابر کند. دولت اشرف غنی به دلیل تحریم‌های آمریکا هموار تلاش می‌کرد همکاری با ایران را محدود کند.

افغانستان صنعت نفت توسعه یافته‌ای ندارد. این کشور شش پالایشگاه کوچک دارد که تنها چند هزار بشکه در روز فرآورده‌های نفتی تولید می‌کنند. این پالایشگاه‌ها با نفت سبک ترکمنستان فعالیت می‌کنند که دو پالایشگاهش مستقیما دیزل و سوخت جت تامین می‌کنند. دو پالایشگاه اصلی ازبکستان هم فرآورده‌های نفتی را از طریق ریلی و کامیون عرضه می‌کنند.

یک منبع آگاه گفت: صادرات میعانات ترکمنستان یک ماه پیش به دلیل وضعیت امنیتی متوقف شد، اما پیش بینی می‌شود تا دو هفته دیگر ازسرگرفته شود.

منبع: ایسنا
برچسب ها: افغانستان
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر