تیتر امروز

«فیروز» تنها امید برای نجات یوز ایرانی
چهارم دسامبر؛ روزی برای تیزپاترین گربه سان جهان

«فیروز» تنها امید برای نجات یوز ایرانی

تلاش برای نجات یوز ایرانی از انقراض ادامه دارد، اما انگار هر بار به در بسته می‌خورد. بعد از ناکامی بزرگ در پروژه عشق «کوشکی» و «دلبر»، حالا فیروز یک یوز نر ۱۱ ساله تنها امید برای نجات یوز ایرانی...
رحیم‌پور:رابطه با آسیا منهای آمریکا و غرب یک رویاست
«دیپلمات»؛ برنامه هفدهم

رحیم‌پور:رابطه با آسیا منهای آمریکا و غرب یک رویاست

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. ابراهیم رحیم پور، سفیر سابق ایران در هند، اتریش و ایرلند میهمان هفدهمین برنامه دیپلمات بوده...

جواد نکونام، کی‌روش فوتبال ایران

شب گذشته تیم فوتبال فولاد خوزستان با هدایت جواد نکونام توانست قهرمان رقابت‌های جام حذفی شود.

کد خبر: ۱۰۴۲۴۳
۱۲:۱۲ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

جواد نکونام

دیدارنیوز - بازیکنان فعلی و همبازیان سابقش می‌گویند رهبر بودن در ژن اوست. چه آن زمان که شماره ۶ تیم ملی را می‌پوشید و بازوبند کاپیتانی را به بازو می‌بست و چه حالا که کنار خط با همان شور دوران بازی اش می‌ایستد و با چند فریاد، تیمش را هوشیار می‌کند و بهترین بازی را از بازیکنانش می‌گیرد.

صحبت از جواد نکونام است. کسی چه در دوران بازی و چه الان در زمان مربیگری اش، پله پله رشد کرده و پخته شده و در هر دو دوره، به بهترین شکل مزد صبر و تلاشش را گرفته. در دوران بازی راهی یکی از معتبرترین لیگ‌های اروپا شد و در اوساسونا درخشید و در تیم ملی هم رکورددار بازی ملی شد و حالا در فولاد مزد دو سال تلاشش را با یک قهرمانی شیرین گرفت.

پیشرفت پله پله

نکونام پس از پایان دوران فوتبالش تصمیم گرفت کنار کی روش در تیم ملی قرار بگیرد تا الفبای مربی گری را از او بیاموزد. جایگاهی که بسیاری از مربی‌های ایرانی آن را رد کردند، چون حاضر نبودند زیر سایه کی روش قرار بگیرند. بعد از این که مدتی را در تیم ملی سپری کرد، بدون این که عجله‌ای برای حضور در لیگ برتر داشته باشد، راهی لیگ یک شد و ابتدا با خونه به خونه شروع کرد و سپس راهی نساجی مازندران شد تا کارگردان تاریخی‌ترین روز فوتبال قائمشهر باشد و این تیم را پس از ۲۴ سال به لیگ برتر برگرداند. خود نکونام هم با نساجی پا به لیگ برتر گذاشت و هرچند که حضورش در قائمشهر چندان ادامه دار نبود، اما بزرگترین فایده اش این بود که توانست بقای این تیم در لیگ برتر را تثبیت کند و کار را برای مربیان بعد از خود راحت کند.

مزد تلاش

نکونام به گواه اطرافیانش بسیار تلاش می‌کند و زحمت می‌کشد و در طول روز چندین ساعت را به کارش اختصاص می‌دهد و اساسا رمز موفقیتش در مربیگری همین است. موفقیتی که در فولاد به اوج خود رسید و او در اولین فصل حضورش در اهواز توانست با کسب رتبه سوم در لیگ برتر، تیمش را به پلی آف لیگ قهرمانان آسیا برساند و با برتری قاطع مقابل العین، راهی دور گروهی شود. در دور گروهی هم اگر کمی شانس یار تیم نکونام بود، آن‌ها می‌توانستند به دور حذفی آسیا راه یابند، اما این طور نشد. حالا، اما نکونام توانسته تیمش را یک بار دیگر و این بار به شکل مستقیم به لیگ قهرمانان آسیا برساند. آن‌ها شب گذشته با برتری مقابل استقلال در فینال جام حذفی و در مسابقه‌ای که در طول ۱۲۰ دقیقه آن به مراتب بهتر از حریف قدرتمندشان عمل کردند، توانستند بر بام فوتبال ایران بایستند و افتخاری ارزشمند را برای باشگاه فولاد کسب کنند. حالا نکونام با این جام، وارد تالار مربیان باافتخار فوتبال ایران شد و اگر فصل بعد در فولاد بماند و همین تیم را حفظ کند، می‌تواند حتی به قهرمانی در لیگ برتر هم بیندیشد. خیلی‌ها او را کی روش فوتبال ایران می‌نامند، البته نوع با جامش.

آینده نکو؛ از ایران تا اسپانیا

نکونام قطعا آینده اش را بالاتر از جایگاه فعلی اش می‌بیند. او حالا با اثبات دانش و توانایی اش در فولاد، می‌تواند به موقعیت‌های بهتری هم فکر کند. او احتمالا طی سالیان آینده از گزینه‌های اصلی نیمکت تیم محبوبش، استقلال هم خواهد بود و در درازمدت طبعا می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های جدی هدایت تیم ملی مطرح شود. تیم ملی‌ای که سال‌ها در آن بازی کرده و تجربه بودن روی نیمکتش را هم تجربه کرده است.

نکونام طی مدت اخیر حتی از باشگاه اوساسونا هم پیشنهاد داشته تا در تیم پایه هایش فعالیت کند، اما خودش ترجیح داده تا فعلا در ایران بماند و تجربه اندوزی کند و هیچ بعید نیست که او در ادامه دوران حرفه‌ای اش، سر از اسپانیا هم دربیاورد و به یکی از معدود مربیان بین المللی فوتبال ما بدل شود. آینده‌ای که اصلا برای شماره ۶ سخت کوش فوتبال ایران دور از ذهن نیست.

برچسب ها: جواد نکونام
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر