پاسخ غیر اقتصادی به پرسشی اقتصادی؛ چرا دوباره گرانی آغاز شد؟

پاسخ غیر اقتصادی به پرسشی اقتصادی؛ چرا دوباره گرانی آغاز شد؟

قبلا بار‌ها نوشته‌ام مگر می‌توان نقش مافیای مسکن که اتفاقا در شبکه بانکی کشور و نهاد‌های حاکمیتی نفوذ دارد را در افسارگسیختگی قیمت این بازار نادیده گرفت و مضحک است که عده‌ای سعی می‌کنند قیمت آپارتمان‌های ۱۰ تا ۱۰۰ میلیاردی را در تهران با دلایل اقتصادی توجیه کنند.
ایرادات شورای نگهبان پرونده تفکیک «صمت» را بست

ایرادات شورای نگهبان پرونده تفکیک «صمت» را بست

جلال میرزایی: مخالفان در روز رای‌گیری طرح تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی صحبت نکردند و تصمیم برای از دستور خارج شدن آن در نتیجه تاثیرگذاری آنان نبود، ایرادات شورای نگهبان مطرح شد و مجلسی‌ها هم برهمین اساس دست به مخالفت زدند.
بورس فرصت یا تهدید

بورس فرصت یا تهدید

کارگری که یک میلیون یا ده میلیون داشت و یا سرمایه‌داری که صد میلیارد داشت، پول‌هایشان را در اختیار نهاد‌های مالی قرار داده‌اند و بعد هم فاجعه ثامن‌الحجج، میزان، کاسپین و ده‌ها موسسه دیگر پیش آمد ودولت مجبور شد ۲۵ هزار میلیارد از منابع خود را صرف جبران این هجوم ناآگاهانه و غیر علمی مردم کند و مردم نیز میلیارد‌ها تومان، متضرر شدند. امروز نیز هجوم مردم به بازار بورس، آن خاطرات را یادآوری کند؛ هر روز عده‌ای از مردم خواهان ورود به بازار بورس می‌شوند. به نظر می‌رسد دیری نخواهد گذشت که سرنوشت موسسات، تکرار خواهد شد.
واریز وام یک میلیونی کرونا و حفره‌های اطلاعاتی در نظام توزیع یارانه‌ها

واریز وام یک میلیونی کرونا و حفره‌های اطلاعاتی در نظام توزیع یارانه‌ها

روزگار کرونایی حاضر شاید زمان مناسبی برای سخت‌گیری در ارایه کمک‌های معیشتی نباشد. افکار عمومی آسیب‌دیده و فشار شدید حاصل از همه‌گیری بیماری کرونا احتمالا هزینه هر نوع سخت‌گیری در این مورد را بسیار زیاد خواهد کرد، با این حال این ایام دشوار یک بار دیگر لزوم شناسایی افراد نیازمند و روشن شدن تکلیف میزان درآمد و منابع درآمدی هر فرد و خانوار را بیش از پیش یادآوری می‌کند. در غیاب چنین اطلاعاتی نه تحقق عدالت در کمک‌های دولتی ممکن است و نه هدفمند‌سازی این کمک‌ها و هدر رفت منابع کشور نتیجه بدیهی چنین وضعیتی.
تفریغ بودجه روی میز قاضی/ دادگاه بودجه ۹۷ چه سرنوشتی خواهد داشت؟

تفریغ بودجه روی میز قاضی/ دادگاه بودجه ۹۷ چه سرنوشتی خواهد داشت؟

نخستین ‏نشست علنی سال جاری مجلس در هفته گذشته، به قرائت گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ توسط رییس دیوان محاسبات اختصاص ‏یافت که برخی از آن تحت عنوان کشف جدید در رابطه با ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا فساد ارزی نام بردند. همانطور که انتظار می‌رفت، رییس‌جمهور، سخنگوی دولت و رییس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه در این رابطه توضیحاتی ارائه کردند. بدون تردید نظارت و اطلاع‌رسانی نتایج حاصله؛ بدون در نظر گرفتن دولت حاکم، خواست مردم ایران است، اما در صورتی که واکنش دولتی‌ها نسبت به گزارش دیوان محاسبات، صحیح باشد، تنها یک نکته را برای چندمین بار مورد تائید قرار می‌دهد و آن هم این است که دولت روحانی با وجود تمام انتقاداتی که از زمان دولت اول او مدام بر آن‌ها تاکید می‌شد، باز هم دیر وارد میدان شده و بهتر آن بود که پیش از قرائت گزارش، اطلاعات را به دیوان محاسبات ارائه می‌کرد.
استقلال سازمان بورس روی هوا!

استقلال سازمان بورس روی هوا!

اگر بخواهیم از اسفند، حاشیه‌های بورس را بررسی کنیم، احتمالا شایعه‌های متوالی رفتن شاپور محمدی، رئیس سابق سازمان بورس و گزینه‌هایی که برای جانشینی وی مطرح می‌شد، مهم‌ترین حاشیه بازار است. البته بررسی ریشه‌ای هر یک از این حواشی به تصمیم و دستورالعملی می‌رسد که نیاز به کالبد شکافی دارد. موضوع مهم‌تری که بعد از استعفای شاپور محمدی مطرح شد، این بود که وزیر اقتصاد، مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس را لغو کرد و دوباره از حق وتوی تعریف نشده وزارتی خود استفاده کرد. حال باید به این موضوعات توجه داشت که استقلال هیئت مدیره سازمان بورس، به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی که در تعیین مصوبات خود حتی به تایید شورای عالی بورس نیز نیاز ندارد، زیر سوال رفته و هیچ راهی برای کنترل بازار پیش روی آن‌ها نمانده است. البته منظور از هیچ راهی، راهی است که بر اساس چارچوب‌های تعریف شده و در حدود اختیارات این نهادناظر باشد.