سیل و مشکلات زنانه آن/ زیر تازیانه باران، زنان را از یاد نبرید!
"دیدارنیوز" نگاهی به مشکلات و نیازمندی‌های زنان در مناطق سیل زده دارد؛

سیل و مشکلات زنانه آن/ زیر تازیانه باران، زنان را از یاد نبرید!

زنان حاضر در نقاط سیل زده و زلزله زده، اذعان می‌کنند که درد و رنج قاعدگی و عدم دسترسی آن‌ها به لوازم مخصوص این دوران، در کنار ابتلا به انواع بیمار‌های زنانه و عفونی، از جمله مشکلات خاص آن‌ها در کنار مشکلات مشترک با مردان است، نیازمندی‌هایی که در جریان امدادرسانی مورد توجه کمتری است و زنان را با معضلاتی روبرو کرده است.
مدیریت ناکارامد بحران و داغ مانده بر دل ایران
"دیدارنیوز" نگاهی به نقش مدیریت ضعیف در زمینه وقوع سیلاب‌های اخیر دارد؛

مدیریت ناکارامد بحران و داغ مانده بر دل ایران

واکاوی جزء به جزء حادثه وقوع سیل در شیراز، لرستان و به ویژه ترکمن صحرا و گلستان، نشان از ساختاری فشل، کژکارکرد و غیر پاسخ‌گو در نهاد‌های متولی مدیریت آب، شهرداری‌ها و مجموعه وزارت راه و شهرسازی دارد. البته انتظار کارامدی از مدیریتی که در شرایط عادی و نرمال نیز ناتوان از رتق و فتق امور است، چیزی شبیه معجزه است.
تداوم بحران بی آبی در ایران/ سیل اخیر نشانه پایان دوران خشکسالی نیست
محمد درویش در گفتگو با "دیدارنیوز" به تاثیر بارش‌های اخیر بر بحران آب پرداخت؛

تداوم بحران بی آبی در ایران/ سیل اخیر نشانه پایان دوران خشکسالی نیست

در کشور‌هایی مانند ایران که استعداد سیل خیزی آن‌ها زیاد است سیستم‌های پایش سیل وجود دارد تا به موقع، به مردم پایین دست هشدار دهند، اما در ایران  متأسفانه سازمان‌های آب منطقه‌ای در هیچکدام از استان‌های زاگرس نشین چنین سیستمی ندارند. امسال ما با یک سال غیر عادی رو به رو هستیم، اما هنگامی می‌توانیم بگوییم که وارد دوره‌تر سالی شده‌ایم که مثلاً پنج سال متداول این اتفاق رخ دهد که تا کنون در تاریخ ایران چنین دوره‌ای وجود نداشته است.
ختنه زنان؛ خشونتی به نام سنت
گفتگوی "دیدارنیوز" با کامیل احمدی به مناسبت روزجهانی مبارزه با ختنه زنان؛

ختنه زنان؛ خشونتی به نام سنت

ختنه زنان یکی از مهم‌ترین مصادیق خشونت علیه زنان و کاری غیر انسانی است. هدف نهایى از انجام ختنه زنان، کاهش میل جنسی زن بوده و در بخشی از مناطق، به دلایل مختلفی از جمله پیروى از سنت‌های اشتباه انجام می‌شود.
آنگاه که خشونت، شوخ طبع می‌شود
"دیدارنیوز" به بررسی فیلم «مردی بدون سایه» می پردازد؛

آنگاه که خشونت، شوخ طبع می‌شود

یکی از مشکلاتی که گریبان­گیر تمام فیلمسازان علاقمند به ژانر "تریلر" در ایران است، عدم تطابق فضای رئال اجتماعی آنها با ایده های فانتزی روانکاوانه است. بستر فیلم هایی نظیر "مردی بدون سایه" به هیچ وجه کشش تحمل وزن المان های استعاره ای فضای تریلر را ندارد. نمی­توان همزمان هم مستند ساخت و هم از استعاره های وابسته به "فرا واقعی بودن" استفاده کرد و همین نیز جدی ترین ایراد فیلم نه چندان دلچسب علیرضا رئیسیان است.
سقط قانونی جنین حق زنان است؟
سیمین کاظمی، جامعه شناس و پزشک در گفتگو با "دیدارنیوز":

سقط قانونی جنین حق زنان است؟

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۵ از ۲۱۱ میلیون بارداری، حدود ۴۶ میلیون با سقط خاتمه پیدا کرده­ اند که در بیشتر از ۱۸ میلیون به روش ناسالم انجام شده است. سقط جنین غیر ایمن، سالانه موجب مرگ ۶۸ هزار مادر در جهان می­شود و در رده سوم یا چهارم علل مرگ مادران قرار می­گیرد.
۴