تیتر امروز

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب
گزارش ویژه دیدار از خانه ملت

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب

امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین رییس جمهوری ایران در حضور مقامات لشکری و کشوری و مهمانان خارجی از حدود ۱۱۵ کشور، سوگند یاد کرد که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور...
رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است
مراسم تحلیف رئیس جمهوری سیزدهم برگزار شد

رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است

رئیس جمهوری گفت که تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو گردد و از هر طرح دیپلماتیک که باعث انجام این امر شود استقبال می‌کند.
انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!
سینما با چاشنی تفکر ۲۱

انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...

حسن روحانی دلار را در چه عددی تحویل دولت رئیسی می‌دهد؟

رئیس جمهور فعلی دلار را در قیمت خاصی که از متغیر نتیجه مذاکرات وین تاثیر می‌پذیرد تحویل دولت رئیسی خواهد داد.

کد خبر: ۹۹۵۸۹
۱۵:۵۱ - ۱۷ تير ۱۴۰۰

حسن روحانی دلار

دیدارنیوز: مردم به این نتیجه رسیده اند که دلار در دوران روحانی به ثبات نمی‌رسد و این بی ثباتی در دوران رئیسی هم ادامه پیدا می‌کند. زیرا در بی سابقه‌ترین مورد تاریخی، در یک ماه پایانی دولت در حال رفتن و در شرایطی که درآمد‌های ارزی کشور نسبت به فصل بهار سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۰ برابر شده است، نوسانات ارزی با حرکت به سمت بالا ادامه دارد و حتی شاهد شکل گیری انتظارات تورمی مثبت در دو هفته اخیر هستیم.
قیمت‌گذاری دلار با نرخ تعادلی و نه مداخله‌ای با استفاده از منابع حاصل از خام فروشی هم در یک سال اخیر ملاک عمل بانک مرکزی دولت حسن روحانی نبوده است. به نظر می‌رسد که برای دولت؛ احیای برجام و تبدیل آن به یک "سرمایه سیاسی" بر هر چیزی حتی بر پرهیز از علنی شدن دست دولت در برهم زدن عمدی بازار‌ها مقدم است، و با همین دلیل پنهان کاری ظاهری هم از دستور کار حلقه اصلی دولت خارج شده است. این سرمایه سیاسی با هدف بازسازی وجهه بر باد رفته احزاب شریک برای کسب قدرت در آینده انجام می‌شود، زیرا حتی در یک حوزه اقتصادی هم نمی‌توان دستاوردی قابل دفاع از دولت یافت و دوران اعتدال به دورانی فراموش نشدنی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

حضور سیاسی‌ترین شخص ممکن در ریاست بانک مرکزی یعنی عبدالناصر همتی که از چهره‌های قدرتمند حزب متنفذ کارگزاران سازندگی است باعث شد بانک مرکزی به ابزاری برای منویات سیاسی دولت تبدیل شود که این سیاسی کاری با دستکاری بازار ارز و پر کردن ذخیره بانک‌های خصوصی خود را نشان داده است. دمیدن به بحران ارزی از اوان حضور همتی در بانک مرکزی تا همین لحظه در دستورکار قرار گرفته است و تنها زمانی متوقف می‌شود که دولت از استفاده سیاسی از کارت برجام به طور قطع ناامید شود و تصمیم بگیرد دلار را با قیمتی پایین تحویل دولت رئیسی دهد.

اگرچه حال و روز مذاکرات وین به ظاهر خوب نیست و مدیریت پرونده هسته‌ای هر لحظه بیشتر از دسترس ظریف دور می‌شود، اما امید دولت برای شوکی ناگهانی همچنان باقی است و ممکن است برآورد طرف مقابل که بین دنبال کردن ماجرا با سید ابراهیم رئیسی و یا پایان دادن به ماجرا در ماه آخر دولت روحانی سرگردان مانده به این سمت متمایل شود که توافق با دولت در حال احتضار اعتدال بهتر است و به همین دلیل "سرمایه سیاسی" حسن روحانی و جریان حامی آن برای بازگشت به قدرت در میدان‌های آتی فراهم شود.
قمار روحانی اجتناب ناپذیر است، زیرا دولت وی بدون رها کردن برجام به ضرب المثل ناکارآمدی و تباهی در تاریخ ایران تبدیل می‌شود و مردم از دوران اعتدال به عنوان بدترین دوران با ترکیبی از جهالت و خیانت نام می‌برند که فلاکت را با تمام ابعاد آن بر مردم تحمیل و رفاه اجتماعی را به دهه ۵۰ پرتاب کرد. در صورت موفقیت در احیای برجام، با هر کیفیتی، این جریان سیاسی اقتصادی می‌تواند روی حافظه تاریخی ضعیف مردم حساب کرده و پس از سکوتی ۶ ماهه از اول سال ۱۴۰۱ حمله به دولت رئیسی را با نوستالژی سازی از دوران زنگنه و ظریف آغاز کند. همان کاری که با نوستالژی سازی از سقوط اقتصادی دوران رفسنجانی و خاتمی ساخته شده است.

نتیجه اینکه، دولت روحانی تا آخرین ثانیه‌ها به تلاش برای احیای برجام ادامه می‌دهد و بدترین خبر برای حزب کارگزاران این است که طرف مقابل تا ۱۲ مرداد به جمعبندی نرسیده و اوضاع برزخ گونه کنونی به همین شکل باقی بماند که خروجی آن در بازار ارز ادامه قیمت دلار در محدوده ۲۵ هزار تومانی است. این وضعیت به همان اندازه که برای روحانی مصیبت است، برای رئیسی یک فرصت به شمار می‌رود و دولت وی را از نرخ نمایشی دلار در محدوده ۱۵ هزار تومان که قابلیت تداوم هم ندارد نجات خواهد داد.
اگر حسن روحانی موفق شود برجام را با هر کیفیتی احیا کند، نرخ دلار را به ۱۵ هزار تومان کشانیده و نمایشی تمام عیار اجرا خواهد کرد و مسئولیت تمام ناکارآمدی‌های ۸ سال اخیر را بر گردن ترامپ و خروج از برجام می‌اندازد. قیمت دلار را مذاکرات وین تعیین می‌کند.

نویسنده: عطا بهرامی

برچسب ها: دلار ارز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
تبلیغ شرکت هفت الماس
تبلیغ استیل البرز
آکادمی دیدار
واحد بازرگانی دیدار