تیتر امروز

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب
گزارش ویژه دیدار از خانه ملت

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب

امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین رییس جمهوری ایران در حضور مقامات لشکری و کشوری و مهمانان خارجی از حدود ۱۱۵ کشور، سوگند یاد کرد که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور...
رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است
مراسم تحلیف رئیس جمهوری سیزدهم برگزار شد

رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است

رئیس جمهوری گفت که تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو گردد و از هر طرح دیپلماتیک که باعث انجام این امر شود استقبال می‌کند.

رئیسی از حامیان خود فاصله می‌گیرد؟

اگر رئیسی از آن حامیان محدود جناحی فاصله بگیرد و همه مردم ایران را مورد توجه قرار دهد که فعلا تا اینجای کار نشان داده می‌خواهد این کار را کند و اگر بتواند دولت فراجناحی تشکیل دهد در این صورت می‌توان گفت احتمال موفقیت کابینه او زیاد است.

کد خبر: ۹۹۵۶۸
۱۱:۴۸ - ۱۷ تير ۱۴۰۰

رئیسی از حامیان خود فاصله می‌گیرد؟

دیدارنیوز ـ ابراهیم رئیسی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری شعاری را مطرح کردند و گفتند که مستقل وارد شدند. بعد از انتخابات هم همچنان بر آن استقلال از جناح‌های مختلف تاکید کردند که گفتند می‌خواهند فراجناحی باشند و تعلق خاطری هم به جناحی ندارند. به نظر می‌رسد که این تماس‌هایی که حالا از سوی ایشان با فعالان سیاسی گرفته می‌شود احتمالا ناشی از آن موقعیت فراجناحی است که ایشان می‌خواهد آن را حذف کند و به عنوان یک فرد فراجناحی وارد عرصه اجرا شود.

اگر به این شکل بخواهد ورود پیدا کند که عملکردی فراجناحی داشته باشد به نظر می‌رسد که یک کابینه قدرتمندی را می‌تواند تشکیل دهد. اما باید یک نکته‌ای را درنظر گرفت. در این زمینه نکته اینجاست که حامیان رئیسی که عمدتا اصولگرا هم هستند خیلی موافق این کار احتمالا نیستند.

همه ما می‌دانیم که رای اصولگرا‌ها یک رای محدودی است و در آن حد نبود که ۱۸ میلیون رای را برای آقای رییسی ایجاد کند. در واقع آرای  رئیسی در انتخابات گذشته فراتر از جریان اصولگرایی بوده است و احتمالا بخشی از مردم هم به او رای دادند. این بخشی از مردم هم عمدتا شامل مردمی می‌شود که تمایل و گرایش به جناح‌های سیاسی ندارند و براساس مشکلات و مسائلی که دارند وارد میدان می‌شوند تا به این ترتیب مشکلات‌شان حل شود. به نظرم هم خیلی دنبال این نیستند که جریان‌های سیاسی چه تصمیمی می‌گیرند.

بنابراین اگر آقای رییسی از آن حامیان محدود جناحی فاصله بگیرد و همه مردم ایران را مورد توجه قرار دهد که فعلا تا اینجای کار نشان داده می‌خواهد این کار را کند و اگر بتواند دولت فراجناحی تشکیل دهد در این صورت می‌توان گفت احتمال موفقیت کابینه او زیاد است.

هر چند که برخی تاکید دارند بعید است رییسی از حامیان سیاسی خود فاصله بگیرد، اما نگاهی به تجربه گذشته نشان می‌دهد که این اتفاق امکان‌پذیر است. در دولت آقای روحانی دیدیم که ایشان با یک شعار فراجناحی آمدند ولی در میدان عمل از حمایت اصلاح‌طلبان برخوردار شدند و توانستند به پشتوانه این حمایت دو بار پیروز شوند، اما در زمان تشکیل کابینه ایشان از حامیان سیاسی خودش فاصله گرفت و درصد اصولگرایان در کابینه روحانی بیشتر بود.

تا جایی که دیدیم مهم‌ترین وزارتخانه، یعنی وزارت کشور دولت آقای روحانی به اصولگرا‌ها سپرده شد. بنابراین اینکه یک رییس‌جمهوری از عقبه جناحی‌اش فاصله بگیرد و عملکرد فراجناحی داشته باشد با توجه به این مثال آقای روحانی امکان‌پذیر است و آقای رییسی می‌تواند حامیان محدود جناحی را نادیده بگیرد و دولتی تشکیل دهند که دولت همه ملت ایران و با سلایق مختلف باشد.

ایشان اگر اراده کنند می‌توانند دولت و کابینه‌ای تشکیل دهند که همه سلایق مردم ایران در آن دیده شود. آنچه هم که من فعلا می‌بینم این است که آقای رییسی شخصا تمایل دارد که در این مسیر حرکت کند، اما باید دید که چقدر ایشان در تحقق این مطالبه موفق می‌شوند.

منبع: اعتماد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: