تیتر امروز

روحی صفت: منافع ملی را اولویت سیاست خارجی قرار نداده‌ایم
«دیپلمات»؛ برنامه هفتم

روحی صفت: منافع ملی را اولویت سیاست خارجی قرار نداده‌ایم

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. محسن روحی صفت، مسئول پیشین ستاد پشتیبانی افغانستان در وزارت امور خارجه میهمان هفتمین برنامه...

سلطان عمان در اولین سفر خارجی به عربستان می‌رود

سلطان عمان، در اولین سفر رسمی خارجی خود پس از رسیدن به مقام سلطنت از ژانویه ۲۰۲۰ یکشنبه آینده به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

کد خبر: ۹۹۳۷۵
۱۹:۱۱ - ۱۵ تير ۱۴۰۰

سلطان عمان در اولین سفر خارجی به عربستان می‌رود

دیدارنیوز -  به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، منابع عمانی نزدیک به کاخ سلطنتی گفتند، این سفر با هدف تقویت روابط دوجانبه و توسعه چشم‌اندازهای اقتصادی و استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین ریاض و مسقط انجام می‌شود.

شبکه‌های مجازی عمان در امور رسمی در مسقط هم اعلام کردند، هیثم بن طارق و هیئت همراهش شامل تعدادی از وزیران و مدیران اجرایی شرکت‌های بزرگ یکشنبه در شهر نیوم با ملک سلمان، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ملاقات خواهند کرد.

یک مقام در کشورهای شورای همکاری نیز به خبرگزاری رسمی آلمان گفت که سلطان هیثم در رأس هیئتی بلندپایه در سفری یک روزه به عربستان خواهد رفت و پادشاه عربستان از او استقبال خواهد کرد.
این مقام گفته که یکی از محورهای اصلی مذاکرات سلطان عمان در عربستان موضوع جنگ یمن و پایان دادن به آن خواهد بود که عمان از مدتی پیش تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای در این باره آغاز کرده است.

به گفته این منبع، موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران و تقویت شورای همکاری و گسترش روابط عمان و عربستان نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدار خواهد بود.

پیش از این، عمان بر ادامه تلاش‌ها در همکاری و هماهنگی با عربستان و نماینده سازمان ملل و ایالات متحده و طرف‌های یمنی برای پایان دادن به جنگ یمن تأکید کرده بود.
برخی کاربران پیش بینی کردند، سلطان هیثم آخرین تحولات مربوط به میانجی‌گری مسقط برای ایجاد راه حل بحران یمن به منظور حل مشکل این کشور را به اطلاع مقامات عربستان خواهد رساند.

این سفر در زمانی مهم انجام می‌شود زیرا با نزدیک شدن دیدگاه‌های مسقط و ریاض و تمایل مشترک برای تقویت روابط دو جانبه دو کشور در بسیاری از بخش‌ها همزمان شده است.

دو کشور به توسعه استراتژیکی تکیه دارند که در تبدیل آنها به قطب‌های اقتصادی و استفاده از امکانات و منابع موجود کمک می‌کند به طوریکه عمان آماده تقویت موقعیت استراتژیک خود مشخصا از زمان توسعه بندر الدقم است که می‌خواهد مهمترین بندر در منطقه باشد.

این سفر همچنین همزمان شده است با اعلام زمان افتتاح اولین خط ارتباطی بین عربستان و عمان از سوی وزیر حمل و نقل این کشور.

سالم محمد النعیمی، نماینده وزارت حمل و نقل عمان در امور مخابرات و فناوری اطلاعات گفت، اولین خط ارتباطی بین عربستان و عمان به زودی افتتاح خواهد شد و این مسیر تقریبا کامل شده است.
النعیمی اشاره کرد، کشورش الان برای احداث تاسیسات لازم به منظور ارائه خدمات به استفاده‌کنندگان تلاش می‌کند.
دو کشور قرار است به زودی جاده‌ای مشترک به طول ۸۰۰ کیلومتر را افتتاح کنند. این جاده مسافت بین دو کشور را بسیار کاهش خواهد داد.

شایان ذکر است، محمد بن سلمان نیز اخیرا تماس تلفنی با هیثم بن طارق برقرار کرد.
خبرگزاری رسمی عربستان،واس، گزارش داد، در این تماس چالش‌های زیست محیطی منطقه، پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی آن بررسی شد.

شاهزاده بن سلمان با سلطان عمان ابتکارعمل خاورمیانه سبز را به عنوان ابتکارعمل ویژه برای حل چالش‌های محیط زیستی در میان گذاشت.
او به برنامه‌های درخت‌کاری، انرژی پاک با استفاده‌های شیوه‌های مدرن، خلاقانه و تکنولوژی‌های جدید اشاره کرد.
اخیرا تماس‌ها و سفرهای متقابل بین دو کشور در سایه توافقات بر سر چندین موضع به خصوص آشتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس افزایش یافته است. چراکه روابط قطر و عربستان به حالت عادی بازگشته و دوحه نیز روابط مستحکمی با مسقط دارد.

فیصل بن ترکی آل سعید، سفیر عمان در ریاض نیز قبلا گفته بود: مرحله آینده شاهد امضای توافقنامه‌های همکاری دوجانبه بسیار بین عمان و عربستان خواهیم بود و بخش خصوصی دو کشور مولفه اصلی این توافقات و استفاده از آنها برای دستیابی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری با تمرکز بر بخش‌های مورد نظر خواهد بود.
مبادلات تجاری عمان و عربستان در سه ماهه نخست ۲۰۲۱ به ۵۷۰ میلیون دلار رسید.


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر