تیتر امروز

آتش سوزی که شامگاه پنجشنبه از ارتفاعات سیدان در شمال استان فارس آغاز شده بود، از دو روز قبل دامن جنگل‌های تورانی در شهرستان ارسنجان را گرفته و اگرچه تا حدودی پیشروی آن مهار شده است، اما با وزش باد، مجددا شعله ور می‌شود.

کد خبر: ۹۸۹۱۶
۱۲:۵۶ - ۱۳ تير ۱۴۰۰

بزرگ‌ترین جنگل تورانی ایران در محاصره آتش

دیدارنیوز ـ حسین یارمحمودی از فعالان زیست محیطی استان فارس گفت: متاسفانه علیرغم تلاش‌های مردم، به دلیل وسعت مناطق آتش گرفته و کمبود امکانات، موفق به مهار آتش ارتفاعات ارسنجان نشده‌ایم.

یارمحمودی با بیان اینکه فعالان زیست محیطی به شدت از مسئولان دلخور هستند، گفت: با وجود گذشته چند روز از وقوع حریق در این منطقه بسیار با اهمیت به لحاظ زیست محیطی، هنوز ستاد بحران تشکیل نشده است.

این فعال زیست محیطی گفت: آتش از شامگاه پنجشنبه و در ارتفاعات سیدان آغاز شده و به سمت کوه سیاه و دامنه زاگرس در شهرستان ارسنجان، پیشروی کرده است.

او با اشاره به اینکه نیرو‌های مردمی از شهرستان‌های مختلف به همراه شماری از محیط بانان و نیرو‌های منابع طبیعی در منطقه مشغول خاموش کردن آتش هستند، گفت: جنگل ارسنجان، کلکسیونی بی نظیر از گیاهان مختلف است.

یارمحمودی با یادآوری اینکه جنگل ارسنجان، بزرگترین جنگل تورانی منطقه زاگرس به شمار می‌رود، گفت: گونه‌های گیاهی موجود در این منطقه، با این تراکم و وسعت، کم نظیر است.

این فعال زیست محیطی گفت: اکنون حریق در منطقه جنگلی دامنه کوه سیاه وجود دارد و اگرچه تا حدودی جلوی پیشروی آن را گرفته‌ایم، اما با وزش باد، آتش پیشروی می‌کند.

یارمحمودی در خصوص اعزام بالگرد نیز گفت: روز گذشته یک بالگرد برای کمک به تامین تجهیزات و اعزام نیرو به منطقه آمد که به نظرم کارآیی لازم را نداشت و الاغ‌ها و چهارپایانی که توسط مردم به محل آورده شده است، کارآیی بیشتری دارند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: