تیتر امروز

با چراغ گرد شهر در پی علی

با چراغ گرد شهر در پی علی

انسان قرن کنونی دستش از دامان علی کوتاه شده و ره گم کرده؛ گویی آدمیت رو به احتضار است و برگشت آن تنها با یاد علی امکان پذیر است. غدیر یادآور آدمیت است؛ آدمیتی که شتابان رو به نیستی می‌رود
ایران ۱ ـ آمریکا ۲؛ مبارزه به جای مذاکره!
المپیک توکیو (۱۱)، روز شکست‌های بزرگ

ایران ۱ ـ آمریکا ۲؛ مبارزه به جای مذاکره!

در ششمین روز از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، بخت از ورزشکاران ایرانی روگردان شد و تقریبا هیچ یک از شرکت‌کنندگان ما نتوانستند در حد انتظار به موفقیتی دست پیدا کنند.

از قاچاق «بیشعوری» تا تخفیف‌های آن‌چنانی

یک ناشر با اشاره به گرانی و نبود کاغذ می‌گوید: ناشران نمی‌توانند کتاب چاپ کنند، اما می‌بینیم خود کتاب‌ها به وفور چاپ و فروخته می‌شوند.

کد خبر: ۹۸۴۸۹
۰۸:۵۵ - ۱۰ تير ۱۴۰۰

 قاچاق کتاب و تخفیف‌های آن‌چنانی

دیدارنیوز ـ خاطره عسگرزاده، مدیر نشر تیسا درباره تخفیف بالای برخی از سایت‌های فروش کتاب و بعضاً عرضه کتاب قاچاق اظهار کرد: مسئله کتاب‌های قاچاق به دلیل داشتن کتاب‌های پرفروشی مانند «بیشعوری» سالیان سال دامن‌گیر نشر ما بوده است؛ این کتاب کتاب جنجال‌برانگیزی بود و انتشارات ما اولین‌بار با ترجمه محمود فرجامی آن را چاپ کرد. هربار که انبار قاچاقی کشف می‌شد، این کتاب در تیراژ بالا و با آرم انتشارات خود ما در آن وجود داشت. البته یکی دو سالی می‌شود که این کتاب از تب و تاب افتاده، اما همچنان درگیر پیگیری قضایی و حقوقی آن هستیم. گاه این موضوع از طرف مترجم و نویسنده هم مشکل ایجاد می‌کند؛ ما تیراژ کتاب‌ها را به نویسنده و مترجم اعلام می‌کنیم، در کتاب هم قید می‌شود، اما زمانی که مترجم و یا نویسنده می‌بیند کتاب در بازار بسیار فراوان‌تر از تعداد درج‌شده است، با ناشر درگیر می‌شود. مشکلات این‌چنینی هم داریم.

او در ادامه گفت: سایت‌های آنلاین فروش کتاب هم از مزاحمت‌هایی است که وجود دارد و ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با توجه به گرانی کاغذ ناشران اصلا نمی‌توانند کتاب چاپ کنند، در حالی که به لحاظ مالی و رزومه کاری به نفع ناشر است که کتاب چاپ کند، اما می‌بینیم به وفور خود کتاب‌ها چاپ و فروخته می‌شود، حتی تماس‌هایی از کتاب‌فروشی‌ها داشته‌ایم که من از فلان جا ارزان‌تر از شما می‌توانم کتاب را بخرم!

این ناشر درباره آسیب‌های تخفیف بالای کتاب نیز گفت: کسی که کتاب قاچاق منتشر می‌کند، ممکن است فقط پول کاغذ را بدهد پس می‌تواند تخفیف بدهد، البته این‌که چگونه کاغذ تهیه می‌کنند، خود جای سوال دارد؛ هرچند کسی که به این راحتی این کار را می‌کند به راحتی هم کاغذ تهیه می‌کند. آن‌ها فایل پی‌دی‌اف کتاب را به هر طریقی پیدا می‌کنند و یا از روی کتاب رونویسی می‌کنند و فقط هزینه کاغذ می‌دهند درحالی که هزینه تمام‌شده کتاب برای ناشر فقط پول کاغذ نیست، بخش قابل توجهی از هزینه‌ها خدمات قبل از چاپ آن است، از جمله ویراستاری، صفحه‌آرایی و طرح جلد و.... بعد هم وارد سیستم فروش می‌شود و ناشر هزینه هنگفت پخش کتاب را می‌دهد. در واقع هزینه تمام‌شده کتاب بالا است، اما کسی که فایل آماده کتاب را دارد و فقط تکثیر می‌کند به راحتی می‌تواند تخفیف بدهد.

او در ادامه افزود: البته من نمی‌دانم کسانی که فروشگاه آنلاین دارند با چه سیستمی می‌توانند با تخفیف بالا این کار را انجام دهند، زیرا ممکن است برخی قاچاق نخریده باشند و از مراکز پخش بخرند و توزیع کنند.

او با تاکید بر گرانی و کمبود کاغذ و افزایش هزینه تولید کتاب و کاهش سود ناشران از کتاب‌ها، گفت: ما در نشرمان پیش‌بینی می‌کردیم ۲۰ عنوان کتاب جدید منتشر کنیم، اما توانستیم فقط چهار عنوان کتاب چاپ کنیم و فراوان تجدید چاپی پرفروش داریم، اما نمی‌توانیم چاپ کنیم، چون کاغذ نداریم. این درحالی است که پی‌دی‌اف کتاب‌های‌مان در سایت‌ها و یا به صورت فیزیکی در کنار خیابان به فروش می‌رود. خیلی از ناشران و کتاب‌فروشان ورشکست شده و نمی‌توانند کار کنند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: قاچاق کتاب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: