تیتر امروز

محرم و سپاهان، یک پایان تلخ؟ + فیلم

محرم و سپاهان، یک پایان تلخ؟ + فیلم

قهرمان چند دوره لیگ برتر این روزها در وضعیت بغرنجی به سر می‌برد و شکست‌های پیاپی همه را در اصفهان کلافه کرده. آیا محرم نویدکیا به آخر خط رسیده است؟
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی اعلام کرد:

کاهش میلیاردی حجم آب دریاچه ارومیه

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی و عضو ستاد احیا دریاچه ارومیه گفت: حجم آب این دریاچه به علت کاهش بارندگی‌ها و حجم ووردی آب به آن، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۹ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

کد خبر: ۹۷۹۹۷
۱۰:۴۶ - ۰۷ تير ۱۴۰۰

حجم آب دریاچه ارومیه کاهش یافته است

دیدارنیوز ـ یوسف غفارزاده با اشاره به رهاسازی ۱۵ میلیون مترمکعب آب از سد قلعه‌چای عجب‌شیر به سمت دریاچه ارومیه، اظهار کرد: حجم آب این دریاچه در حال حاضر ۴.۳۸ میلیارد مترمکعب می‌باشد در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶.۲۸ میلیارد مترمکعب بود.

وی افزود: همچنین وسعت دریاچه ارومیه پارسال سه هزار و ۶۲۴ کیلومترمربع بوده که امسال به سه هزار و ۴۵۰ کیلومتر مربع افزایش کاهش یافته است.

غفارزاده ادامه داد: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه از ۱۲۷۱.۷۲ متر به ۱۲۷۱.۱۶ متر پایین آمده که علت اصلی آن کاهش بارندگی‌ها و تبخیر دریاچه است.

دریاچه ارومیه با توجه ویژه دولت تدبیر و امید، وضعیت بسیار بهتری نسبت به سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ پیدا کرده و با وجود کاهش بارش‌ها و همچنین کاهش آب ورودی به دریاچه، از وضعیت مناسبت تری نسبت به سال‌های پرآب برخوردار است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال / از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است، این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: ایرنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر