تیتر امروز

اومیکرون احتمالا واکسن‌گریز است؛ اما واکسن بزنید!
توصیه مردانی به مردم:

اومیکرون احتمالا واکسن‌گریز است؛ اما واکسن بزنید!

اومیکرون لرزه بر اندام جهان انداخته است. همه از بازگشت موج‌های مرگ و قرنطینه‌های طولانی هراسان هستند، در این شرایط توصیه مسعود مردانی ویروس شناس و متخصص بیماری‌های عفونی به مردم باز هم واکسن...
آنگلا مرکل؛ صدراعظم دنیای آزاد

آنگلا مرکل؛ صدراعظم دنیای آزاد

آنگلا مرکل به مدت ۱۶ سال صدراعظم آلمان بود؛ وی جزء معدود سیاستمدارانی است که هر چه بیشتر بر مسند صدارت بود بر میزان محبوبیتش افزوده شد. تصور آلمان بدون مرکل مانند پاریس بدون برج ایفل است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی اعلام کرد:

کاهش میلیاردی حجم آب دریاچه ارومیه

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی و عضو ستاد احیا دریاچه ارومیه گفت: حجم آب این دریاچه به علت کاهش بارندگی‌ها و حجم ووردی آب به آن، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۹ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

کد خبر: ۹۷۹۹۷
۱۰:۴۶ - ۰۷ تير ۱۴۰۰

حجم آب دریاچه ارومیه کاهش یافته است

دیدارنیوز ـ یوسف غفارزاده با اشاره به رهاسازی ۱۵ میلیون مترمکعب آب از سد قلعه‌چای عجب‌شیر به سمت دریاچه ارومیه، اظهار کرد: حجم آب این دریاچه در حال حاضر ۴.۳۸ میلیارد مترمکعب می‌باشد در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶.۲۸ میلیارد مترمکعب بود.

وی افزود: همچنین وسعت دریاچه ارومیه پارسال سه هزار و ۶۲۴ کیلومترمربع بوده که امسال به سه هزار و ۴۵۰ کیلومتر مربع افزایش کاهش یافته است.

غفارزاده ادامه داد: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه از ۱۲۷۱.۷۲ متر به ۱۲۷۱.۱۶ متر پایین آمده که علت اصلی آن کاهش بارندگی‌ها و تبخیر دریاچه است.

دریاچه ارومیه با توجه ویژه دولت تدبیر و امید، وضعیت بسیار بهتری نسبت به سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ پیدا کرده و با وجود کاهش بارش‌ها و همچنین کاهش آب ورودی به دریاچه، از وضعیت مناسبت تری نسبت به سال‌های پرآب برخوردار است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال / از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است، این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: ایرنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر