تیتر امروز

بهاروند:

معاون حقوقی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه کانادا فاقد هرگونه صلاحیت برای ارائه گزارش و یا نظرات خودسرانه درباره سانحه هوایی در خارج از حوزه صلاحیت دیگر کشورهاست، گفت: اگر این رفتار شدیدا سیاست‌زده و غیر حقوقی کانادا باب شود همه کشورها و حتی صنعت هوانوردی غیرنظامی متضرر اصلی خواهد بود.

کد خبر: ۹۷۵۵۹
۰۹:۳۱ - ۰۴ تير ۱۴۰۰

 

محسن بهاروند

دیدارنیوز: «محسن بهاروند» معاون حقوقی وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در واکنش به گزارش دولت کانادا در خصوص هواپیمای اوکراینی افزود: بخشی از گزارش که انتقاد به گزارش سانحه تیم بررسی جمهوری اسلامی ایران است از حیث فنی، بی مبنا و لذا غیرقابل قبول است.

معاون حقوقی وزیر امور خارجه تصریح کرد: در تهیه گزارش سانحه هواپیمای اوکراینی، نظرات کانادا به عنوان مشاور اوکراین اخذ شده و یکبار هم لحاظ شده است.

بهاروند در خصوص تهدید نخست وزیر کانادا در خصوص ارجاع این پرونده به دیوان بین المللی دادگستری گفت: این اظهارات ناپخته بیش از آنکه مبنایی در دنیای واقعی صنعت هوانوردی داشته باشد، به دلیل فشار‌هایی مطرح می‌شود که در واقع خود سیاستمداران کانادایی منشاء آن هستند.

وی افزود: چنانچه کانادا یا هر کشور دیگری در چارچوب قانون و احترام متقابل، همانطور که در عرف دیپلماتیک و روابط بین الملل جاری است، با ایران تعامل کند پاسخ سازنده ایران را دریافت خواهد کرد، ولی در غیر این صورت ایران قطعا در مقابل آن‌ها خواهد ایستاد.

۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ (هشتم ژانویه ۲۰۲۰) یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی اوکراین حوالی تهران سقوط کرد که بر اثر آن، ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه این پرواز جان باختند.

بیشتر مسافران این هواپیما، اتباع ایران و ۳۲ نفر از سرنشینان این پرواز نیز با گذرنامه‌هایی از ۵ کشور کانادا، افغانستان، اوکراین، انگلیس و سوئد بودند.

منبع: ایران پرس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
تبلیغ شرکت هفت الماس
آکادمی دیدار
واحد بازرگانی دیدار