تیتر امروز

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!
رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز:

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!

دکتر مهدی قمیشی رئیس دانشکده آب دانشگاه شهید چمران اهواز مشکل آب در خوزستان را نه ناشی از سدها که ناشی از نگاه کلان مدیران کشور به مقوله آب می‌داند. نگاهی که او به هندسه و ریاضی تشبیه می‌کند!

دولت کانادا در گزارشی نتایج تحلیل‌ها و تحقیقات مستقل درباره علل سقوط هواپیمای اوکراینی را ارائه کرد. در این گزارش آمده است که در حالی که تیم جرم شناسی هیچ مدرکی دال بر این ندارد که سرنگونی پرواز PS ۷۵۲ عامدانه نبوده است، این موضوع به هیج وجه ایران را از مسئولیت مرگ ۱۷۶ انسان بی گناه تبرئه نمی‌کند.

کد خبر: ۹۷۴۹۶
۱۱:۰۰ - ۰۳ تير ۱۴۰۰

تیم جرم‌شناسی کانادا: حادثه هواپیمای اوکراینی «عامدانه» نبود

دیدارنیوز - به نقل از شبکه کانادایی سی. بی. سی نیوز، این شبکه رونوشتی از یک گزارش غیرمحرمانه را درباره جریان‌ها و دلایلی که موجب رقم زدن سانحه هواپیمای اوکراینی شد، رویت کرده است. این تحلیل طبق گفته سرویس اطلاعات امنیتی کانادا که تحقیق در این باره را پیش می‌برده است، بر اساس تمامی شواهد و اطلاعات موجود برای دولت کانادا ارائه شده است.

در این گزارش آمده است: در حالی که تیم جرم شناسی هیچ مدرکی دال بر این ندارد که سرنگونی پرواز PS ۷۵۲ عامدانه نبوده است، این موضوع به هیج وجه ایران را از مسئولیت مرگ ۱۷۶ انسان بی گناه تبرئه نمی‌کند.  
در این گزارش آمده است که ایران نتوانسته است  «توضیحات موثقی را درباره چگونگی و چرایی» سرنگونی این هواپیما توسط یک شاخه نظامی اش ارائه دهد.  

این گزارش مدعیست: با توجه به مجموع اطلاعاتی که در دسترس است، تیم جنایی به این نتیجه رسیده است که یک سری از اقدامات و اهمال‌ها توسط مقامات غیر نظامی و نظامی ایران وضعیت خطرناکی را ایجاد کرد که راجع به خطرات پیش‌تر مشخصی شده سهل انگاری شده است.  

این گزارش همچنین مطرح می‌کند که تیم جرم شناسی اطلاعاتی را که در اختیار داشته تحلیل کرده است، اما «فقط ایران به شواهد، محل سقوط و شاهدان دسترسی کامل دارد» و  «بر عهده ایران است که پاسخ‌هایی معتبر و کامل درباره تمامی جوانب این رخ داد غم بار ارائه کند».  

گزارش یاد شده مسیر اتاوا را برای پیش رفتن و تصمیم گیری درباره این که چه تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کند، البته اگر چنین تصمیمی بگیرد، هموار می‌کند.  

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در این گزارش در پیامی به خانواده‌های جان باختگان این سانحه نوشت که دولت کانادا تمام گزینه‌های ممکن را پیگیری خواهد کرد، از جمله دادگاه بین المللی لاهه.  

ترودو معتقد است: این گزارش نشان می‌دهد که شرح رسمی ایران از وقایع مبهم، گمراه کننده و سطحی بوده و عمدا از عوامل راه گشا و مهم چشم پوشی می‌کند. نمی‌وان فقط چند تن از افراد رده پایین کارکنان نظامی را مقصر این سرنگونی دانست. مقامات ارشد حکومت تصمیم‌هایی گرفتند که به این رخ داد غمبار منتهی شد و جهان نباید به آن‌ها اجازه دهد با مصونیت پشت چند سپر بلای رده پایین پنهان شوند.  

این گزارش همچنین ادعا می‌کند: مقامات غیرنظامی و نظامی ایران به واسطه اقدامات و اهمال کاری هایشان مستقیما پرواز PS ۷۵۲ و دیگر هواپیما‌های غیرنظامی را از طریق ایجاد شرایطی که متصدی (موشک زمین به هوا) می‌تواند بهشان موشک شلیک کند و با انجام ندادن اقدامات پیش گیرانه کافی برای کاهش خطر بالا، در معرض خطر قرار داد.  

بر اساس این گزارش، هواپیمای اوکراینی در دی ماه سال ۱۳۹۸ بر فراز تهران به اشتباه مورد اصابت موشک قرار گرفته و سقوط کرد. تمام ۱۷۶ نفر سرنشین این هواپیما که در میان آن‌ها شهروندان دیگر کشور‌ها از جمله کانادا و اوکراین بودند نیز جان باختند.  

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
0
0
بابا خودتون تو این متن هم اقرار کردید عمدی بوده.چی مینویسید.مگه سواد ندارید؟ هیچ مدرکی وجود نداره که عامدانه نبوده یعنی عمدی بوده دیگه