تیتر امروز

روحی صفت: منافع ملی را اولویت سیاست خارجی قرار نداده‌ایم
«دیپلمات»؛ برنامه هفتم

روحی صفت: منافع ملی را اولویت سیاست خارجی قرار نداده‌ایم

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. محسن روحی صفت، مسئول پیشین ستاد پشتیبانی افغانستان در وزارت امور خارجه میهمان هفتمین برنامه...

سامانه معاملات بومی بازار سرمایه در مراحل آخر قرار گرفت

مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس و اوراق بهادار تهران گفت: اکنون این سامانه قابلیت بهره برداری دارد، اما از آنجایی که همانند هر سامانه دیگری باید یکسری فرایند‌هایی را اعم از استقرار و راه‌اندازی را از سر بگذارند به همین دلیل است که کمی فرایند به اجرا در آمدن آن زمان بر شده است.

کد خبر: ۹۵۷۳۲
۱۳:۰۲ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

روح اله دهقان سامانه معاملات بومی بازار سرمایه

دیدارنیوز ـ روح الله دهقان در مورد اشاره رئیس سازمان بورس به تکمیل زیر ساخت سامانه معاملات بومی اظهار کرد: حدود سه سالی می‌شود که یک تیم فنی روی این سامانه بومی در حال کار کردن هستند؛ همچنین برای بهبود و سرعت بخشیدن به روند عملیات تاسیس سامانه، شرکت مشترکی را با دانشگاه تهران راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی افزود: اکنون نیز این سامانه قابلیت بهره برداری دارد به گونه‌ای که حتی می‌توان از آن استفاده کرد و به معاملات پرداخت، اما از آنجایی که همانند هر سامانه دیگری باید یکسری فرآیند‌هایی را مانند استقرار و راه‌اندازی از سر بگذارند به همین دلیل کمی به‌کارگیری از آن به طول انجامیده است.


بیشتر بخوانید: زمان اعلام نتایج قرعه کشی سایپا شنبه ۲۲ خرداد+ لینک اسامی برندگان سایپا


مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس و اوراق بهادار تهران گفت: پس از استقرار و راه‌اندازی به طور قطع ما یکی از بازارهایمان را به این سامانه جدید منتقل و متصل خواهیم کرد، همچنین عده‌ای می‌گویند که آیا قرار است این سامانه معاملاتی در ابتدا به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد؟ که در جواب این دسته از افراد باید گفت خیر، چون ما چنین مفهومی را در سامانه‌های معاملاتی نداریم و هر نوع به‌کارگیری این دست از سامانه‌ها در راستای عملیاتی خواهد بود، تست‌های مورد نیاز از قبل به منظور عدم وجود نقص صورت گرفته است.

دهقان گفت: اکنون برای راه‌اندازی این سامانه یکسری هماهنگی‌هایی با بورس‌ها و سایر نهاد‌های مربوط نیاز است، به نظر می‌رسد تا یک یا دو ماه آینده از این سامانه بومی بهره برداری شود، همچنین براساس پیش بینی‌های صورت گرفته این سامانه قابلیت و امکان پاسخگویی به معاملات ۱۰۰ میلیون سهامدار را نیز دارد.

وی تصریح کرد: استفاده از ابزار‌هایی مالی مانند فروش استقراضی خیلی مربوط بحث‌های فنی نمی‌شود، زیرا استفاده از چنین ابزار‌های مالی به بحث میزان دانش اشخاصی باز می‌گردد که چگونه از این نوع ابزار استفاده می‌کنند.

مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس و اوراق بهادار تهران تاکید کرد: بیش‌ترین بحث استفاده از این نوع ابزار‌های مالی در خصوص نحوه به کارگیری از آن‌هاست به سبب آنکه ما در حال حاضر نیز ابزار‌هایی را مانند فروش استقراضی در بازار داریم، اما چندان مورد استقبال قرار نگرفته است، همچنین باید گفت سامانه معاملاتی جدید نیز بیش‌تر محدوده معاملات نقد را پوشش می‌دهد و وارد ابزار‌های مالی مشتقه نخواهد شد.

دهقان درباره علت به تعویق افتادن برخی از عرضه‌های اولیه به سبب سامانه‌های معاملاتی گفت: هر چند وقت یکبار ما زیر ساخت‌هایمان را بروزرسانی می‌کنیم تا بتوانیم برای ظرفیت‌های بالاتر آماده شویم به طوری که اگر در یک زمان بازار با رونق بیشتری مواجه شد سامانه معاملاتی آمادگی لازم را برای ارائه خدمات داشته باشد.

برچسب ها: بازار سرمایه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر