تیتر امروز

گفتگو با منوچهر متکی؛ وفادار به مواضع رسمی نظام!
«دیپلمات»؛ برنامه اول ـ قسمت دوم

گفتگو با منوچهر متکی؛ وفادار به مواضع رسمی نظام!

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که در گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی به کندوکاو در ذهنیت و تجربیات و خاطرات آن‌ها می‌پردازد. منوچهر متکی وزیر امور خارجه دولت‌های نهم و دهم...

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت که ایالات متحده باید به سیاست خصمانه خود در قبال فدراسیون روسیه پایان دهد تا مسکو آمریکا را از فهرست کشور‌های غیردوست خارج کند.

کد خبر: ۹۵۳۰۵
۱۳:۱۳ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

شرط مسکو برای واشنگتن؟

دیدارنیوز ـ معاون وزیر خارجه روسیه گفت: مادامی که آمریکا ما را تحت فشار قرار دهد، مسکو هم با آمریکا به عنوان یک کشور غیردوست پاسخ متقابل خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد تا زمانی که واشنگتن به سیاست خارجی روسیه و منافع اقتصادی مسکو حمله کند، مداخله مداوم در امور داخلی کشور ما داشته باشد و همچنین با مشارکت روسیه در صحنه‌های بین الملل مخالفت کند به عنوان یک کشور غیردوست با آن برخورد خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز چهارم اردیبهشت ماه حکمی را صادر کرد که بر اساس آن فهرست کشور‌های متخاصم علیه مسکو به منظور اعمال محدودیت‌ها و تحریم‌هایی در مورد این کشورها، مشخص شود.

به دنبال این دستور پوتین، دولت روسیه فهرستی از کشور‌های غیردوست تهیه کرد که آمریکا در صدر آن‌ها قرار دارد.

در این فهرست لهستان، اوکراین، گرجستان، استونی، لیتوانی، لتونی، بریتانیا و چک نیز وجود دارد.

اظهارات آمریکا تاثیری بر موقعیت مسکو در خط لوله گاز نورد استریم ۲ ندارد

ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که اظهارات آمریکا در مورد بازپرداخت خسارات احتمالی ترانزیت به اوکراین به دلیل خط لوله گاز نورد استریم ۲ بر موقعیت مسکو در این پروژه تاثیری نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: از اینکه "همکاران آمریکایی از استاندارد برخورد با شریکان و حتی مخالفان در عرصه بین الملل خارج شده اند" متعجب شده است.

این دیپلمات گفت که «ایالات متحده "فقط خودش را می‌شنود و فقط به حرف کسانی که با آن‌ها موافق هستند یا به نوعی در زمین آن‌ها بازی می‌کنند گوش می‌دهد.»

به نظر وی، ایالات متحده سرانجام در می‌یابد که کسانی که امنیت انرژی اروپا از جمله با اجرای این پروژه را برای دهه‌های آینده تضمین کردند، درست عمل کرده بودند.

وی ابراز اطمینان کرد که نورد استریم ۲ به عنصری از پروژه مدرن امنیت انرژی در اروپا و اوراسیا تبدیل خواهد شد.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته بود که ایالات متحده قصد دارد «کی یف» را برای خسارت احتمالی پرداخت‌های انتقال به دلیل خط لوله حمایت مالی و اطمینان حاصل کند که روسیه «نمی تواند از گاز به عنوان ابزار زور علیه اوکراین استفاده کند.»

پیش از این، الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه گفته بود که ساخت نورد استریم ۲ تا پایان امسال به اتمام و به بهره برداری می‌رسد.

در نورد استریم ۲ با ساخت دو رشته خط لوله گاز با ظرفیت کلی انتقال ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز در سال از سواحل روسیه از طریق دریای بالتیک به اروپا پیش بینی شده است.

ایالات متحده یکی از مخالفان سرسخت این پروژه است در صورت اجرای این طرح، اروپا دیگر به گاز مایع آمریکا نیازی نخواهد داشت. اوکراین نیز دشمن نورد استریم ۲ است.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: