تیتر امروز

گفتگو با احمد زیدآبادی؛ تئورسین «هیچ کاری نکردن» یا منتقد راهبردهای تکراری؟
«تنگنا» برنامه ششم ـ قسمت دوم

گفتگو با احمد زیدآبادی؛ تئورسین «هیچ کاری نکردن» یا منتقد راهبردهای تکراری؟

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. احمد زیدآبادی میهمان ششمین برنامه تنگنا بوده است.

حسن روحانی گفت: در این انتخابات مشخص شد خوبی‌هایی هم بوده است، مثلا معلوم شد بعضی از دستگاه‌ها در کشور خیلی هم خوب هستند قوه قضاییه، قوه مقننه و نیرو‌های مسلح الحمدلله بی ایراد هستند و فقط یک جا ایراد دارد که آن هم دولت است که ان شاء الله این دولت هم تغییر می‌کند پس الحمدلله کلا همه چیز خوب می‌شود. چون بقیه اش که درست است دیگر

کد خبر: ۹۵۱۲۳
۱۲:۱۷ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

روحانی: با شعور مردم بازی نکنید

 

دیدارنیوز - حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت با اشاره به این که ایام مهم انتخابات برای مردم در پیش رو است اظهار کرد: انتخابات همیشه به طور طبیعی و برخی از مواقع غیر طبیعی حواشی و مسائلی را به همراه دارد. اما اساس انقلاب ما برای این بود که یک نظام اسلامی سر کار باشد که بخش مهم آن اخلاق است. نظام اسلامی برای این درست شد که اخلاق حاکم شود، اما متاسفانه در این روز‌ها این بخش صدمه جدی دیده است.

وی افزود: آغاز اخلاق راستگویی و وفای به عهد است و این است که حقیقت‌ها را تحریف نکنیم. حقیقت که هیچ حداقل واقعیت‌هایی که روی زمین اجرا و عمل شده را تحریف نکنید. اگر خدای نکرده واقعیت‌ها بر عکس و ناصحیح گفته شود و اذهان مردم را به گونه‌ای مشوش کند که نسبت به اصل نظام مشوش شوند اخلاق زیر پا گذاشته شده است. انتخابات مهم است، اما اخلاق از انتخابات مهمتر است.

رئیس جمهور با بیان این که مردم سالاری بخش دیگری از ماجرای انتخابات است تاکید کرد: توجه و نگاه به مردم و جدی گرفتن مردم بسیار مهم است. ما که نمی‌توانیم با افکار عمومی مردم و حضور مردم شوخی کنیم. ما باید مردم را به طور واقعی به انتخابات دعوت کنیم. در همه مراحل انتخابات از روز ثبت نام تا روزی که آراء خوانده و اعلام می‌شود و تا روز تنفیذ و تحلیف باید مردم سالاری حاکم باشد و همه جا باید نقش مردم واقعی و پررنگ باشد. وقتی می‌گوییم مردم یعنی مردم باید احساس امید کنند تا از نظام و کشور دفاع کنند. مردم باید ببینند نظام برای آن‌ها ارزش واقعی قائل است.

وی اضافه کرد: در این انتخابات جفا‌ها و ظلم‌های بسیار بدی شد یک مورد آن را مقام معظم رهبری درباره احراز نشدن صلاحیت‌ها اشاره فرمودند؛ که ایشان هم دستور دادند باید جبران شود. حالا این که جبران شد یا نه مساله دوم است. اما به هر حال جفا‌های فراوانی شد که بدترین جفا جفای به خود نظام است. اگر بناست تمام ۴۲ سال گذشته زیر سوال برود و همش بگوییم نقض قانون، فساد، زیر پا گذاشتن حقوق، اجرا نکردن مصالح مردم، و اقدامات بر خلاف مصلحت کشور و جامعه صورت گرفته پس چرا اصلا انقلاب کرده ایم.

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: حالا اگر از دوره امام که حکومت شکل خاصی داشت و رئیس جمهور و نخست وزیر یک سری وظایفی داشتند بگذریم بعد از اصلاح قانون اساسی که همه اختیارات اجرایی در اختیار رئیس جمهور قرار داده شد ما چند دوره انتخابات داشته ایم و این جوری که می‌گوییم انگار همش ایراد داشته است پس انقلاب چیست؟

روحانی افزود: از یک طرف دارد به نظام ظلم می‌شود و از یک طرف دارد به مردم ظلم می‌شود. اینکه می‌گویید هیچ کاری در ۸ سال گذشته نشده دارید به مردم ظلم می‌کنید. کشاورزی، صنعت، بخش زیادی از زیر ساخت‌ها و فضای مجازی در دست مردم است. وقتی می‌گویید کاری نشده یعنی ملت کاری نکرده است، چرا به ملت توهین می‌کنید.

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: ۴ میلیون کشاورز، ۴ میلیون کاسب و ۱۵ میلیون کارگر در این مدت کار‌های خوبی کردند. اما می‌گویید همه این‌ها بد بوده است در حالی که بخش مهمی از کار کشور در اختیار همین کشاورزان و کاسبان و کارگران است. از طرفی ظلم و جفا به کارگزاران نظام صورت گرفت. دولت که یک نفر نیست صد‌ها هزار نفر در سراسر کشور به عنوان مدیر، کارشناس و کارمند همه با هم میلیون‌ها نفر هستند که در کنار هم می‌شوند دولت. وقتی ما توهین می‌کنیم در واقع به میلیون‌ها نفر توهین می‌شود. بر چه مبنایی توهین می‌کنید لااقل باید آمارتان درست باشد. وقتی آمار از مبالغ داخل بانک‌ها می‌دهید می‌بینیم که آمارتان از کل نقدینگی کشور بیشتر است و این آمار دروغ است.

وی ادامه داد: وقتی می‌گویید رشد اقتصادی صفر بوده این دروغ است ما که نمی‌توانیم دروغ بگوییم شاید حقیقت را قلب کنیم، اما واقعیت‌ها را که نمی‌توان به هم زد. آیا ۱۷ طرح بزرگ پتروشیمی که ما در سال ۹۹ افتتاح کردیم را می‌شود منکر شد. آیا هزاران کیلومتر جاده و راه آهن و صد‌ها طرح مهم افتتاح نشد؟ بعد می‌گویید هیچ کاری نشده است. بر چه مبنایی این حرف‌ها را می‌گویید.

وی با بیان این که البته در این انتخابات مشخص شد خوبی‌هایی هم بوده است تصریح کرد: مثلا معلوم شد بعضی از دستگاه‌ها در کشور خیلی هم خوب هستند قوه قضاییه، قوه مقننه و نیرو‌های مسلح الحمدلله بی ایراد هستند و فقط یک جا ایراد دارد که آن هم دولت است که ان شاء الله این دولت هم تغییر می‌کند پس الحمدلله کلا همه چیز خوب می‌شود. چون بقیه اش که درست است دیگر.

وی در ادامه یادآور شد: در این انتخابات مشخص شد اگر در کشور ایرادی وجود دارد این ایراد فقط مال دستگاه اجرا است! یعنی دستگاه قانون گذار و مجمع تشخیص و قوه قضاییه ایراد ندارد! هیچ جا ایراد ندارد؟ خب الحمدلله خیلی خوب شد که لااقل در این انتخابات فهمیدیم همه جای کشور خیلی خوب، خیلی سالم و بی نقص و بی ایراد است و فقط اشکال در این دولت است که این هم ان شاء الله در این انتخابات عوض می‌شود. حالا انتخابات هم نباشد به هر حال دوره ما تمام می‌شود و به هر صورت دولت بعدی می‌آید و ان شاء الله کل کشور درست می‌شود.

رئیس دولت تدبیر و امید همچنین بیان کرد: از طرفی ما چیز‌های بهتری هم در این روز‌ها می‌شنویم مثلا چقدر خانم‌ها در این چند روز خوب شده اند! به به باید به حقوق خانم‌ها احترام بگذاریم، چه شد که در این مدت خانم‌ها نبودند و فقط این روز‌ها خانم‌ها پیدا شده اند؟ و خیلی مورد احترام هستند؟ از طرفی می‌بینیم اقوام و اقلیت‌ها چقدر خوب شده اند و شیعه و سنی چقدر با هم برادر و متحد شده اند! الحمدالله این روز‌ها چه چیز‌های خوبی می‌بینیم.

وی با تاکید بر این که با شعور مردم بازی نکنید عنوان کرد: ملت ایران ملت بزرگی است و ملتی است که می‌داند که چه گذشته است و می‌داند که چه کسانی بوده اند. این‌هایی که امروز می‌خواهند برای فردا قدرت را در دست بگیرند اگر در ایران نبودند و از کره مریخ آمده بودند خب خیلی خوب بود. اما همه این‌ها بوده اند و همه شان هم در بخش‌هایی مسئولیت داشتند. خب اگر همه چیز خراب است برای آن‌ها هیچ ایراد و اشکالی نبوده است؟ ما باید به نحوی با مردم صحبت کنیم که برای مردم قابل فهم و پذیرش باشد و مردم بدانند که ما داریم به راستی و درستی با آن‌ها حرف می‌زنیم.

بر اساس این گزارش، روحانی ادامه داد: آیا ما در دوره جنگ بودیم یا در صلح؟ باید این موضوع روشن شود، اما گویی اصلا جنگ اقتصادی وجود نداشت و ترامپی نبود و ظلمی نکرد و آمریکا علیه ما کاری نکرد و انگار هر چه مشکل است فقط به خاطر دولت بوده است. این موضوع نه در سوالات بود و نه در جواب ها!

وی بیان کرد: آدم‌هایی که افتخار می‌کنند و می‌گویند ما در جنگ حضور داشته ایم باید بهتر از بقیه بفهمند که ما از سال ۹۷ وارد یک جنگ بی نظیر در تاریخ شدیم.

رییس جمهور تاکید کرد: قصد همه ما این است که خادم مردم باشیم، اما چرا واقعیت‌ها را انکار می‌کنید؟ آن هم در این شرایط همزمانی کرونا و جنگ اقتصادی! یک کلمه جواب بدهید که آیا ما کشور را از ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل خارج کردیم یا نه؟ بگویید با برجام موافقید یا مخالف؟

روحانی اظهار کرد: دولت در این هشت سال در مسائل مختلف تحولات بزرگی ایجاد کرد. یکی از این تحولات این بود که هیچ کسی امروز جرات نمی‌کند بگوید که با فیلترینگ موافق است. کسانی که سینه به سینه من ایستادند و پرونده سازی‌ها کردند که فلان چیز باید فیلتر شود حالا امروز مخالف فیلترینگ شده اند! امروز همه الحمدلله با تحریم مخالفند و می‌گویند باید به برجام برگردیم.

وی خاطرنشان کرد: این حرف‌ها و تخریب‌ها نمی‌تواند روحیه دولت یازدهم و دوازدهم را تضعیف و تخریب کند. ما باید راه خود را ادامه دهیم و وزرا و مسئولان وظیفه دارند به دروغ‌ها و تحریف‌ها پاسخ بدهند. حالا صداوسیما می‌خواهد پخش کند می‌خواهد پخش نکند. به هر حال تاریخ پخش خواهد کرد چرا که تاریخ سعه صدر دارد و مثل صداوسیما نیست.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: