تیتر امروز

محرم و سپاهان، یک پایان تلخ؟ + فیلم

محرم و سپاهان، یک پایان تلخ؟ + فیلم

قهرمان چند دوره لیگ برتر این روزها در وضعیت بغرنجی به سر می‌برد و شکست‌های پیاپی همه را در اصفهان کلافه کرده. آیا محرم نویدکیا به آخر خط رسیده است؟

اثر قانون مالیاتی مجلس بر بازار طلا و سکه

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است که قانون مالیات بر عایدی سرمایه باعث نمی‌شود که تمایل به سرمایه گذاری در بخش طلا و سکه از بین برود، اما آن را محدود خواهد کرد.

کد خبر: ۹۴۷۴۹
۱۲:۰۱ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

اثر قانون مالیاتی مجلس بر بازار طلا و سکه

دیدارنیوز ـ نمایندگان مجلس اوایل ماه جاری، کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند که از این پس طبق مدت تملک، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند.

در این طرح، مالیات نگهداری دارایی‌هایی مانند طلا، ارز و جواهرآلات به شرح زیر است:

۱) با نگهداری کمتر از یکسال معادل ۳۰ درصد

۲) با نگهداری بیش از یک تا دو سال سالانه ۲۰ درصد

۳) بیش از دو سال معادل ۱۰ درصد

در مجموع هدف این طرح را می‌توان توقف فعالیت‌های سوداگرانه در این بازار‌ها دانست.

اما نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه به همشهری آنلاین گفت: هر جایی که بحث از سرمایه و درآمد باشد و معامله‌ای صورت بگیرد فرقی ندارد که شخصی حقوقی و یا حقیقی در این معامله حضور داشته باشد در هر صورت باید مالیات پرداخت شود، اما نکته‌ای که این روز‌ها بابت مالیات بر عایدی سرمایه به وجود آمده، این است که ما به زودی مانند بسیاری از کشور‌های پیشرفته شاهد این خواهیم بود که هر شخص حقیقی نیز باید سالانه اظهارنامه مالیاتی بدهد و درآمد‌ها و هزینه هایش را اعلام کند و اگر درآمد اضافی داشته باشد باید مالیات آن را بپردازد.

محمد کشتی آرای افزود: در بازار طلا و سکه، طلا فروش‌ها هر داد و ستدی که انجام می‌دهند از جمله خرید و فروش سکه، طلا و جواهر در دفاترشان ثبت می‌شود و با توجه به ثبت این معاملات مالیات خود را پرداخت می‌کند، اما اشخاصی هم که طلا، سکه و جواهر خریداری می‌کنند نیز باید مالیات خود را پرداخت کنند وزارت اقتصاد و امور دارایی حساب‌های بانکی که گردش حساب آن در یک سال از ۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده باشد را ملزم به رسیدگی می‌داند و سودی که از این داد و ستد و گردش حساب عاید شخص شود می‌تواند ملزم به پرداخت مالیات شود.

وی در ادامه گفت: میل به سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه به دلیل اینکه کالا‌هایی هستند که قابلیت نقد شوندگی آن‌ها بسیار بالا است، کم نمی‌شود و این بازار همچنان جاذبه دارد، اما امکان است سرمایه گذاری در آن محدود شود.

کشتی آرای همچنین با اشاره به چند روز تعطیلی بازار و همچنین نوسانات قیمت ارز و اونس جهانی گفت: با توجه به نوسانات قیمت اونس جهانی و با توجه به اینکه اونس جهانی تغییرات مختصری در حد ۱۰ دلار افزایش یا کاهش داشته است بازار چند روزی است که ثبات قیمت پیدا کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه مذاکرات وین تا این لحظه مثبت ارزیابی شده است بنابراین در هفته گذشته قیمت ارز تغییر چندانی نداشته و نرخ آن در محدوده ۲۴ هزار تومان باقی مانده است، این در حالی که اوایل هفته گذشته خبر برکناری رئیس کل بانک مرکزی باعث شد قیمت ارز تا محدوده ۲۵ هزار تومان افزایش پیدا کند، ولی بعد از آن مشاهده شد که این خبر تاثیر چندانی روی بازار ارز نداشت و قیمت ارز دوباره به محدوده ۲۴ هزار تومان برگشت و در همین محدوده باقی ماند.

کشتی آرای در ادامه گفت: در مجموع از روز شنبه گذشته تا به امروز قیمت ارز و قیمت اونس جهانی تقریباً ثابت مانده است و به همین دلیل قیمت طلا و سکه از یک ثبات نسبی برخوردار بوده است و با توجه به تعطیلات میانی خرداد ماه داد و ستد‌ها در بازارکاهش پیدا کرده است و باعث شد که حباب سکه افزایش پیدا نکند و قیمت‌ها بر روال عادی خود باقی بماند.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در خصوص تاثیر انتخابات بر روی قیمت طلا و سکه گفت: انتخابات یک اتفاق سیاسی معمول کشور است و سابقه گذشته انتخابات هم نشان داده است که این واقعه سیاسی نمی‌تواند تاثیری روی قیمت طلا و سکه داشته باشد.

 

گزارش از اکرم میرزائی

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر