تیتر امروز

اومیکرون احتمالا واکسن‌گریز است؛ اما واکسن بزنید!
توصیه مردانی به مردم:

اومیکرون احتمالا واکسن‌گریز است؛ اما واکسن بزنید!

اومیکرون لرزه بر اندام جهان انداخته است. همه از بازگشت موج‌های مرگ و قرنطینه‌های طولانی هراسان هستند، در این شرایط توصیه مسعود مردانی ویروس شناس و متخصص بیماری‌های عفونی به مردم باز هم واکسن...
آنگلا مرکل؛ صدراعظم دنیای آزاد

آنگلا مرکل؛ صدراعظم دنیای آزاد

آنگلا مرکل به مدت ۱۶ سال صدراعظم آلمان بود؛ وی جزء معدود سیاستمدارانی است که هر چه بیشتر بر مسند صدارت بود بر میزان محبوبیتش افزوده شد. تصور آلمان بدون مرکل مانند پاریس بدون برج ایفل است.

«جدایی» اصغر فرهادی؛ پنجمین پدر ماندگار تاریخ سینما/ من که می‌فهمم اون پدرمه…

شخصیت پدر در فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به عنوان پنجمین پدر ماندگار تاریخ سینما و بالاتر از آثار کلاسیک «کشتن مرغ مقلد» رابرت مالیگن و «دزدان دوچرخه» ویتوریو دسیکا برگزیده شد.

کد خبر: ۹۴۷۳۷
۱۱:۴۵ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

اصغر فرهادی؛جدایی، پنجمین پدر ماندگار تاریخ سینما

دیدارنیوز ـ پایگاه اینترنتی روزنامه شیکاگو تریبیون با بازنشر گزارش سایت استکر ۲۵ فیلم برتر تاریخ سینما را با موضوع ماندگارترین پدر‌ها را معرفی کرده است که در این فهرست نام فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» در رده پنجم به چشم می‌خورد.

فیلم تحسین‌شده اصغر فرهادی با نمره ۸.۳ کاربران سایت معتبر آی‌ام‌دی‌بی و امتیاز ۹۵ متاسکور داستان زوجی از طبقه متوسط ایران را روایت می‌کند که با وجود داشتن یک دختر نوجوان، در گیر و دار پایان دادن به زندگی مشترک خود هستند. مرد برای مراقبت از پدر پیرش یک پرستار زن استخدام می‌کند و... از مهم‌ترین دیالوگ‌های «جدایی» می‌توان به گفتگوی سیمین و نادر در جلسه دادگاه اشاره کرد. سیمین: اون می‌فهمه که تو پدرشی؟ نادر: من که می‌فهمم اون پدرمه!

«جدایی نادر از سیمین» پنجمین فیلم فرهادی در مقام کارگردان محصول سال ۸۹ است. لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی، ساره بیات، سارینا فرهادی، بابک کریمی، علی‌اصغر شهبازی، کیمیا حسینی، حمید جانانه، شیرین یزدان‌بخش و مریلا زارعی بازیگران این فیلم تحسین‌شده ۱۲۳ دقیقه‌ای هستند که علاوه بر بردن جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان، نامزد دریافت اسکار بهترین فیلمنامه هم شد، اما آن را به «نیمه‌شب در پارس» وودی آلن واگذار کرد.

برترین پدر تاریخ سینما طبعا باید مربوط به یکی از برترین فیلم‌های تاریخ سینما باشد؛ دن کورلئونه با بازی مارلون براندو در نخستین «پدرخوانده» فرانسیس فورد کوپولا محصول ۱۹۷۲. شخصیت‌های پدر در «جنگ‌های ستاره‌ای» جورج لوکاس، «زندگی زیباست» روبرتو بنینی و «انگل» بونگ جون-هو (هر دو برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان یا بین‌المللی) هم بالاتر از «جدایی نادر از سیمین» فرهادی در رده‌های دوم تا چهارم ایستاده‌اند.

«دزدان دوچرخه» ویتوریو دسیکا، «زیستن» آکیرا کوروساوا، «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی» استیون اسپیلبرگ، «خون به‌پا می‌شود» پل تامس اندرسن و «کشتن مرغ مقلد» رابرت مالیگن هم فیلم‌های ششم تا دهم رده‌بندی برترین پدر‌های تاریخ سینما هستند. در این فهرست نام فیلم‌هایی، چون «یافتن نمو»، «در جستجوی خوشبختی»، «ربوده‌شده»، «خانواده اشرافی تننبام»، «حصارها»، «پدر عروس»، «عروسی مانسون» و «دیپان» هم به چشم می‌خورد.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر