تیتر امروز

شمارش معکوس برای احیای برجام

شمارش معکوس برای احیای برجام

هیئت‌های مذاکره‌کننده برجام به پایتخت‌های خود برگشته‌اند. این قرارداد پرماجرا هفته‌های پرنوسانی در پیش دارد، اما صدای احیای آن بلندتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد. برجام حتی قبل از آن که روحانی...
محیط‌بانان و جان‌هایی که بی‌رحمانه گرفته می‌شود
امروز روز ملی محیط‌بان است

محیط‌بانان و جان‌هایی که بی‌رحمانه گرفته می‌شود

احراز درجه جانبازی و شهادت، تعیین شغل محیط‌بانی به عنوان شغل سخت و زیان آور و بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه، کمبود نیروی محیط‌بانی، افزایش حقوق و دستمزدها، افزایش ناوگان و تجهیزات محیط‌بانی، کم کردن...

یک کارشناس مسائل حقوقی با اشاره به طرح «ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت» گفت: ممنوعیت خروج را به موجب قانون نمی‌توان از پیش برای افراد در نظر گرفت بلکه این موضوع در اختیار قضات رسیدگی‌کننده است که در قانون آیین دادرسی کیفری این امر با عنوان یکی از تامین‌های کیفری برای متهمان در نظر گرفته شده است.

کد خبر: ۹۴۶۶۵
۰۸:۳۱ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

تصمیم به ممنوعیت خروج اشخاص در اختیار قضات پرونده است

دیدارنیوز - صالح نیکبخت در ارتباط با طرح «ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت» که در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس قرار دارد گفت: ممنوعیت خروج افراد به نوعی سلب حقوق طبیعی انسان‌ها است و در این مورد که این امر(ممنوع‌الخروج بودن) را منوط به توجه اتهام به فرد دانسته‌اند باید بگوییم ممنوعیت خروج را به موجب قانون نمی‌توان از پیش برای افراد در نظر گرفت بلکه این موضوع در اختیار قضات رسیدگی‌کننده است که در قانون آیین دادرسی کیفری این امر با عنوان یکی از تامین‌های کیفری برای متهمان در نظر گرفته شده است و اعمال آن تنها توسط قضات تحقیق و در صورت ضرورت می‌باشد.

وی افزود: پیش‌بینی این امر برای متهمان آن هم به صورت عام و برای مدت مشخص قانونی نیست و مانع حقوق طبیعی اشخاص است.

این حقوقدان در ارتباط با قوانین پیشگیرانه گفت: قوانین پیشگیرانه معمولا در حالت‌هایی است که نوع جرم به صورت مشخص از مواردی باشد که امنیت عمومی را به خطر بیندازد چنان‌که در گذشته به عنوان اقدامات تامینی مجازات‌هایی برای افراد درنظر گرفته می‌شد و شامل کسانی بود که فساد اخلاقی داشتند یا آزادی‌های مردم را سلب می‌کردند و در این حالت اگر بخواهند قانونی را تصویب کنند باید نوع جرم را تعیین کرده و برای آن نوع جرم اقدامات پیشگیرانه درنظر بگیرند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: