تیتر امروز

مردم در راه شمال، کرونا در راه جنوب!

مردم در راه شمال، کرونا در راه جنوب!

بعد از انتشار خبر‌های جسته گریخته درباره توزیع واکسن کرونا و آشفتگی در مراکز واکسیناسیون که مسئول تزریق دوز دوم هستند، مهمترین خبر این روز‌ها اوج گیری کرونا در استان‌های جنوبی است...

یک کارشناس حوزه کار: برخلاف اصل موضوع که مسایل اقتصادی بود بیشتر تقابلات شخصی، سیاسی و جناحی حاکم و مطرح شده بود.

کد خبر: ۹۴۶۳۹
۱۴:۴۴ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

انتخابات 1400 مناظره

دیدارنیوز: یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه مردم از تقابل‌های سیاسی و جناحی خسته شده اند و دنبال ارائه راهکاری از سوی کاندیدا‌ها برای برون رفت از وضعیت اقتصادی فعلی هستند، ابراز امیدواری کرد: در روز‌های آینده کاندیدا‌ها به سمت بحث‌های فنی و تخصصی بروند و از کارشناسان ستاد‌های خود مشورت بگیرند.

حمید حاج اسماعیلی در ارزیابی مناظره اقتصادی ۷ کاندیدای ریاست جمهوری و بیان برنامه‌های آن‌ها در حوزه اشتغال اظهار کرد: برخلاف اصل موضوع که مسایل اقتصادی بود بیشتر تقابلات شخصی، سیاسی و جناحی حاکم و مطرح شده بود و کاندیدا‌ها تلاش می‌کردند اتهاماتی را نسبت به هم مطرح کنند تا مورد توجه مردم قرار گیرند و این اصل موضوع مسایل اقتصای و راهکار‌های آن که بیشتر مدنظر مردم است را تحت شعاع قرار داده بود؛ حتی خیلی از آن‌ها در ساعات اولیه به سوالات پاسخ نمی‌دادند و بیشتر موضوعاتی که از قبل تهیه کرده بودند مطرح می‌کردند.

وی با بیان اینکه موضوعات اقتصادی جدی است، گفت: مناظره اول چندان مورد استقبال مردم قرار نگرفت، چون بیشتر به دعوا‌ها و کشمشم‌ها گذشت و نتوانست مردم را ترغیب کند که کاندیدا‌ها راهکار‌های خوبی برای برون رفت از وضعیت اقتصادی کشور دارند.

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: انتظار این بود که برنامه جدی در خصوص مباحث و مسایل اقتصادی از جمله اشتغال مطرح شود، ولی بیشتر اعلام می‌کردند که این مشکل وجود دارد و ما حلش می‌کنیم، اما حل کردن موضوعاتی مثل اقتصاد و اشتغال از چه طریقی و با کدام پول و منابع؟ منابعش مهم است، چون کشور الان دچار کمبود منابع است لذا امیدواریم در مراحل بعدی و دو مناظره دیگر که ممکن است موضوعش اقتصادی نباشد و بیشتر مسایل سیاسی و اجتماعی است یا در بیانیه‌ها و اطلاعیه‌ها و اصول و راهکار‌ها و برنامه‌هایی که منتشر خواهند کرد به این مساله با اولویت اقتصادی اشاره کنند.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: از نظر من اینکه وعده بدهیم یارانه‌ها بیشتر می‌شود و افراد جدیدتری مثل زنان را وارد عرصه یارانه بگیری می‌کنیم، تجربه شده حرف‌های موثری نیست و کمک نمی‌کند. ما باید برای مسایل اقتصادی کشور ساختار‌ها را اصلاح کنیم، چون ساختار‌ها و زیرساخت‌های اقتصادی اکنون دچار آسیب و مشکل شده و باید آن‌ها را اصلاح کرد.

وی با انتقاد از نبود برنامه مشخص از سوی کاندیدا‌ها برای تجمیع و کنترل نقدینگی‌ها اظهار کرد: متاسفانه راهکار جدی در مورد تورم و کنترل نقدینگی از سوی کاندیدا‌ها مطرح نشد. در حال حاضر بخش بزرگی از نقدینگی کشور در قالب دارایی‌هایی مثل ملک، زمین و کالا‌های سرمایه‌ای وجود دارد که کاندیدا‌ها اشاره نکردند چطور می‌خواهند این نقدینگی را تبدیل کنند و به سمت تولید ببرند یا کدام بخش اقتصادی را فعال کنند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، موضوع صادرات نیز از جمله مباحثی بود که جای آن در برنامه‌های کاندیدا‌ها خالی بود و اشاره نشد که بازار‌های منطقه و دورتر برای کشاورزان مهیا می‌شود تا کشاورزی با قوت ادامه پیدا کند.

وی در عین حال در پاسخ به این پرسش که عملکرد کدام کاندیدا را در بیان مسایل اقتصادی و اشتغال بهتر ارزیابی می‌کند؟ اظهار کرد: آن‌هایی که مواضع دولت فعلی را بیان می‌کردند واضح‌تر گفتند دچار مشکل هستیم و این واقع بینانه‌تر بود. اینکه راهکاری نداشته باشیم، ولی درعین حال قبول کنیم که امکانات و ابزار لازم را برای حمایت صحیح نداریم قابل قبول‌تر بود.

حاج اسماعیلی افزود: آقای همتی که در دو سال گذشته در مسند کار بوده اعلام کرد که مجموع درآمد‌های ارزی باک مرکزی از ۴۵ میلیارد دلار در سال به متوسط ۹ میلیارد دلار در دو سال گذشته کاهش یافته است. این نشان می‌دهد که امکانات و سرمایه کافی را برای طرح‌ها و برنامه‌ها در دست نداریم و معنایش این است که کسانی که می‌گویند درصدد بهبود شرایط هستند و با برجام مخالفت می‌کنند چطور می‌خواهند از منابع و سرمایه‌های داخلی برای بهبود شرایط اقتصادی استفاده کنند؟

وی ادامه داد: البته آقای همتی اشاره کرد که تلاش می‌کند در بخش تحریم‌ها گشایشی اتفاق بیفتد و سپرده‌های کشور از خارج برگردد. هرچند که مخالفینی وجود دارد و ما هم خوشبین نیستیم که آمریکایی‌ها به دلیل عنادی که با کشور ما دارند اجازه بدهند سرمایه‌های ما به کشور برگردد، اما در کوتاه مدت راهی جز این وجود ندارد که سرمایه هایمان را در دنیا آزاد کنیم و بخشی از طرح‌ها و برنامه‌های زیرساختی را برای حمایت از مردم و کنترل شرایط تورمی در کشور ارتقا بدهیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای تقویت اقتصاد باید راهکار‌های منطقی و آدرس منابعی که مورد نیاز است، ارائه بدهیم، گفت: اینکه بگوییم اقتصاد را رونق می‌دهیم کافی نیست باید بگوییم چطور و از کدام منابع داخلی می‌خواهیم این برنامه را محقق کنیم؟ متاسفانه در راهکار‌ها چنین چیزی دیده نشد لذا اینکه وعده بدهیم و مردم را تحریک کنیم که یارانه‌ها را بیشتر می‌کنیم و، چون به زنان توجه نشده آن‌ها را به کار می‌گیریم بیشتر جنبه تبلیغی داشت و بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت بعد از چهار دهه در کشور هنوز نمی‌توانیم با مردم فنی و تخصصی صحبت کنیم و در رقابت‌های انتخاباتی، جو سیاسی، احساسی، تبلیغی و تقابل حاکم است.

حاج اسماعیلی ابراز امیدواری کرد: در روز‌های آینده کاندیدا‌ها به سمت بحث‌های فنی و تخصصی بروند و از کارشناسان ستاد‌های خود مشورت بگیرند.

وی با بیان اینکه موضوع بیکاری مقوله‌ای جدی است و هیچ یک از کاندیدا‌ها اشاره نکردند که چطور می‌توانند ظرفیت‌های اشتغال را افزایش دهند، افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه اقتصاد این است که باید ظرفیت‌های اشتغال را افزایش بدهیم و کسب و کار را توسعه دهیم. کاندیدا‌ها می‌توانستند مشخصا اعلام کنند که برای کدام یک از بخش‌های کشاورزی، صنعت، خدمات و گردشگری برنامه دارند و در کدام بخش ظرفیت‌های اشتغال را افزایش می‌دهند؟

به گفته این کارشناس حوزه کار، در حال حاضر در حوزه کسب و کار مشکل داریم و این مساله به شدت مورد توجه خانواده‌ها است، چون ناهنجاری‌های اجتماعی زیادی به دنبال داشته است، ولی متاسفانه کاندیدا‌ها به جای پرداختن به چنین مسایلی به سمت تقابل‌های سیاسی رفتند در حالی که مردم از این موضوعات خسته شده اند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: انتخابات 1400
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: