تیتر امروز

گفتگو با احمد زیدآبادی؛ تئورسین «هیچ کاری نکردن» یا منتقد راهبردهای تکراری؟
«تنگنا» برنامه ششم ـ قسمت دوم

گفتگو با احمد زیدآبادی؛ تئورسین «هیچ کاری نکردن» یا منتقد راهبردهای تکراری؟

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. احمد زیدآبادی میهمان ششمین برنامه تنگنا بوده است.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امور خارجه قطر روز جمعه در گفت و گو با سی ان بی سی گفت که سازش بین کشورش ورژیم صهیونیستی در گرو حل جدال بین دو طرف اسرائیلی و فلسطینی است اما دوحه در نهایت نوری در افق این تونل تاریک نمی بیند.

کد خبر: ۹۴۵۷۳
۱۴:۴۴ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

قطر دلیل عدم توافق با اسرائیل را اعلام کرد

دیدارنیوز - به گزارش سی ان بی سی (CNBC) وزیر امور خارجه قطر در حاشیه کنفرانس اقتصاد بین المللی سن پترزبورگ روسیه افزود: علت اینکه دوحه روابطی با اسرائیل برقرار نمی کند اشغال سرزمین های فلسطینیان است.

محمد بن عبدالرحمن تصریح کرد: علت همچنان پابرجاست و هیچ گامی به سوی صلح وجود ندارد و ما نوری در انتهای این تونل تاریک نمی بینیم.

وزیر خارجه قطر بر این باور است که «ابتدا باید درباره این جدال بحث کرد بعد از آن گام ها به سوی صلح با اسرائیل برداشته شود.»

برخی منابع مانند الجزیره قطر چنین گزارش کردند که محمد بن عبدالرحمن آمادگی کشورش را برای «ایفای نقش میانجی بی طرف در همه قضایای منطقه» ابراز کرد و از اسرائیل خواست «درباره حق فلسطینیان برای داشتن کشور مستقل اعتراف کند.»

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همچنین گفت: اختلافات میان ایران و کشورهای همسایه می‌تواند با گفت و گوی مستقیم حل و فصل شود.
آل ثانی افزود: توصیه ما به ایران و کشورهای حاشیه خلیج [فارس] این است که بیایید در یک گفت وگوی منطقه‌ای بر سر [یک میز] بنشینیم.
وی در بخشی از سخنانش هم گفت: توافق هسته‌ای به نفع کشورهای حاشیه خلیج [فارس]‌ است و موجب ثبات در منطقه خواهد شد.
وی افزود:قطر برای برقراری صلح در منطقه شریک مورد اعتمادی است و ایمان داریم که برای حل مشکلات و اختلافات راه حل نظامی مناسب نیست و مشکلات باید از راه های دیپلماتیک حل شود.چشم انداز ما در قطر رسیدن به یک چارچوب امنیتی و نظامی است.

آل ثانی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع بحران لبنان پرداخت و تصریح کرد: بحران در این کشور برای همه کشورها نگران کننده است و این کشور شرایط خطرناکی دارد.

وی در خصوص عادی سازی رابطه‌ قطر و سوریه گفت: دوحه تا زمانی که هیچ تغییراتی در واقعیت رخ ندهد، برای برقراری دوباره روابط دیپلماتیک با سوریه تلاش نمی‌کند. ‌
آل ثانی به کمک های کشورش به غزه اشاره کرد و افزود: دوحه از سال ۲۰۱۲ حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای بازسازی نوار غزه اختصاص داده و است.

وی همچنین گفت: اتهام اسرائیل به قطر برای کمک مالی به برخی سازمان‌های تروریستی در واقع بخشی از تلاش‌های تل‌آویو برای تحریف واقعیت‌هایی است که دولت دوحه با آن روبروست.


منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
تبلیغ شرکت هفت الماس
آکادمی دیدار
بی بی جی
واحد بازرگانی دیدار