تیتر امروز

یورو، آزمایشگاه فوتبال اروپا!
جام ملت‌های اروپا، میراث یک رویا

یورو، آزمایشگاه فوتبال اروپا!

بیش از ۶۰ سال از برگزاری نخستین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا ملقب به «یورو» گذشته و نگاهی به این دوره تاریخی نکات جالبی را برای طرفداران فوتبال آشکار می‌کند.
احیای برجام در مسیری سنگلاخ و طولانی
از چشم جهان (۱)

احیای برجام در مسیری سنگلاخ و طولانی

از چشم جهان عنوان ستون ثابت حمیدرضا بابایی روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل بین‌الملل است که در آن به ترجمه و تحلیل مسائل حوزه بین‌الملل به خصوص از نگاه رسانه‌های دیگر کشورها می‌پردازد. اولین شماره...

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد نوعی رژیم غذایی موسوم به "دَش" (DASH) مناسب برای جلوگیری از فشارخون بالا می‌تواند استرس و آسیب قلبی را کاهش دهد.

کد خبر: ۹۳۷۹۸
۱۲:۰۱ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

رژیم غذایی مناسب برای کاهش استرس

دیدارنیوز ـ بررسی‌ها نشان می‌دهد رژیم غذایی DASH که برای کاهش فشار خون طراحی شده می‌تواند آسیب قلبی و استرس را که اغلب به بیماری قلبی منجر می‌شود، کاهش دهد.

آمار‌ها نشان داد در افرادی که تا چهار هفته این رژیم غذایی را ادامه داده‌اند، میزان پروتئین خون که به عنوان نشانه‌ای از آسیب قلبی، استرس و التهاب در نظر گرفته می‌شود به طور قابل توجهی پایین‌تر بوده است. علاوه بر این، در افرادی که رژیم غذایی DASH را با یک وعده غذایی حاوی میزانی کم سدیم ترکیب کنند، پروتئین خون به میزان بیشتری کاهش می‌یابد.

محققان آمریکایی اظهار داشتند یافته‌های ما شواهدی ارائه می‌دهد که نشانه تاثیر مستقیم رژیم غذایی بر آسیب قلبی است. تداخلات صحیح غذایی می‌تواند فاکتور‌های خطرزای قلبی - عروقی را در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه بهبود دهد.

رژیم غذایی DASH که برای جلوگیری از فشار خون بالا مناسب است بر مصرف میوه، سبزیجات، لبنیات کم‌چرب، غلات، گوشت مرغ و ماهی و خشکبار تاکید دارد و مصرف چربی‌های اشباع‌شده، کلسترول، گوشت قرمز، مواد قندی و نوشیدنی‌های حاوی قند را محدود می‌کند.

به گزارش یونایتدپرس، محققان آمریکایی در بررسی‌های خود مشاهده کردند در افرادی با رژیم غذایی DASH، شاخص‌های مرتبط با آسیب قلبی حدود ۱۸ درصد و شاخص‌های مرتبط با التهاب قلب کاهش ۱۳ درصدی داشته است. همچنین در افرادی که این رژیم را در کنار وعده غذایی حاوی سدیم کم رعایت کنند شاخص‌های زیستی استرس و آسیب قلبی بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: تغذیه سالم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: