تیتر امروز

مسافری که از مبدأ تایلند به ایران برگشته بود، همراه خود سه چمدان حاوی ۲۰۰ خزنده خطرناک داشته است.

کد خبر: ۹۳۴۵۳
۱۳:۲۲ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۰

 چمدان  پر از مار، مارمولک، رتیل و ...!

دیدارنیوز ـ آوردن حیوانات از مبادی رسمی، خود داستانی دارد؛ زمانی وارد کننده موجود زنده را می‌آورد آن هم بدون طی فرایند قانونی و تازه در گمرک به دنبال ثبت سفارش یا کد رهگیری بانک می‌گردد و حیوان یا تلف می‌شود یا صاحب کالا با وساطت مراجع ذیربط و اخذ تعهد محموله را ترخیص می‌کند.

اما ماجرای حیوانات محدود به مسیر قانونی نیست و گاهی مسافران هم در بار خود از سایر کشور‌ها حیوان می‌آورند یا می‌خواهند از کشور خارج کنند که این خلاف قانون است و حتی در جزیی‌ترین مورد باید فرایند خاص خود را طی کند.

در تازه‌ترین کشفیات صورت گرفته از سوی گمرک، در موردی عجیب یک مسافر که از مبدأ تایلند وارد کشور شده بود همراه خود تعداد زیادی مار، مارمولک، لاک پشت، عقرب و رتیل آورده بوده که توسط گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) از چمدان مسافری که از تایلند و از مسیر امارات وارد شده بود، کشف شد که پرواز ورودی از امارات بوده و مسافر از مبدأ اولیه تایلند، سه چمدان حاوی ۳۵ بسته که در آن ۲۰۰ خزنده به وزن ۱۳ کیلوگرم قرار داشت، همراه خود آورده است.


در این رابطه لطیفی - سخنگوی گمرک ایران- توضیحات بیشتری ارائه کرده و گفته که با پیگیری‌های گمرک، قرنطینه حیوانی مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره) ورود این خزندگان غیرقانونی را به دلایل فنی و احتمال شیوع بیماری مجاز ندانست و مقام قضایی نیز اعلام کرد تا از صاحب کالا تعهدی مبنی بر بازگرداندن فوری کالا به کشور مبدا در اولین فرصت اخذ شود.

به گفته وی، با هماهنگی‌های صورت گرفته با مقام قضایی، محموله غیرقانونی خزندگان با مسئولیت و تعهد خود مسافر و تا بازگرداندن به مبدأ در انبار‌های گمرک نگهداری می‌شوند و حق ورود به کشور را نخواهند داشت تا در اولین فرصت مجددا به تایلند برگردانده شوند.

به هر صورت ورود و یا خروج حیوانات و گونه‌های خاص آن نمی‌تواند کاملا محدود به مبادی رسمی یا مواردی مانند مسافران باشد و ممکن است از کانال غیر رسمی نیز صورت بگیرد، ولی هر آنچه از مبادی رسمی قرار است وارد یا صادر شود باید با طی فرایند تجاری و اخذ مجوز‌های لازم باشد و از کانال کالای همراه مسافر که می‌تواند هر نفر ۳۰ کیلو بار همراه داشته باشد، امکانپذیر نیست.

منبع: ایسنا
برچسب ها: گمرک ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: