تیتر امروز

مردم در راه شمال، کرونا در راه جنوب!

مردم در راه شمال، کرونا در راه جنوب!

بعد از انتشار خبر‌های جسته گریخته درباره توزیع واکسن کرونا و آشفتگی در مراکز واکسیناسیون که مسئول تزریق دوز دوم هستند، مهمترین خبر این روز‌ها اوج گیری کرونا در استان‌های جنوبی است...

شورای اتحادیه اروپا در پی فرود اضطراری ساختگی هواپیمای حامل رامان پراتسویچ، فعال ۲۶ ساله مخالف دولت بلاروس در فرودگاه مینسک، آسمان این منطقه را به روی پروازهای بلاروس بست.

کد خبر: ۹۲۷۴۶
۰۹:۰۲ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۰

آسمان اتحادیه اروپا به روی هواپیماهای بلاروس بسته شد

دیدارنیوز - به نقل از یورونیوز،  پرواز شماره ۴۹۷۸ شرکت هواپیمایی «رایان ایر» روز یکشنبه در میانۀ سفرش از آتن، پایتخت یونان به سوی ویلنیوس، پایتخت لیتوانی با هشدار امنیتی از سوی مقامات میسنک درباره وجود «بمب» در داخل هواپیما، مجبور به فرود اضطراری در بلاروس شد و به این ترتیب منتقد دولت بلاروس بلافاصله بازداشت گردید.

شورای اتحادیه اروپا در قطعنامه نشست ویژه برای بررسی این حادثه، از بلاروس خواست تا فورا رامان پراتسویچ و سوفیا ساپگا، دو روزنامه‌نگار مسافر این هواپیما را آزاد کند.

رهبران ۲۷ کشور اروپایی ضمن درخواست از ایکائو برای بررسی دقیق این حادثه «بی‌سابقه» از قصد خود برای اعمال تحریم‌های سیاسی و اقتصادی بیشتر علیه بلاروس خبر داده است.

بر خلاف روسیه، تنها حامی بلاروس در این ماجرا که واکنش کشورهای غربی به این حادثه را «تکان دهنده» و اقدام بلاروس را «عقلانی» توصیف کرده، این اقدام نگرانی‌های جدی غرب را درباره آیندۀ «ایمنی» پروازهای بین‌المللی بر فراز کشورهایی همچون بلاروس بوجود آورده است.

بر اساس بیانیه مشترک ، رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل خواستار ممنوعیت پروازهای هواپیمایی بلاروس از حریم هوایی بلوک 27 کشور شدند و از شرکت های هواپیمایی مستقر در اتحادیه اروپا خواستند که از پرواز بر فراز این جمهوری شوروی سابق جلوگیری کنند.  الکساندر دو کرو ، نخست وزیر بلژیک پیش از نشست اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: "این واکنش باید سریع و شدید باشد."

وزیر امور خارجه ایرلند ، سایمون کوونی ، با استفاده از زبانی که مورد تأیید تعداد دیگری از کشورهای اتحادیه اروپا قرار گرفت ، گفت: "این در واقع یک دزدی دریایی هواپیمایی بود که توسط دولت حمایت می شد."
انگلیس گفت که به شرکت های هواپیمایی انگلیس دستور می دهد پروازهای خود را بر فراز بلاروس متوقف کنند و مجوز هوایی شرکت هواپیمایی ملی بلاروس ، بلویا را با فورا به حالت تعلیق در می آورد.
خبرگزاری هلند ANP گزارش داد ، KLM ، بازوی هلندی شرکت هواپیمایی Air France KLM (AIRF.PA) ، پروازها را به طور موقت متوقف می کند.
هنوز هم گزینه های تلافی جویانه غرب محدود به نظر می رسند. ایکائو مستقر در مونترال قدرت نظارتی ندارد و اتحادیه اروپا به غیر از پروازهای مستقیم که از اروپا منشأ می گیرند یا پرواز می کنند ، در پروازها در بلاروس یا پرواز در آسمان خود هیچ اختیاری ندارند. بلاروس در مسیر پرواز مسیرهای درون اروپا و بین اروپا و آسیا قرار دارد.
اتحادیه اروپا و ایالات متحده سال گذشته چندین دور تحریم مالی علیه مینسک اعمال کردند ، که هیچ تاثیری در رفتار الکساندر لوکاشنکو ، رئیس جمهوری که پس از انتخابات پرمناقشه در برابر تظاهرات گسترده علیه حکومت خود مقاومت کرد ، نداشت. لوکاشنکو تقلب در انتخابات را انکار می کند.

از زمان انتخابات هزاران نفر از مخالفان وی دستگیر شده اند، در حالی که همه مخالفان اصلی در زندان یا تبعید بودند.

نکستا (NEXTA )، یک سرویس خبری که پراتسویچ قبل از ایجاد وبلاگ خود که به طور گسترده دنبال می شود کار می کرد ، با مادرش مصاحبه ای انجام داد ، وی گفت که به محض شنیدن گزارش هایی مبنی بر بمب گذاری در پرواز ، متوجه شد که این نقشه برای گرفتن او است .

ناتالیا پراتسویچ با گریه گفت: "من فقط می خواهم بگویم که پسرم یک قهرمان است ، یک قهرمان." "من واقعاً امیدوارم که جامعه جهانی برای او بیدار شود."


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: