تیتر امروز

علی نیک جو: ریشه بحران روان‌شناختی جامعه ایران اجتماعی و سیاسی است
گفت‌وگو با یک روان‌درمانگر و فعال سیاسی

علی نیک جو: ریشه بحران روان‌شناختی جامعه ایران اجتماعی و سیاسی است

جامعه ایران از پس بحران‌های شدید سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مملو از جان‌های ملول و روان‌های زخم خورده است. ریشه‌های این وضعیت و راه‌های التیام آن موضوع گفتگو با دکتر علی نیک جو روانپزشک و فعال...

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.

کد خبر: ۹۱۱۸۶
۰۸:۴۲ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰

مجلسی بر یاد عید

دیدارنیوز ـ مسلم تهوری: عید فطر، عید بندگانی است که یک ماه بر خوان ویژه پروردگار متنعم و از نفحات شهرالله مستفیض شدند. عید بندگان مطیع پروردگار که پس از یک ماه عبودیت پیراسته از کژی‌ها تولدی دوباره یافتند و روز اول شوال یا همان روز فطر سرمست از جام الست در برابر آستان ربوبی حضرت حق پیشانی به خاک می‌سایند و شکر گزار توفیقی می‌شوند که رهینشان شد و گویی ملائک نغمه خوان شده‌اند و به نمازگزاران عید می‌گویند:

دارد به خنده چشم جهان باز می‌شود    
یعنی که عید فطر تو آغاز می‌شود

در جایی که حضرت رضا علیه‌السلام عید فطر را وصف فرموده سخنان دیگر چو یاوه‌ای می‌مانند. حضرت رضا علیه‌السلام می‌فرماید: «روز فطر، از آن جهت عید قرار داده شده است که مسلمانان، اجتماعی داشته باشند که در آن روز گرد هم آیند و برای خدا بیرون آیند و او را بر نعمت‌هایی که به آنان داده شده است، بستایند و روز عید، روز تجمع، روز خوردن روزه، روز زکات، روز شوق و روز نیایش است؛ و برای آن که اولین روز از سال است که خوردن و آشامیدن در آن حلال است؛ چرا که ماه رمضان، اولین ماه سال نزد اهل حق (شیعیان اثنی عشری) است. پس خداوند، دوست داشت که در چنین روزی، همایشی داشته باشند تا خدا را حمد و ستایش کنند و در این روز، تکبیر در نماز، از آن روی بیش از روز‌های دیگر قرار داده شده که تکبیر، بزرگداشت خداوند و ستایش و ثنای او بر نعمت هدایت است، آن گونه که خداوند فرموده است: «تا خداوند را بر این که هدایت‌تان کرد، بزرگ بدارید و باشد که شکر گزارید»؛ و در آن روز، دوازده تکبیر قرار داده شده است؛ چون در هر دو رکعت، دوازده تکبیر است هفت تکبیر در رکعت اول و پنج تکبیر در رکعت دوم قرار داده شده و آن دو، یکسان نشده‌اند؛ چرا که مستحب است نماز واجب، با هفت تکبیر آغاز شود. از این رو در این جا با هفت تکبیر آغاز شده است؛ و در رکعت دوم، پنج تکبیر است؛ چرا که تکبیرة الاحرام نماز‌ها در شبانه روز، پنج تکبیر است و برای این که تکبیر‌ها در هر دو رکعت، فرد فرد باشند.»

بزرگان دین در شب و روز این عید بزرگ به عبادت مشغول بوده و پیروان را نیز بدان فرا می‌خواندند. امام کاظم علیه‌السلام می‌فرماید: علی بن ابیطالب علیه‌السلام فرمود: این مرا شادمان می‌سازد که هر شخص در طول سال، خودش را در چهار شب (برای عبادت) فارغ سازد: شب عید فطر، شب عید قربان، شب نیمه شعبان و شب اول ماه رجب». امام باقر علیه السلام نیز از قول پدر بزرگوارشان نقل کرده‌اند که حضرت فرمود:‌ ای پسرم این شب کمتر از شب قدر نیست.

به درستی باید اذعان داشت عید فطر تحفه‌ای از جانب پروردگار است برای بندگانی که مصداق «مخالفا لهواه، مطیعا لامر مولاه» هستند.
 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر