تیتر امروز

گفتگو با منوچهر متکی؛ وفادار به مواضع رسمی نظام!
«دیپلمات»؛ برنامه اول ـ قسمت دوم

گفتگو با منوچهر متکی؛ وفادار به مواضع رسمی نظام!

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که در گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی به کندوکاو در ذهنیت و تجربیات و خاطرات آن‌ها می‌پردازد. منوچهر متکی وزیر امور خارجه دولت‌های نهم و دهم...

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، وزرای خارجه این نهاد در نشست امروز (دوشنبه) درباره گزینه‌های احتمالی مرتبط با حمایت از مردم فلسطین در برگزاری انتخابات تاریخی خودشان که فعلا به تعویق افتاده تا اسرائیل درباره برگزاری آن در قدس شرقی هم تضمین بدهد، رایزنی خواهند کرد.

کد خبر: ۹۰۷۷۰
۱۹:۰۰ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰

حمایت از ان

دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در اواخر آوریل محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد اولین انتخابات ملی فلسطین در ۱۵ سال که برای ۲۲ مه برنامه ریزی شد به تعویق خواهد افتاد. عباس اسرائیل را بابت کارشکنی در برگزاری انتخابات در قدس شرقی مقصر دانست. او گفت این انتخابات تا زمانی که اسرائیل به ساکنان قدس شرقی فلسطین اجازه شرکت در آن را دهد، به تعویق خواهد افتاد.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: توجه به این نکته که نمیخواهم فراموش شود، حائز اهمیت است؛ این حقیقت که در فلسطین انتخابات به تعویق انداخته شد. تصمیم درباره به تعویق افتادن انتخابات هم مساله‌ای است که ما در دستورکارمان درباره آن صحبت خواهیم کرد. اینکه چطور انجام شود، چطور در این مساله از فلسطینی ها حمایت کنیم.  

بورل تاکید کرد که اتحادیه اروپا مدت هاست که فلسطین را برای برگزاری انتخابات ترغیب میکند و اسرائیل را بابت مانع تراشی در مسیر برگزاری انتخابات در قدس شرقی ملامت کرد.

اوایل ماه مه، ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین گفت که تشکیلات خودگردان به برگزاری انتخابات سراسری متعهد است و افزود که این انتخابات در تمام سرزمین های فلسطینی از جمله قدس شرقی برگزار خواهد شد.

در همین حال جوزپ بورل گفت، دستورکار نشست امروز شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا همچنین شامل روسیه می‌شود، آن هم در شرایطی که "اوضاع رو به بهبود نیست." بورل پیش از این نشست به خبرنگاران گفت: همچنین قرار است ما درباره روسیه صحبت کنیم، جایی که اوضاع رو به بهبود نیست.

این نشست در سایه اقدام اخیر مسکو در ممنوع کردن سفر هشت مقام اروپایی به تلافی تحریمهای مشابه اتحادیه اروپا علیه شش تبعه روس انجام میشود. بروکسل از تصمیم مسکو انتقاد کرده و آن را بی اساس دانست و تاکید کرد این نهاد "حق دارد در واکنش تدابیر مناسبی را در نظر بگیرد."

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: