تیتر امروز

مدارس قاعده‌مند باز نشوند، باز تعطیل می‌شوند

مدارس قاعده‌مند باز نشوند، باز تعطیل می‌شوند

دیو کرونا عقب نشینی کرده اما هنوز با قدرت پایداری می‌کند و همچنان ده‌ها نفر در روز قربانی می‌گیرد. همزمان سخن از بازگشایی مدارس است. این بازگشایی اگر مدبرانه نباشد، به تعطیلی زودهنگام خواهد انجامید!

نشانه‌های دوخت و دوز دوران پارینه سنگی در کرمانشاه کشف شد

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه از کشف نشانه‌هایی از دوخت و دوز و بهره‌وری از پوست گرگ مربوط به اواخر دوره پارینه سنگی در این استان خبر داد.

کد خبر: ۹۰۲۶۴
۱۰:۱۱ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

نشانه‌های دوخت و دوز دوران پارینه سنگی در کرمانشاه کشف شد

دیدارنیوز ـ جبار گوهری روز شنبه در گفتگویی افزود: در نتیجه کاوش‌ها و پیدا شدن آثاری از جمله سوزن استخوانی در مجموعه غار و پناهگاه‌های صخره‌ای در استان کرمانشاه نشانه‌هایی از دوخت و دوز و استفاده از پوست به عنوان پوشاک در دوران پارینه‌سنگی یافت شده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه با اعلام اینکه این پژوهش‌ها به سرپرستی «سامان حیدری گوران» از باستان‌شناسان و پژوهشگران استان انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که با انجام پژوهش‌های تکمیلی در این مکان نتایج جامع و دقیق‌تری بدست آید.

او ادامه داد: مستندسازی مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای «خاتون سرای پنج» در دست تهیه است و به زودی این مکان در فهرست آثار ملی کشور ثبت خواهد شد.

سرپرست پژوهش‌های پارینه‌سنگی در شهرستان کرمانشاه نیز در این ارتباط گفت: کشف سوزن استخوانی و اثر بریدگی بر روی یک استخوان گرگ در مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای خاتون سرای پنج مربوط به دوران اواخر پارینه سنگی در شهرستان کرمانشاه، به احتمال فراوان نشان از فرآیند تهیه پوشاک و یا حتی سرپناه پوستی در این دوره است.

سامان حیدری‌گوران افزود: مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای خاتون سرای پنج در جریان بررسی‌های باستان‌شناسی استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۰ و در دره‌ای به همین نام کشف شده است.

او ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر افراد سودجو بخش‌هایی از کف رسوبی این مجموعه را حفاری کرده‌اند که پس از بررسی‌های اولیه مراتب این اتفاق به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاع داده شد.

او تصریح کرد: تیمی برای انجام نقشه‌برداری تحت نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به منظور جمع‌آوری اطلاعات برای ثبت ملی این مجموعه به منطقه اعزام شد که در زمان نقشه‌برداری علاوه بر تعدادی دست‌افزار سنگی ۲ قطعه استخوان بسیار شاخص در محل حفاری غیرمجاز کشف شد.

حیدری گوران ادامه داد: یکی از این استخوان‌ها، یک سوزن سوراخ‌دار است که بر روی استخوان اولنا (زند زیرین) یک حیوان پستاندار با اندازه متوسط شکل داده شده است و دیگری اثر بریدگی حاصل ضربه ابزار سنگی کات مارک بر روی استخوان فالانژ (انگشت) میانی یک گرگ است.

او افزود: این ۲ قطعه استخوان از محلی به دست آمده است که ابزار‌های سنگی هم افق با اواخر دوران پارینه‌سنگی را نشان می‌دهد.

این پژوهشگر با بیان اینکه این کشف مهم چند نتیجه علمی و مهم را برای باستان‌شناسی در بر دارد، تصریح کرد: برای نخستین بار است که در کوهستان‌های زاگرس یک سوزن استخوانی سوراخ‌دار از لایه پارینه‌سنگی کشف شده است.

او افزود: همچنین وجود اثر بریدگی حاصل از ضربه ابزار سنگی بر روی یک استخوان گرگ در مکان‌های باستانی پارینه‌سنگی بسیار نادر است و اثر بریدگی بر روی استخوان فالانژ در مواردی که در دنیا کشف شده برای فرآیند تهیه پوست حیوان بوده است.

حیدری گوران تصریح کرد: این ۲ یافته نشان می‌دهد که ساکنان دوران پارینه‌سنگی در کوه‌های زاگرس کرمانشاه به احتمال فراوان از پوست و خز گرگ برای تهیه پوشاک و یا چادر در شرایط بسیار سرد دوره اواخر پلیستوسن استفاده کرده‌اند.

سرپرست پژوهش‌های پارینه‌سنگی در شهرستان کرمانشاه با اعلام اینکه امیدواریم با سن‌سنجی مطلق به روش کربن ۱۴ لایه‌های رسوبی این مکان بتوانیم تاریخ دقیق این یافته‌ها را به دست آوریم، تاکید کرد: یافته‌های هر چند کوچک در دوره پارینه سنگی می‌تواند نکات کلیدی و مهمی را از چگونگی زیست و رفتار انسان در این دوران را به همراه داشته باشد.

گفتنی است: وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده‌ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.

بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب‌های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسرا‌های شاه عباسی و ماهیدشت و آبشار پیران از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۶۰۰ روستا و ۳۴ شهر دارد.

منبع: ایرنا
برچسب ها: آثار باستانی
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر