تیتر امروز

منصور یاواش بهترین شهردار جهان؛ رقیب اردوغان از شهرداری آنکارا می آید؟
از سعدآباد تا توپکاپی (۱۹) + فایل صوتی

منصور یاواش بهترین شهردار جهان؛ رقیب اردوغان از شهرداری آنکارا می آید؟

این هفته در ستون از «سعدآباد تا توپکاپی» به معرفی یک سیاستمدار با سابقه ترک پرداخته شده است. مردی که اکنون شهردار آنکارا است و احتمالا مهم‌ترین رقیب اردوغان در سال‌های آینده: منصور یاواش!

ژنرال آمریکایی حضور چین در آفریقا را "تهدید" دانست

ژنرال ارشد آمریکا در آفریقا هشدار داد که "تهدید روزافزون چین" نه تنها از سمت آب‌های اقیانوس آرام بلکه از سمت اقیانوس اطلس هم هست.

کد خبر: ۹۰۰۵۹
۱۱:۱۴ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰

ژنرال آمریکایی

دیدارنیوز - ژنرال استفن تاون‌سند، ژنرال ارشد آمریکا در آفریقا در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، به نظر می‌رسد پکن در حال ساخت بندر بزرگی باشد که بتواند میزبان زیردریایی‌ها یا ناوهای هواپیمابر در ساحل غربی آفریقا باشد.

تاون‌سند گفت، چین به کشورهایی از موریتانی گرفته تا نامیبیا نزدیک شده و هدفش استقرار تاسیسات دریایی است. چنانچه این امر محقق شود، این چشم‌انداز چین را قادر می‌سازد تا کشتی‌های جنگی را در نیروی دریایی گسترش‌یافته خود در اقیانوس اطلس و همچنین اقیانوس آرام مستقر کند.

این فرمانده فرماندهی آمریکا در آفریقا گفت: آنها به دنبال جایی هستند که بتوانند کشتی‌های جنگی را دوباره مسلح و تعمیر کنند. این به لحاظ نظامی در وضعیت درگیری سودمند است. آنها مدت‌ها قبل به دنبال چنین استقراری در جیبوتی بودند و اکنون به ساحل اقیانوس اطلس چشم دارند و می‌خواهند چنین پایگاهی در آنجا داشته باشند.

در بحبوحه هشدار تاون‌سند، پنتاگون از تمرکز روی جنگ‌های مقابله با تروریسم در دو دهه گذشته روی منطقه هند – اقیانوسیه و آنچه تهدیدات از جانب روسیه و چین می‌خواند، توجه کرده است. دولت بایدن، نفوذ اقتصادی رو به گسترش و سریع چین و اقتدار نظامی آن را چالش اصلی امنیتی آمریکا در بلندمدت می‌داند.

ژنرال تاون‌سند همچنین گفت: چینی‌ها در کشورهای منتخب در آفریقا از ایالات متحده پیشی می‌گیرند. پروژه‌های بنادر، فعالیت اقتصادی، زیرساخت و توافقنامه‌ها و قراردادهای آنها به دسترسی بیشتر در آینده منجر می‌شود. آنها شرط‌بندی خود را انجام می‌دهند و در مورد آفریقا شرط‌بندی‌های بزرگ می‌کنند.

به گفته این ژنرال آمریکایی، در حالیکه چین به سختی برای به دست آوردن پایگاهی در تانزانیا تلاش می‌کند، این مکانی نیست که مایه نگرانی زیاد او باشد. او گفت: حرف اقیانوس هند است. ترجیح می‌دهم در تانزانیا باشد تا در ساحل اقیانوس اطلس. ساحل اطلس به شدت مرا نگران می‌کند.


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر