تیتر امروز

"سرزده" با رئیسی در ۱۰۰ روز

ابراهیم رئیسی امشب گزارش عملکرد صد روزه دولت خود را ارایه خواهد کرد. دولتی که در مهار کرونا موفق بوده اما در مهار تورم، مدیریت بحران محیط زیست و البته تنش در سیاست خارجی چندان درخشان عمل نکرده...
درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

دربی ۹۷ همان چیزی بود که باید باشد. هیاهوی بسیار برای هیچ. سنگی بر گور فوتبالی که به هیاهو و جنجال تقلیل یافته است. خالی از هر دانش و تدبیر و زیبایی‌ای؛ مثل تقدیر این روز‌های جامعه ایران!

گفت‌وگوهای تهران – ریاض؛ گامی مهم برای حل‌وفصل بسیاری از منازعات

یک استاد دانشگاه با اشاره به این که عربستان در پیوستگی کامل به سیاست های آمریکا حرکت می کند گفت: این که فکر کنیم با مذاکرات ایران و عربستان همه مسائل تهران – ریاض حل می شود نگرش زود باورانه ای است اگرچه گام مهمی برای حل وفصل بسیاری از منازعات است.

کد خبر: ۹۰۰۲۳
۰۹:۲۱ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰

گفت‌وگوهای تهران – ریاض

دیدارنیوز - مهدی مطهرنیا در ارزیابی خود از گفت‌وگوهایی میان ایران و عربستان، اظهارکرد: هرگونه تغییر و تحول در ایالات متحده آمریکا در ریاض هم انعکاسی بر جای می گذارد در واقع عربستان در پیوستگی کامل با سیاست های آمریکا حرکت می‌کند.

وی افزود: بن سلمان هم اکنون در وضعیت گذار احتمالی در دوران پس از ملک سلمان قرار دارد و در درون کاخ ریاض هم تنش هایی وجود دارد برای این دوره انتقالی . در حالی که محمد بن سلمان در نسل جدید حکام عربستان است که نگرش مدرن تری را دنبال می‌کند و تلاش دارد با آمریکا در ارتباط باشد.

این استاد دانشگاه همچنین اظهار کرد: از طرفی بایدن هم تلاش می کند تا یک برنامه نئولیبرالیسم تدافعی در مسیرهای تهران، ریاض، تل آویو و آنکارا داشته باشد که هزینه های کمتری را بپردازد.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: این که فکر می کنیم با شروع مذاکرات ایران و عربستان همه مسائل تهران –ریاض حل خواهد شد نگرش زود باورانه ای است اگرچه می تواند این مذاکرات گامهای مهمی در جهت حل و فصل بسیاری از منازعات را شکل دهد.

مطهرنیا همچنین بیان کرد: رقابت بین ایران و عربستان استراتژیک است و با توجه به جهت گیری انقلابی تهران و تحریم های فلج کننده ای که ترامپ اعمال کرد طبیعتا عربستان ارزیابی دقیقی از آینده ایران ندارد و لذا محتاطانه برخورد می کند.
وی ادامه داد: از طرفی درتهران هم مذاکرات با عربستان و آمریکا، رقبا و دشمنان جدی دارد از یک سو رقبایی هستند که حل و فصل این مسائل در دوران روحانی را به نفع جریان سیاسی خود می دانند از سوی دیگر گروهی  هستند که کنار آمدن ایران با ریاض و واشنگتن را به عنوان ضد ارزشهای انقلاب اسلامی می دانند.

وی تصریح کرد: اینگونه موضع گیریها از منظر سیاسی و رقابت اقتصادی در ریاض رد پای بسیار قدرتمندانه ای دارد اکنون در فضای سیاسی تلاش می شود چنین مذاکراتی چه با ریاض و چه با واشنگتن صورت گیرد.

این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: ارزیابی موقعیت انتقالی در ریاض و گفت و گو با تهران، اگرچه مثبت است اما باید توجه داشت کامل نیست و بسیار لغزنده است گرچه ظاهرا پر انرژی نشان می دهد اما نیازمند زمان و ادامه گفت و گوها است تا طرفین به برد برد بیاندیشند.

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر