تیتر امروز

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

در اتمسفر انتخابات اصلاح‌طلبانی سردرگم، اصولگرایانی مغرور، امیران بی‌لشگر، نزاع‌های درونی و سرگیجه عمومی را شاهدیم. صدا‌هایی ضعیف می‌کوشند گفتمانی را نمایندگی کنند و تک چهره‌هایی جسارت دارند.
مجلسی بر یاد عید

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.
گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!
«تنگنا»؛ برنامه چهارم ـ بخش دوم

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

معاون رئیس جمهوری ترکیه مدعی است که استفاده از واژه "نسل کشی" از سوی بایدن برای رویدادهای سال ۱۹۱۵ به دو دلیل است، یکی اینکه به سیاست‌های داخلی آنها ربط دارد و دیگری تلاش واشنگتن برای بازگشت به صحنه بین‌المللی است.

کد خبر: ۸۹۵۰۹
۱۷:۰۰ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰

ترکیه:

دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فوآد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه در حالی این مساله را مطرح کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته بود آنکارا بابت تصمیم جو بایدن، همتای آمریکاییش در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه توسط ترک‌های عثمانی ناامید شده و به واشنگتن تاکید کرد تا از اقدامش صرف نظر کند.

معاون اردوغان همچنین گفت:‌ حدس می‌زنم بایدن تلاش می‌کند تا از چنین پدیده‌ای به عنوان ابزاری برای برگشت به یک بخش از جهان استفاده کند. من قویا بر این باورم که این دو دلیل یک استارت نادرست برای او و برای سیاست خارجی آمریکاست.

وی افزود: نباید "صرفاً به خاطر وعده‌هایی که به آن ارمنی‌ها یا لابی‌های تحت تأثیر ارمنی‌ها داده شده"، "یک تصمیم تاریخی گرفت" و "مدعی مسئولیت یک کشور در نسل‌کشی شد". واژه "نسل‌کشی" خودش یک واژه آسان نیست که هرکسی آن را استفاده کند. اگر بخواهیم چنین واژه‌ای را استفاده کنیم باید برای واشنگتن باشد نه آنکارا.

اردوغان به آمریکا نسبت به سیاسی کردن رویدادهای گذشته هشدار داده و تاکید کرده که مورخان به جای سیاستمداران باید تصمیم بگیرند که چگونه آنها را برچسب گذاری کنند.


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: