تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی که از سوی رئیس این رژیم مامور تشکیل کابینه جدید شده است، تنها سه روز دیگر فرصت دارد که این ماموریت را به سرانجام برساند.

کد خبر: ۸۹۴۹۰
۱۴:۵۸ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰

 نتانیاهو دولت

دیدارنیوز - به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، پایگاه خبری عبری زبان "وای نت" در گزارشی آورده است که مهم‌ترین سوال در شرایط کنونی این است که آیا اگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مهلت بیشتری بخواهد، روون ریولین، رئیس این رژیم طبق قانون، دو هفته دیگر به او برای تشکیل کابینه جدید فرصت خواهد داد یا خیر؟

این یکی از سناریویی‌هایی است که اکنون مطرح است، اما این احتمال تنها به این بستگی دارد که آیا در لحظات پایانی ممکن است تغییر مثبتی اتفاق بیفتد که به دادن مهلت بیشتر به نتانیاهو برای تشکیل کابینه منجر شود؟

سناریوی دوم این است که یائیر لاپید، رهبر حزب "یش عتید" به تشکیل کابینه جدید مکلف شود، به ویژه اینکه اعضای کنست پس از نتانیاهو، بیشترین رای را برای تشکیل کابینه به او داده‌اند. در این صورت، بازی سیاسی در دست جناح مخالف نتانیاهو خواهد بود و آن‌ها می‌توانند شانس خود را برای تشکیل کابینه جدید امتحان کنند.

منابع سیاسی اسرائیلی در گفتگو با "وای نت" تاکید کردند که سه روز باقی مانده بسیار پیچیده و دراماتیک خواهد بود. آن‌ها گفته‌اند که جناح تغییر ، حزب مقابل نتانیاهو در تلاش برای دست‌یابی به توافقاتی در بین خود است تا به محض پایان مهلت نتانیاهو و مکلف شدن لاپید به تشکیل کابینه، بتواند این ماموریت را در اسرع وقت با موفقیت به پایان برساند.

بر پایه این گزارش، در چنین شرایطی، دیدگاه‌های لاپید و نفتالی بنت، رهبر ائتلاف یمینا متفاوت خواهد بود، چرا که لاپید تلاش خواهد کرد تا در مهلت قانونی داده شده به توافق برای تشکیل کابینه دست یابد اما در طرف مقابل نفتالی بنت تاکید دارد که هرچه سریع‌تر توافق بر سر طرح و برنامه‌های سیاسی حاصل شود و قبل از پایان مهلت داده شده کابینه تشکیل شود.

"وای نت" اعلام کرد که طی روزهای اخیر گفتگوهایی طولانی بین تیم‌های مذاکره کننده لاپید و بنت انجام شده اما هنوز اختلافات زیادی بین آن‌ها بر سر برخی مسائل مهم و سرنوشت‌ساز از جمله در رابطه با احزاب حریدی یا پایبندی به برخی پست‌های وزارتی معین وجود دارد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: