تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.
مذاکرات وین و شمارش معکوس برای آژانس

مذاکرات وین و شمارش معکوس برای آژانس

همزمان به نزدیک شدن به پایان مهلت زمانی توافق ایران و آژانس انرژی اتمی، مذاکرات برای احیای برجام سرعت گرفته است. طرفین اما محتاطند و معلوم نیست فردا در وین چه در انتظار برجام خواهد بود.
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح کرد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد که واکسیناسیون علیه کووید-۱۹ در مقابله با همه سویه‌های جهش یافته این ویروس، منجمله سویه‌ی هندی تاثیرگذار است.

کد خبر: ۸۹۳۲۱
۱۵:۳۶ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰

عبدالرسول همتی واکسن کرونا

دیدارنیوز ـ عبدالرسول همتی در گفتگویی در پاسخ به اینکه چند درصد از افراد مبتلا قرنطینه را رعایت می‌کنند؟ گفت: متاسفانه درصدی از مبتلایان اعتقادی به قرنطینه ندارند و از خانه خارج شده و قطعا برای سایر افراد جامعه دردسر درست می‌کنند و در عمل هم با اینگونه افراد نمی‌توان مقابله‌ای جدی داشت.

همتی با بیان اینکه شناسایی مبتلایان در فارس با انجام تست‌های بیشتر، به خوبی انجام شده و این استان از ابتدای شیوع بیماری کرونا، استراتژی انجام تست‌های بیشتر برای افزایش آمار بیماران شناسایی شده را در دستور کار قرار داده و دنبال کرده است، این استراتژی را مانند اقدامات انجام شده توسط کشور‌های آلمان و کره جنوبی دانست.

این مقام مسئول ادامه داد: وقتی افراد بیمار سریعتر شناسایی شوند روند درمانی آن‌ها و اقدامات اولیه درمانی هم سریعتر آغاز می‌شود و به مرحله حاد نمی‌رسند، لذا فارس در این باره موفق عمل کرده و از لحاظ تعداد تست در میلیون نفر جمعیت هم در حد استاندارد‌های خوبی بوده ایم. به طوریکه تا صبح امروز شنبه ١١ اردیبهشت ٩٣٠ هزار تست از مردم استان فارس گرفته است.

او با بیان اینکه در استان فارس به محض تست گرفتن آموزش‌های لازم به افراد داده می‌شود و آن‌ها را وادار به در خانه ماندن می‌کنیم، اظهار کرد: همچنین براساس طرح شهید سلیمانی افراد رهگیری می‌شوند و از سایر افراد مبتلا یا در معرض با مبتلا نیز تست گرفته و توصیه‌های لازم هم انجام می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: بسیاری از کشور‌ها با بهره گیری از سیستم‌های الکترونیک تلاش کرده اند این موضوع را کنترل کنند و حتی برخی کشور‌ها دستبند‌ها و یا پا بند الکترونیک دارند یا از طریق موبایل فرد مبتلا را رهگیری می‌کنند و در صورتی که فرد از یک شعاعی خارج شود سریعا زنگ هشدار به صدا در می‌آید. ما در فارس علی رغم پیگیری‌ها یا به دلیل عدم همکاری یا نبود تحهیزات نتوانستیم این طرح را اجرا کنیم.

همتی با بیان اینکه اطلاعی از قیمت دارو‌های کرونایی ندارم و این موضوع مربوط به معاونت غذا و داروست، گفت: یک آمپول دولتی برای فرد کرونایی حدود یک میلیون تومان هزینه دارد و مطرح می‌شود که یک بسته قرص خاص ١٠ تایی ویژه کرونا نیز بیش از ٧٠٠ هزار تومان است.

او اضافه کرد: در صورتی که فرد از طریق بیمارستان‌های دولتی این دارو‌ها را دریافت کند، مشمول تعرفه دولتی می‌شود و مشکلی ندارد و خارج از آن اگر کسی بخواهد دارو‌ها را خارج از محیط بیمارستان تهیه کند، باید قیمت بالایی را بپردازد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: در صورتی که یک بیمار کرونایی بخواهد کپسول اکسیژن رت خود در خانه تهیه کند باید از لوازم پزشکی با هزینه شخصی دریافت کند.

چه بیماران کرونایی را می‌توان در منزل و به چه شکلی درمان کرد؟

همتی در پاسخ به این سوال که چه بیماران کرونایی را می‌توان در منزل و به چه شکلی درمان کرد؟ عنوان کرد: در صورتی که یک فرد مبتلا تب بالای ٣٨ درجه و تنگی نفس نداشته باشد، سایر علائم آن مانند بیماری آنفولانزاست و می‌توان در خانه او را با مایعات زیاد، میوه، آبمیوه و سوپ‌های پر پروتیئن درمان کرد.

به گفته او، ٩٤ درصد از افراد در فارس درمان شده اند و تنها ٦ درصد کارشان به بیمارستان کشیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین تصریح کرد: واکسیناسیون روی سویه هندی تاثیرگذار است البته واکسن روی همه سویه‌ها جواب داده است.

همتی با بیان اینکه هندی‌ها از طریق پرواز‌ها وارد شیراز می‌شوند، گفت: هفته گذشته سه نفر مسافر هندی داشتیم که مقصدشان استان دیگری بوده و پس از رصد و کنترل آن‌ها دو نفر به بوشهر و یک نفر به خوزستان سفر کرده و این استان‌ها را هم در جریان گذاشته ایم.

عضو ستاد مدیریت بیماری کرونای استان فارس گفت: یک دفتر مرکز مراقبت مرزی در فرودگاه شیراز طی سال‌های گذشته مستقر شده و در تمام پرواز‌ها همه مسافران خارجی رصد می‌شوند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: