تیتر امروز

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

با پایان یافتن مهلت ثبت نام نامزد‌های انتخاباتی، سیمای انتخاباتی ۱۴۰۰ تا حدودی روشن شده است. با این حال تصمیم اصلی را شورای نگهبان می‌گیرد؟ چه سناریو‌هایی پیش روی انتخابات است؟

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم در یادداشتی اینستاگرامی به رد صلاحیت اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراهای شهر اعتراض کرد. عارف هیئت‌های نظارت به تجدیدنظر در روش خود و الگوبرداری از روش مجلس دهم در انتخابات شوراها دعوت کرده است.

کد خبر: ۸۹۱۱۲
۱۵:۰۹ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰

اعتراض محمدرضا عارف به رد صلاحیت اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها

دیدارنیوز: محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم در یادداشتی اینستاگرامی نسبت به رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات شورا‌های شهر و روستا اعتراض کرد.

متن یادداشت عارف به این شرح است:
«‌‍‍‍‌روز شورا‌های اسلامی شهر و روستا را گرامی می‌دارم و به روان پاک آیت الله سید محمود طالقانی، متفکر بزرگ منادی سازگاری اسلام و حقوق شهروندی، که اصل مهم شورا‌ها با درایت ایشان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، جای گرفت، درود می‌فرستم.

یکی از بزرگترین دستاورد‌های دولت و گفتمان اصلاحات، اجرای این اصل معطل مانده قانون اساسی بود. دولت اصلاحات در عرصه عمل نشان داد که واگذاری امور شهر‌ها و روستا‌ها به شهروندان، گامی مهم در توسعه کشور، توزیع قدرت و تحکیم جمهوریت نظام است.

متاسفانه برخی دخالت‌های نابجا و جناحی، مانع وصول شورا‌ها به توسعه مناطق مختلف شده است. اخبار واصله حاکی از رد صلاحیت گسترده داوطلبان اصلاح‌طلب شورا‌های شهر و روستا در سراسر کشور است.

حوزه مدیریت شهری باید از وجود افراد متخصص و آشنا به حوزه شهری بهره‌مند شده و انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا فرصتی است برای حضور این افراد. اینکه بعضا با نگاه سیاسی و جریانی به افراد صاحب صلاحیت اجازه حضور در انتخابات داده نشود ظلم در حق شهروندان، بی توجهی به حق شهروندی نامزد‌های انتخاباتی و در یک کلمه مانع آفرینی در مسیر توزیع قدرت و توسعه کشور است.

هیئت‌های نظارت را دعوت به تجدیدنظر جدی و الگوبرداری از ارزش‌هایی که تاکنون جواب داده، از جمله نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم در این زمینه می‌نمایم.

در مجلس دهم، نهایت انصاف و دقت را در تایید صلاحیت به خصوص اصولگرایان داشتیم و اجازه ندادیم مصالح عمومی کشور، بازیچه سیاست بازی‌ها شود.

از دوستان عضو هیات‌های نظارت انتظار می‌رود، مصالح جناحی خود را مانعی در برابر حقوق انتخاب کنندگان، انتخاب شوندگان و مصالح و منافع مناطق مختلف قرار ندهند. امروز و فردای ایران اسلامی، نیازمند بهره مندی از توان متخصصان در حوزه‌های مختلف است. بیایید و با رعایت انصاف، عدالت و مصالح ملت و کشور، مصالح عمومی را وجه المصالحه منافع جناحی نکنید.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: