تیتر امروز

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

با پایان یافتن مهلت ثبت نام نامزد‌های انتخاباتی، سیمای انتخاباتی ۱۴۰۰ تا حدودی روشن شده است. با این حال تصمیم اصلی را شورای نگهبان می‌گیرد؟ چه سناریو‌هایی پیش روی انتخابات است؟

نخست وزیر و وزیر خارجه قطر سابق نسبت به تبعات رقابت آمریکا و چین بر کشورهای منطقه هشدار داد.

کد خبر: ۸۸۹۰۹
۱۲:۴۱ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

هشدار نخست وزیر سابق قطر درباره تبعات تقابل آمریکا و چین بر منطقه

دیدارنیوز - به نقل از عربی۲۱، حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر در توییتی نوشت: آمریکا نیروی دریایی بیشتری در منطقه اقیانوس آرام مستقر خواهد کرد تا حضور دریایی خود را در منطقه تشدید کند، این کاری است که واشنگتن عملا از چندی پیش آغاز کرده است.

وی در ادامه نوشت: توجه جهانی در سال‌های آینده به رقابت بین ایالات متحده و چین در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی و قدرت نظامی مورد نظر برای محافظت از این امتیازات معطوف خواهد شد.

بن جاسم نوشت: اگر که کشورهای منطقه برای تحقق تفاهمات شتاب نکنند، اقدامات عملی اتخاذ نکنند و مطابق با منافع مشترک عمل نکنند نتیجه مستقیم این موضع گیری مجدد آمریکا این است که منطقه ما بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.

وی در اظهارات سابق خود هم گفته بود، دولت جدید آمریکا تلاش خود را برای کاهش سرعت رشد اقتصاد و فناوری چین متمرکز کرده است. آمریکا می‌داند که "اژدهای چین" در سالهایی کمتر از تعداد انگشتان یک دست، آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت و اقتصاد چین در مرتبه نخست جهان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: به ناچار تب این جنگ اقتصادی بین دو "غول" دامن کشورهای منطقه خلیج (فارس) را هم خواهد گرفت زیرا ایالات متحده به هر طریقی ما را تحت فشار قرار خواهد داد تا همکاری اقتصادی و نظامی را با چین توسعه ندهیم.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: