تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.
ساختارهای متفاوت جهان‌های فیزیکی
دانش آدینه ۳۸

ساختارهای متفاوت جهان‌های فیزیکی

در ۳۸ امین شماره دانش آدینه سروش زمانی مقدم به سراغ اصل جهانشمول بودن قوانین فیزیک رفته است. جستاری که نشان می‌دهد که چگونه میلیون‌ها جهان دیگر با قوانین فیزیکی دیگر می‌توانند وجود داشته باشند.

یک رسانه آلمانی درباره تبعات نسل کشی خواندن کشتار ارامنه از سوی بایدن نوشته است که این امر سبب انزوای ترکیه خواهد شد و اردوغان برای رهایی از این انزوا از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد.

کد خبر: ۸۸۸۸۸
۱۱:۳۴ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

آمریکا ترکیه را به جایگاه خود باز می‌گرداند

دیدارنیوز - تاگس اشپیگل آلمان در یادداشتی با عنوان«آمریکا ترکیه را به جایگاه خود باز می گرداند» نوشت:سخنان بایدن در مورد نسل کشی ارامنه، نقطه عطفی در روابط آمریکا و ترکیه است. تاکنون، اردوغان با این فرض پیش رفته که ترکیه برای غرب بسیار مهم و ضروری است و آمریکا باید حتی مراقب باشد که آنها را ناراحت نکند.

اما اکنون وضعیت تغییر کرده است. بایدن می خواهد برای آنکارا روشن کند که برعکس، ترکیه بیشتر به آمریکا نیاز دارد. ترکیه خود را به عنوان یک قدرت منطقه ای می بیند که هیچ کس، حتی آمریکا، نمی تواند آن را نادیده بگیرد. اما دولت بایدن، اردوغان را یک خودکامه می داند که باید محدودیت هایی برای او تعیین شود. اکنون پیام بایدن این است: ترکیه در شرف از دست دادن غرب است.

این رویداد باعث تغییر در قوانین بازی می شود. دولت آمریکا باور دارد که ترکیه جایگزینی برای غرب ندارد. روسیه یا چین نه از نظر استراتژیک و نه از نظر اقتصادی به عنوان یک جانشین مناسب نیستند و رویای نقش ترکیه به عنوان یک قدرت بزرگ، مبتنی بر اعتماد به نفس بیش از حد است.

سیگنال های روشن یک چیز است و نحوه واکنش اردوغان به آنها چیز دیگری. ترکیه می تواند در سوریه و جاهای دیگر برای آمریکا مشکل ایجاد کند، نیروی هوایی آمریکا را از کشورش بیرون انداخته و مانع اقدامات آمریکا در ناتو شود. ناسیونالیست های ترکیه از هم اکنون خواستار تلافی شده اند. با این حال، اردوغان با یک سیاست آشکار ضد آمریکایی، مشکلات بیشتری را برای خود ایجاد می کند که می تواند به اقتصاد ترکیه آسیب برساند.

یک نتیجه احتمالی اختلاف ترکیه و آمریکا می تواند چرخش شدیدتر اردوغان به سمت اتحادیه اروپا باشد. رئیس جمهور ترکیه بیش از هر زمان دیگری به شرکای قدرتمندی نیاز دارد که بتوانند او را از خروج از انزوای سیاسی یاری دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: