تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

وزیر امور خارجه ایران گفت که امیدواریم آمریکا با اتخاذ یک سیاست معقول به برجام بازگردد.

کد خبر: ۸۸۵۹۹
۱۵:۴۷ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰

ظریف:

دیدارنیوز - محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با فواد حسین همتای عراقی خود گفت: در صورت بازگشت آمریکا به برجام، تهران هم پس از راستی آزمایی اقدامات آمریکا، اقدامات متقابل را انجام می‌دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: در مورد گفتگوی‌های هسته‌ای چهار بعلاوه یک با وزیر خارجه عراق صحبت کردم

ظریف باردیگر با تسلیت حادثه دردناک آتش سوزی در بیمارستان ابن الخطیب و ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان و مصدومان و شفای عاجل برای آن‌ها تصریح کرد: گفتگو‌های بسیار بسیار خوبی با برادر و دوست عزیزم جناب آقای دکتر فواد حسین داشتیم و از مهمانوازی گرم و صیمیانه ایشان و دولت تشکر می‌کنم.

وی افزود: ما از نقش محوری و قدرتمند عراق در منطقه استقبال می‌کنیم و امیدواریم که هر روز نقش عراق در این منطقه قویتر و نقشی در جهت ثبات و آرامش در منطقه باشد.

ظریف گفت: ما از تلاشی که دولت عراق برای ایجاد زمینه‌های گفتگو درمنطقه ایجاد کرده است، تشکر می‌کنیم و امیدواریم که این تلاش‌ها به گفت وگوی بیشتر و مفاهمه جدی‌تر در این منطقه بیانجامد.

وی افزود: همه ما در این منطقه همواره در کنار هم خواهیم بود. دیگران می‌روند، ولی ما در این منطقه خواهیم بود و باید روابطمان را براساس حسن همجواری و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر و عدم مداخله  در امور داخلی و دوستی و برادری و اخوت بنا بگذاریم و این سیاست جمهوری اسلامی در این منطقه بوده و خواهد بود.

وزیر خارجه کشورمان گفت: همینطور امروز فرصت کردیم تا درباره گفتگو‌های هسته‌ای بین ایران و کشور‌های ۴ +۱ یعنی سه کشور اروپایی و چین و روسیه صحبت کنیم.  البته آمریکایی‌ها در وین هستند، ولی ما گفت وگویی با آمریکا نداریم، اما گفتگو‌های بسیار خوبی برای اجرای برجام داشته ایم و امیدواریم که دولت جدید آمریکا با یک سیاست معقول و اجرای تعهدات خودش بتواند سریعتر به برجام برگردد و همه طرف‌ها تعهدات را اجرا کند و ما هم آمادگی داریم که  به محض اجرای تعهدات آمریکا و تایید آن‌ها و راست آزمایی آنها،  تعهدات خودمان را به صورت کامل برگردانیم و اجرا کنیم.

وی گفت: روابط دوجانبه بین ایران و عراق بسیار قوی و محکم و مورد نیاز هر دو کشور و منطقه است و ما علاقمند به گسترش این روابط هستیم. امروز در زمینه‌های مختلف روابط اقتصادی، انرژی، حمل ونقل و اتصال راه‌ها و راه آهن  دو کشور به یکدیگر با هم صحبت کردیم.

ظریف از زمینه‌های مهم همکاری مشترک بین ایران و عراق در مقابله با تروریسم و جنایات فرامرزی و مواد مخدر سخن گفت و افزود: ما دو کشوری هستیم که در برابر داعش با هم ایستادیم و خون جوانان عراقی و ایرانی در مبارزه با تروریسم و خون قهرمانان ما یعنی شهید سپهبد سلیمانی وشهید ابومهدی المهندس در هم آمیخته است که هر دو قهرمان مبارزه با داعش بودند و متاسفانه با اقدام غیرقانونی ایالات متحده در عراق به شهادت رسیدند. خون‌های پاک شهدای ایرانی و عراقی  به هم آمیخته است و این یک ارتباطی را بین دو کشور ما ایجاد کرده که توسط هیچ کس گسسته نخواهد شد و انشاء الله همیشه این ارتباط ما وعراق رو به گسترش خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: