تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شورای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...

سازمان عفو بین الملل از مجازات و شکنجه مخالفان رهبر نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" پس از محاکمات صوری و نمایشی در دادگاه‌های نظامی وابسته به این نیروها پرده برداشت.

کد خبر: ۸۸۵۴۷
۱۳:۲۴ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰

گزارش عفو بین‌الملل

دیدارنیوز - به نوشته روزنامه القدس العربی، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی دادگاه‌های نظامی شرق لیبی وابسته به خلیفه حفتر، رهبر نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" را به محاکمه صوری و نمایشی مخالفان این نیروها از سال ۲۰۱۸ و شکنجه آنها متهم کرد.

طبق این گزارش، این دادگاه‌ها دست‌کم ۲۲ نفر را به اعدام محکوم و صدها نفر دیگر را زندانی کرده‌اند و این درحالی است که افراد دیگری نیز در بازداشت موقت شکنجه شده‌اند.

در این گزارش آمده است: در میان غیر نظامیان محاکمه شده در دادگاه‌های مذکور دو فرد تنها به دلیل فعالیت رسانه‌ای زندانی شده‌اند و گروه دیگری در تظاهرات مسالمت‌آمیز مشارکت کرده‌اند و ده‌ها فرد دیگر نیز کسانی هستند که از حقوق بشر دفاع کرده و متن‌های انتقادی را علیه نیروهای تحت امر خلیفه حفتر در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

در این گزارش به نقل از دو تن از این زندانیان آمده است که آنها پیش از ارجاع به دادگاه‌های مذکور ابتدا ربوده و سپس به مدت سه سال زندانی شده بودند و در این مدت به اشکال مختلف شکنجه شده‌اند.

این دو فرد در ادامه گفتند که آنها را ناچار به امضای اعتراف به جرایمی کرده‌اند که مرتکب نشده بودند.

در همین حال، دیانا الطحاوی، معاون دفتر منطقه‌ای خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل اظهار کرد: محاکمه نظامی غیرنظامیان در لیبی مخالف با قوانین و معیارهای بین‌المللی و ظالمانه است و این محاکمه‌ها در شرق لیبی به طور محرمانه و در برخی موارد بدون حضور وکلا و متهمان انجام می‌شوند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: