تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شورای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره زمان وقوع اولین بارش‌های شهابی سال ۱۴۰۰ توضیحاتی داد.

کد خبر: ۸۷۸۸۱
۱۱:۳۵ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰

بارش‌های شهابی در سال جدید

دیدارنیوز ـ مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره زمان وقوع اولین بارش‌های شهابی در سال جدید اظهار کرد: بارش‌های شهابی از جمله رویداد‌های جذاب نجومی است. آسمان پنجشنبه (دوم اردیبهشت) شاهد اولین بارش شهابى سالانه امسال یعنى بارش شهابی چنگی (شلیاقی) است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: زمان اوج این بارش ساعت ۱۶:٣٠ در وضعیت نور روز است، از این رو رصدگران می‌تواند شبانگاه این تاریخ تا بامداد جمعه، ۳ اردیبهشت نسبت به رصد این شهاب‌ها اقدام کند. هر چند که متاسفانه نور ماه با توجه به وضعیت کوژماه افزاینده، مزاحم رصد بسیاری از شهاب‌های این بارش خواهد بود.

مشاهده ۱۰ تا ۲۰ شهاب در یک ساعت

عتیقی ادامه داد: کانون (Radiant) این بارش در نزدیکی ستاره نسرواقع (Vega) و یا کرکس نشسته در صورت فلکی چنگ رومى (شلیاق-Lyra) قرار دارد. عامل این بارش، دنباله دار "تاچر" با دوره ۴۱۵ ساله است که یک آماتور آمریکایی در آوریل ۱۸۶۱ میلادی آن را کشف کرد؛ بین ۱۰ تا ۲۰ شهاب در ساعت، ZHR (میزان بارش ساعتی سرسویی) این بارش است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در حال حاضر ستاره قطبی زمین، ستاره جُدى است که جهت نسبتا دقیق سمت شمال را نشان می‌دهد، اما ۱۲۰۰۰ سال دیگر ستاره نسر واقع، ستاره قطبی زمینیان خواهد بود.

بارش شهابی

عتیقی با اشاره به منشأ بارش شهابی شلیاقی، توضیح داد: معمولا منشأ بارش‌های شهابی دنباله‌دار‌ها هستند و در بارش شهابی چنگی دنباله‌داری به نام تاچر که با اسم علمی C/۱۸۶۱ G ۱ است. این دنباله‌دار هر ۴۱۵ سال یک بار به دور خورشید می‌چرخد و آخرین بار در سال ۱۸۶۱ از نزدیکی زمین عبور کرده است هر چند که در آن زمان علم عکاسی توسعه چندانی نداشته و عکسی از این دنباله‌دار موجود نیست.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: دنباله‌دار تاچر در سال ۲۲۷۶ میلادی مجددا به ملاقات زمین خواهد آمد. با عبور دنباله‌دار‌ها ذرات به جا مانده از دُم دنباله‌دار‌ها در برخورد با جو زمین بارش‌های شهابی را ایجاد می‌کنند.

همنشینی ماه با ستاره دل شیر

این مقام مسئول درباره رخداد نجومی دیگر در روز پنج شنبه توضیح داد: ستاره دل شیر (قلب الاسد - Regulus) ساعت ۱۴:۱۸ روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۴۰۰ (موقعیت نور روز)، با جدایی زاویه‌ای ۴.۹ درجه، جنوب کوژ ماه افزاینده قرار خواهد گرفت و با وجود طلوع ماه از افق شرق حتی قبل از غروب آفتاب این روز، در این شب و با تاریکی هوا، این ستاره معروف در نزدیکی ماه دیده خواهد شد.

عتیقی با بیان اینکه هر چند نور زیاد ماه مزاحم مشاهده ستارگان این صورت فلکی است، ادامه داد: امکان مشاهده این اجرام در آسمان تا حدود ساعت ۴ بامداد جمعه و تا قبل از غروب ماه به همراه این برج فلکی، وجود دارد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران توضیح داد: ستاره دل شیر پرنورترین ستاره (آلفا) صورت فلکی شیر (اسد - Leo)، از صورت‌های فلکی دوازده گانه منطقه البروج در آسمان است. این ستاره از جمله ستارگان مورد توجه ایرانیان باستان بوده است.

برچسب ها: بارش شهابی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: