تیتر امروز

مذاکرات وین و شمارش معکوس برای آژانس

مذاکرات وین و شمارش معکوس برای آژانس

همزمان به نزدیک شدن به پایان مهلت زمانی توافق ایران و آژانس انرژی اتمی، مذاکرات برای احیای برجام سرعت گرفته است. طرفین اما محتاطند و معلوم نیست فردا در وین چه در انتظار برجام خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان با کمک اتحادیه‌های آفریقا، اروپا و عرب برای اجرای آتش‌بس در لیبی تلاش می‌کند.

کد خبر: ۸۷۴۶۷
۱۱:۳۹ - ۳۱ فروردين ۱۴۰۰

گوترش لیبی

دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درباره نزاع‌های بین المللی گفت: سازمان ملل به شکل فعال با اتحادیه آفریقا، اروپا و اتحادیه عرب برای حمایت از اجرای آتش‌بس در لیبی تلاش می‌کند. برای حمایت از روند مذاکرات و انتقال قدرت و حمایت از مقامات لیبی برای تقویت آشتی ملی با اتحادیه آفریقا همکاری می‌کنیم.

از ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ آتش‌بس در لیبی برقرار شد. لیبی برای سال‌های طولانی از نزاع مسلحانه و درگیری سیاسی رنج می‌برد. نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده ارتش "ملی" لیبی با حمایت برخی کشورهای عربی و غربی با نیروهای دولت وفاق ملی لیبی که جامعه جهانی آن را به رسمیت شناخته بود، می‌جنگیدند.

۱۶ مارس دولت وحدت ملی و شورای ریاستی جدید قدرت را تحویل گرفتند و قرار است انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ۲۴ دسامبر برگزار شود.

گوترش درباره اوضاع میانمار گفت: حل بحران میانمار تلاش بین المللی قوی و تلاش منطقه‌ای را می‌طلبد. من از طرف‌های فعال منطقه‌ای می‌خواهم از نفوذ خود برای ممانعت از وخامت بیشتر اوضاع و ایجاد راهکاری مسالمت‌آمیز برای خروج از این فاجعه استفاده کنند.

وی افزود: فرستاده سازمان ملل به میانمار درحال حاضر در منطقه و آماده مذاکره با ارتش و طرف‌های فعال دیگر و بازگشت میانمار به روند دموکراسی، صلح و ثبات است.

اوایل فوریه فرماندهان ارتش میانمار کودتای نظامی را به راه انداختند که بعد از آن تعدادی از رهبران از جمله وین میینت، رئیس‌جمهور میانمار خلع و بازداشت شدند. این کودتا اعتراضات مردمی را به دنبال داشت که در جریان آن ۷۱۴ تن کشته شدند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: