تیتر امروز

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

در اتمسفر انتخابات اصلاح‌طلبانی سردرگم، اصولگرایانی مغرور، امیران بی‌لشگر، نزاع‌های درونی و سرگیجه عمومی را شاهدیم. صدا‌هایی ضعیف می‌کوشند گفتمانی را نمایندگی کنند و تک چهره‌هایی جسارت دارند.
مجلسی بر یاد عید

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.

خبرگزاری آسوشیتد در گزارشی، رخ دادن سانحه نطنز را در خلال مذاکرات وین برای احیای برجام مورد توجه قرار داد.

کد خبر: ۸۶۱۰۵
۲۰:۰۰ - ۲۳ فروردين ۱۴۰۰

دیدارنیوز - خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی درباره سانحه پیش آمده در تاسیسات غنی سازی نطنز نوشت: حمله روز یکشنبه در نطنز  در موقعیتی رخ داد که قدرت‌های جهانی سعی می‌کنند درباره بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای تهران مذاکره کنند. این خرابکاری خطر تاثیر گذاشتن بر این مذاکرات و تشدید بیشتر تنش‌های منطقه در خاورمیانه را در بر دارد.  

آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش نوشت: نطنز، در اصفهان که استانی در مرکز ایران است، میزبان تاسیسات اصلی غنی سازی ایران است. ایران یک تاسیسات فعال انرژی اتمی در بوشهر دارد که با کمک روسیه در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد. ایران پیش از این رآکتور آب سنگین اراکش را بازطراحی کرد تا پلوتونیوم تولید نکند. تاسیسات فردوی آن نیز در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. تهران هنوز در رآکتور تحقیقاتی تهران فعالیت می‌کند.  

همچنین در این گزارش آمده است: ایران از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در قبال این اقدام، تعهدات مرتبط با غنی سازی اورانیوم در توافق را کاهش داد و در حال استفاده از سانتریفیوژ‌های پیش رفته، افزایش ذخایر و غنی سازی تا خلوص ۲۰ درصد-مرحله‌ای فنی که با تسلیحات فاصله دارد، است.

این گزارش می‌افزاید: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که در ماه ژانویه روی کار آمد، گفت می‌خواهد به توافق هسته‌ای بازگردد. کشور‌های مرتبط مذاکرات را هفته‌ی گذشته در وین شروع کردند تا راهی برای پیشبرد امور پیدا کنند. اسرائیل که با وجود بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن وعده داده است که هیچ گاه نگذارد توافق احیا شود، تا حد زیادی به ایجاد کارزاری مخفیانه برای مورد هدف قرار دادن ایران مظنون است.  

آسوشیتد پرس در بخش دیگری از این گزارش مطرح کرد: اثرات بلندمدت این سانحه روی برنامه هسته‌ای ایران، به طور کلی، مشخص نیست. اگر حملات سانتریفیوژ‌ها را در نطنز متوقف کند، سانتریفیوژ‌های فردو هنوز فعالند. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه وعده داد که فناوری هسته‌ای ایران توسعه پیدا می‌کند.  

آسوشیتد پرس علاوه بر این نوشت: این خرابکاری در دوران حساس در دولت حسن روحانی رخ داد که سعی می‌کند از طریق مذاکرات وین، توافقی  که در دولت او امضا شده را باز گردادند.  

گزارش آسوشیتدپرس در پی این مطرح می‌شود که  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با ایسنا در این باره گفت: بامداد روز یکشنبه حادثه‌ای در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز (مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن) رخ داده است. بر اساس اطلاع ما خوشبختانه این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.

وی درباره علت این حادثه و جزییات بیشتر آن گفت: علل حادثه در دست بررسی است و متعاقبا اطلاع رسانی می‌شود.
او همچنین با اشاره به حادثه بامداد روز یکشنبه در سایت غنی سازی نطنز اعلام کرد: حادثه‌ای داشتیم در بخشی از قسمت‌های برق سایت نطنز و در آنجا برق قطع شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: علت این حادثه در دست بررسی است که متعاقبا اعلام می‌کنیم.

کمالوندی در پاسخ به این که تجهیزات آسیب دیدن یا خرابکاری بوده است؟ گفت: الان اطلاعات بیشتری نداریم

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: