تیتر امروز

کد خبر: ۸۴۸۷۱
۱۲:۴۱ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۰
 
کلاب هاوس رقیب قدرتمند رادیو
 
دیدارنیوز ـ حجت الله عباسی: در تازه‌ترین نوآوری، شبکه اجتماعی کلاب هاوس به مانند بمب خبری در فضای بین المللی منفجر شده است. پازل رسانه‌های جدید در فضای مجازی در حال کامل شدن است.

کلاب هاوس شبکه‌ای صدا محور و در واقع رقیبی قدرتمند برای رسانه رادیو در فضای مجازی است. بر خلاف رسانه رادیو در ایران که مهمانان و سخنرانان دست چین و مشخصی از گروه‌های همسو با گرایش مدیران را به برنامه‌های رادیویی دعوت می‌کنند. در شبکه اجتماعی کلاب هاوس انحصار و دروازه بانی وجود ندارد.

در کلاب هاوس همه افراد با مرام‌ها و مسلک‌های مختلف سیاسی و مذهبی و جریانات سیاسی با هر نوع گرایش حضور دارند. کلاب هاوس پدیده‌ای پست مدرنیستی و اجازه می‌دهد همه صدا‌های خاموش به رسانه دسترسی داشته باشند.

گروه‌های فشار در کلاب هاوس جایی ندارند. اگر به منطق بحث آزاد تن در دهند به مانند سایر اعضاء هستند ولی اگر بنای کار آن‌ها بر شامورتی بازی و معرکه گیری باشد امنیت پولادین نداشته و توسط کاربران رپورت می‌شوند.

در شبکه اجتماعی کلاب هاوس گفتگو‌های سخنرانان و مهمانان با هماهنگی ادمین‌های اتاق کنفرانس به صورت زنده پخش می‌شود. اعضای اتاق می‌توانند هر نوع سوال را آزادانه با سخنرانان در میان گذارند.

در کلاب هاوس آنقدر تنوع موضوعات وجود دارد که شهروندان می‌توانند متناسب با گرایش و علایق و سلایق خود اتاق کنفرانسی دلخواه جستجو و در آن به بحث و گفتگو بپردازند. همه جماعات و احزاب و جریانات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی می‌توانند برای خود رسانه‌ای رادیویی وب پایه در اپلیکیشن کلاب هاوس راه اندازی کنند و به بحث و تبادل نظر بپردازند.

ایرانیان در استفاده و استقبال از این شبکه در همین دوسه هفته اخیر در سطح بین المللی پیش گام و خوش درخشیده اند. برغم اینکه هنوز مدت اندکی از فعالیت این شبکه نگذشته است جایگاه محکمی برای خود در کلاب هاوس ساخته و پرداخته کرده اند.

رسانه اجتماعی کلاب هاوس گفتگو محور است و از قضا به مهم‌ترین نیاز شهروندان در عصر حاضر پاسخ می‌دهد. چنین تجربه‌ای مسبوق به سابقه نیست و به نظر می‌رسد در روز‌های آتی به سرعت در بین کاربران ایرانی توسعه پیدا کند.

در حال حاضر رهبران فکری مشتمل بر روزنامه نگاران، کنشگران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی به صورت گسترده در این شبکه صف آرایی کرده اند. اما به طور یقین روز‌های خوش تری در انتظار این شبکه نوپدید نشسته است. به گونه‌ای در هر شهر و روستا چنین شبکه‌ای برای گفتگو شکل بگیرد.

شبکه اجتماعی کلاب هاوس در واقع «رادیو جماعات» در فضای مجازی است. در هر اتاق کنفرانس ۸ هزار نفر زیر چتر موضوعی واحد گرد هم می‌آیند تا از طریق گفتگو به بحث درباره مهمترین موضوعات روز جامعه بپردازند. اعضای این اتاق‌ها به جغرافیای خاصی محدود نیستند.

اقبال به شبکه اجتماعی کلاب هاوس می‌تواند عرصه را هرچه بیشتر بر رسانه در حال افول رادیو در ایران تنگ ترکند و حسادت مدیران آن‌ها را برای ایجاد انحصار برانگیزد. به نظر می‌رسدهمان بلایی که سر سینمای خانگی برای گرفتن مجوز پخش آمده است به گونه‌ای دیگر در بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در کمین این رسانه اجتماعی آفتابی شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: