تیتر امروز

سند جامع همکاری‌های ایران و چین توسط وزرای خارجه دو کشور امضا شد.

کد خبر: ۸۴۵۰۸
۱۶:۲۴ - ۰۷ فروردين ۱۴۰۰

سند جامع همکاری‌های ایران و چین امضا شد + فیلم

دیدارنیوز ـ سند جامع همکاری‌های ایران و چین دقایقی قبل توسط محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و وانگ یی وزیر خارجه چین امضا شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سند جامع راهبردی ایران و چین می‌گوید: این سند از سال ۹۴ با سفر رئیس جمهور چین به ایران مطرح شد؛ این سند به عنوان یک نقشه راه بین ایران و چین است که بتواند روابط ایران و چین را از برخی روزمره گی‌ها به یک نگاه راهبردی‌تر هدایت کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه روابط ایران و چین چند لایه و عمیق و با ابعاد مختلف است افزود: لازم بود این روابط در قالب یک سند دارای برنامه باشد که دو طرف توافق کردند و در این سفر امضا خواهد شد.

خطیب زاده ادامه داد: این سند دارای ابعاد مختلفی است که نقشه راه کامل است و دارای بند‌های سیاسی راهبردی و اقتصادی است.

وی تصریح کرد: در این سند همه ابعاد همکاری‌های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل دو کشور دیده شده و همچنین مشارکت ایران در کمربند راه چین نوشته شده و یک محوریت خاصی به بخش خصوصی دو طرف داده شده و همکاری‌های بخش‌های خصوصی دو طرف در آن دیده شده است.

خطیب زاده افزود: البته هیچ مشارکت جامع راهبردی شکل نمی‌گیرد مگر اینکه یک ضمیمه دقیق فرهنگی، مردمی و رسانه‌ای داشته باشد که این هم در بُعد فرهنگی این سند دیده شده است. آنچه که انتظار داریم در سفر آقای وانگ ئی اتفاق بیفتد امضای این سند به عنوان یک سند بالادستی و نقشه راه در ۲۵ سال آینده روابط ایران و چین است.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: این سند می‌تواند در تعمیق این روابط بسیار مؤثر باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۷
0
0
نفت را با چقدر تخفیف بهش دادید آنهم به مدت 25 سال