تیتر امروز

سید حسن امین گفت: در فرهنگ ایرانی کتابی با عنوان نوروز نامه نوشته شده است. این کتاب را منصوب به حکیم عمر خیام نیشابوری می‌دانند. البته تحقیقاتی هم پژوهشگران بعدی داشته که نشان می‌دهد این کتاب از آثار خیام نیست.

کد خبر: ۸۴۳۷۱
۱۶:۰۷ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۰
نوروز نامه منتسب به کیست؟
 
دیدارنیوز: پروفسور سید حسن امین ادیب، حقوقدان، فیلسوف، نویسنده و شاعر توانا، مترجم، محقق تاریخ و ادبیات، استاد بازنشسته دانشگاه گلاسکو نویسنده و خالق اثر فاخر و گرانقدر «شاهنامه امین» است.

او به خبرنگار برنا گفت: در فرهنگ ایرانی کتابی با عنوان نوروز نامه نوشته شده است. این کتاب را منصوب به حکیم عمر خیام نیشابوری می‌دانند. البته تحقیقاتی هم پژوهشگران بعدی داشته که نشان می‌دهد این کتاب از آثار خیام نیست.

امین ادامه داد: بسیاری از رباعیات منصوب به خیام در واقع منتسب به خیام نیست، بلکه اشعاری خیام گونه است که دیگران در همان مضامین ساخته‌اند.

این ادیب افزود: نوروز نامه کتابی پارسی است. مطالب ارزنده را از ایران باستان داریم. همچنین مطالب دیگر را از ساختن نشانه‌های شادی بخش و مسائل اخلاقیات و فرهنگ و تاریخ نوشته شده  و یکی از افراد احیا کننده کتاب مهرداد اوستا است. او شاعری قادر و یکی از شاعران انقلابی ایران بود. نوروز نامه را چاپ کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: