پیام‌رسان بیسفون از ۱۵ اسفند تعطیل می‌شود. بیسفون در اطلاعیه جدید خود ادعا کرده که «بیسفون همواره تلاش کرده است تا فعالیت‌های خود را از تمامی حواشی دور نگه دارد و مستقل از هر نوع جریان سیاسی و بهره‌برداری‌های کوتاه‌مدت جناحی به فعالیت تخصصی خود بپردازد. در حال حاضر نیز توقف فعالیت بیسفون صرفا یک تصمیم تخصصی و کسب‌وکاری است. بیسفون متعهد به انجام مسئولیت‌ها و تعهدات خود در پاسخ به حمایت‌های صورت‌گرفته خواهد بود و در این زمینه با نهاد‌های ذی‌ربط در تعامل است.»

کد خبر: ۸۲۳۵۶
۰۹:۱۸ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

دانش آدینه ۲۸: سیاهچاله‌ها مو ندارند!
دیدار آدینه ۳۷

دانش آدینه ۲۸: سیاهچاله‌ها مو ندارند!

در شماره ۲۸ دانش آدینه، سروش زمانی مقدم به سراغ خصوصیات سیاهچاله‌ها و اندازه‌گیری جرم و حجم این پدیده‌های مرموز رفته است. اجرام فشرده‌ای که در کانون حیات کیهانی‌اند.
فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.

مسدودسازی تلگرام رسما شکست خورد / بیسفون خاموش شد

 

دیدارنیوز ـ بیسفون یکی از پیام‌رسان‌های بومی مورد حمایت بعد از فیلترینگ تلگرام به شمار می‌آمد، اما حالا این شرکت در پیامی در کانال خود به کاربران اعلام کرده است که سرور‌های خود را از نیمه اسفند برای همیشه خاموش می‌کند. در حال حاضر این اپلیکیشن در کافه بازار برای دانلود وجود ندارد.

پیام بیسفون به کاربران خود به شرح زیر است: «کاربران عزیز و فهیم بیسفون پس از هشت سال فعالیت در بیسفون به دلایل متعدد تصمیم به توقف فعالیت بیسفون گرفته‌ایم. از شما که همواره همراه و پشتیبان ما در توسعه و گسترش بیسفون بوده‌اید، بی‌نهایت سپاسگزاریم و امیدواریم بتوانیم پس از رفع مشکلات مجددا با قدرت به عرصه این خدمات بازگردیم. از شما خواهشمندیم اطلاعات و فایل‌های مورد نیاز خود را تا پیش از ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ از بیسفون بردارید، چون پس از این تاریخ دسترسی به بیسفون مقدور نخواهد بود. از همکاری شما سپاسگزاریم.»

این پیام‌رسان سال ۹۳ در نمایشگاه تلکام به صورت رسمی فعالیت خود را شروع کرد و سال ۹۴ بیش از ۲ میلیون کاربر فعال داشت. از زمستان سال ۹۶ با اجرای قانون مسدودسازی تلگرام، هفت پیام‌رسان داخلی (سروش، گپ، آی‌گپ، بله، ایتا، بیسفون پلاس و ویسپی) توسط مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شدند تا مورد حمایت دستگاه‌های مسئول قرار گیرند که درنهایت در ابتدای سال ۹۷ بیسفون به همراه دو پیام‌رسان بومی دیگر وام ۵ میلیارد تومانی برای توسعه خود از وزارت ارتباطات دریافت کردند.

مدیر این پیام‌رسان اعلام کرده بود که پیش از محبوبیت تلگرام، با وجود وایبر و وی‌چت در ایران، بیسفون دارای قابلیت چت، گروه و کانال بود. قابلیتی که بعدا تلگرام با آن‌ها بازار ایران را در دست گرفت و حتی با وجود فیلترشدن هنوز پرکاربرترین پیام‌رسان در ایران است. مدیر اجرایی پیام‌رسان بیسفون در همایشی با عنوان تیک سوم در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه درباره عقب‌ماندگی اپلیکیشن‌های ایرانی از پیام‌رسان‌هایی، چون تلگرام گفت: «اولین بار کانال را ما راه‌اندازی کردیم، قبل از آنکه حتی تلگرامی وجود داشته باشد، اما مسئولان به ما فشار آوردند افرادی که می‌خواهند کانال ایجاد کنند، باید مجوز «نشر برخط» بگیرند.»

این پیام‌رسان در مدت فعالیت خود تأکید زیادی برای حفظ حریم شخصی کاربران داشت. به گفته مدیرانش آن‌ها با اضافه کردن ویژگی پیام امن Secret Chat الگوریتمی را ایجاد کرده بودند که حتی با دستور قضائی برای شنود یا رصد پیام‌ها باز هم نمی‌توانستند به محتوای کاربران دسترسی داشته باشند. همچنین در توضیحات معرفی پیام‌رسان خود تأکید می‌کردند که «به‌واسطه پروتکل اختصاصی خودمان، مسائل امنیتی در زمینه هک و حوزه‌های مشابه را رعایت کرده‌ایم و به جرأت می‌توانیم بگوییم که امن‌ترین پیام‌رسان داخلی هستیم.» شعار تبلیغاتی آن‌ها در نمایشگاه و روی بیلبورد‌ها «نگران تیک سوم نباش!» بود که نشان از این حفظ حریم شخصی داشت.
 
منبع: شهروند
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: