خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به جدیدترین بیانیه کاخ سفید، از کاهش روابط دولت جو بایدن با ولیعهدسعودی و بازبینی روابط با ریاض که یک شریک راهبردی دولت پیشین بشمار می‌آمد، خبرداد.

کد خبر: ۸۲۲۹۴
۱۲:۰۵ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر
سینما با چاشنی تفکر (۱۰)

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...
تعویق بررسی FATF و ناامیدی بازار‌ها

تعویق بررسی FATF و ناامیدی بازار‌ها

بررسی لوایج مرتبط با FATF تا فروردین ۱۴۰۰ به تعویق افتاد. اعلام این خبر کافی بود تا بازار‌ها نسبت به آن واکنش منفی نشان دهند. به نظر کش‌مکش‌های سیاست داخلی و خارجی هر روز بیشتر اقتصاد ایران را...

بن سلمان از روابط واشنگتن و ریاض کنار گذاشته می‌شود

 

دیدارنیوز ـ به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدامی که نشانگر تنزل روابط با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی و حاکم بالقوه این کشور است، قصد دارد روابط واشنگتن- ریاض را ارزیابی کند.

«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید دیروز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: ما می‌خواهیم روابط خود را با عربستان سعودی دوباره ارزیابی کنیم. وی افزود: بخشی از این موارد بازگشت روابط به همتای متقابل است و همتای رئیس جمهوری «ملک سلمان» است.

به گفته یکی از منابع نزدیک به کاخ سفید، مناسب‌ترین همتای ولیعهد عربستان «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا است. در حالی که نقش رسمی بن سلمان جانشین نخست وزیر و وزیر دفاع است، وی مسئولیت‌های زیادی را به عنوان میراث دار تاج و تخت پدر ۸۵ ساله خود از سال ۲۰۱۵ بر عهده دارد.

بلومبرگ نوشت: بیانیه کاخ سفید تازه‌ترین نشانه از چگونگی ارزیابی مجدد روابط نزدیک با واشنگتن است. ترامپ عربستان سعودی را به عنوان محور اصلی راهبرد خود در خاورمیانه قرار داد و نخستین سفر خارجی خود را به عنوان رئیس جمهوری به ریاض انجام داد، اما اکنون تمامی این روابط کم شده اند. بایدن در نخستین روز‌های آغاز به کار فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کرد و از تلاش‌های جدید برای پایان جنگ یمن به رهبری ریاض خبر داد. بایدن همچنین از عربستان سعودی خواسته است تا سابقه حقوق بشری خود را بهبود بخشد.

به گفته «آرون دیوید میلر» (Aaron David Miller) یکی از اعضای ارشد بنیاد کارنگی و یک مقام پیشین وزارت امور خارجه آمریکا در خاورمیانه مناسبات اخیر واشنگتن – ریاض را نشان دهنده بازگشت روابط دو کشور به کانال منظم و همیشگی دانست.

ولیعهد عربستان پس از کشتن «جمال خاشقجی» ستون نویس روزنامه واشنگتن پست که در اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۹۷) در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید، از سوی بسیاری از مقامات رسمی واشنگتن منزوی شد.

اما ترامپ و «جراد کوشنر» دامادش، پس از این قتل روابط نزدیک خود با شاهزاده سعودی را حفظ کردند و هرگز وی را به دلیل این جنایت سرزنش نکردند. ترامپ در دفاع از این روابط گفت که در صورت عقب نشینی از رابطه با ریاض، میلیارد‌ها دلار سود فروش سلاح به رقبای آمریکا یا کشور‌هایی مانند چین و روسیه می‌رسد.

همزمان «آوریل هینز» (Avril Haines) اداره کننده اطلاعات ملی آمریکا در دولت بایدن متعهد شده است که گزارش غیر طبقه بندی شده سیا (CIA) را در مورد قتل خاشقجی منتشر کند؛ گزارشی که احتمالا باعث شرمساری ولیعهد شده و روابط شکننده کنونی دو کشور را بیش از پیش تحت الشعاع قرار می‌دهد.

یک مقام کاخ سفید هم که خواست نامش فاش نشود، اظهارات روز گذشته ساکی در خصوص ارزیابی روابط با ریاض را نشانه بازگشت واشنگتن به روند طولانی مدت دیپلماتیک دانست.

از سوی دیگر، عربستان در تلاش برای جلب رضایت دولت بایدن، در ماه جاری یک فعال برجسته حقوق زنان را پس از نزدیک به سه سال زندان آزاد کرد.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: