یک کارشناس حوزه کار محاسبه عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی همچون کارگران را حق قانونی آن‌ها دانست و گفت: بازنشستگان تامین اجتماعی مشمول قانون کار هستند و سال‌ها تحت عنوان کارگر در این مملکت مشغول کار بوده و تابع مصوبات شورای عالی کار هستند بنابر این غیرمنطقی نیست که بعد از بازنشستگی عیدی آن‌ها کارگری محاسبه شود.

کد خبر: ۸۱۹۹۳
۱۴:۳۵ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

پورنوگرافی به مثابه افیون

پورنوگرافی به مثابه افیون

انتشار کلیپی از یک خواننده پاپ با بازی یک پورن استار بحث داغ این روزهای فضای مجازی و حقیقی است. گزارش حاضر اما به دنبال پاسخ به این سوال است که چرا تماشای پورنوگرافی در جامعه ایران در حال رواج...
 
دیدارنیوز ـ حمید حاج اسماعیلی درباره طرح پیشنهادی همسان سازی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با کارگران ابراز عقیده کرد و گفت: تاکید ما این است که بحث عیدی کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی به این دلیل که با شرایط اقتصادی کشور و افزایش هزینه‌ها همخوانی ندارد باید مورد بازنگری قرار بگیرد. انتظار داشتیم در پایان سال مبلغ عیدی با توجه به تغییر بسیاری از قیمت‌ها و مولفه‌ها چند برابر افزایش یابد، ولی جای تعجب است که عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شد.

مبلغ عیدی باید کفاف هزینه‌های سربار آخر سال را بدهد

وی ادامه داد: اگر تاکید و اصرار می‌کنیم مبالغی که تحت عنوان عیدی و پاداش در آخر سال پرداخت می‌شود، افزایش یابد به این دلیل است که بازنشستگان دریافتی و مستمری کمتری می‌گیرند و مشکلات زندگی آن‌ها اعم از هزینه‌های خوراک، درمان و اجاره بها به مراتب بیشتر از مستمری و حقوقی است که دریافت می‌کنند لذا برای جبران بخشی از هزینه‌های آخر سال و هزینه‌های سربار و تشریفات و دید و بازدید‌ها که به طور سنتی در خانوار‌های ایرانی وجود دارد، معتقدیم که مبلغ عیدی باید به گونه‌ای باشد که کفاف بخشی از هزینه‌های آخر سال را بدهد.

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: در شرایطی که مستمری بگیران تامین اجتماعی متناسب با قانون کار حقوق می‌گیرند و افزایش حقوق آن‌ها بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار و به تبعیت از مصوبات شورای عالی کار صورت می‌گیرد چرا نباید عیدی آن‌ها متناسب با عیدی کارگران پرداخت شود؟ بازنشستگان سال‌ها تحت شمول قانون کار در این کشور کار کرده اند و بر مبنای قانون کار حقوق و مستمری گرفته و بازنشسته شده اند بنابر این حق قانونی آن‌ها است که عیدی کارگری بگیرند.

حاج اسماعیلی درباره اقدام مجلس در خصوص طرح پیشنهادی همسان سازی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز گفت: مجلس باید قوانین متناقض و موازی در حوزه تامین اجتماعی که در این خصوص وجود دارد، مورد بازنگری قرار بدهد و شفاف و یکپارچه کند. تحلیل‌ها و تفسیر‌ها و برداشت‌های متعدد از قانون باید رفع شود و یک برداشت واحد از قانون برای اجرا در خصوص عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران ایجاد شود.

پرداخت پول مربی فوتبال باید با اجازه صاحبان صندوق باشد

وی تصریح کرد: نمی‌توانیم از یک طرف سازمان تامین اجتماعی را یک نهاد غیردولتی تلقی کنیم که سرمایه اش متعلق به کارفرمایان و کارگران است، ولی از آن طرف برخی مداخلات دولتی در ارائه خدمات آن تصمیم گیری کنند. تامین اجتماعی یک نهاد غیر دولتی است و صاحبان اصلی آن کارگران و کارفرمایانی هستند که به این سازمان حق بیمه می‌پردازند؛ پس باید در سیاستگذاری‌ها و برنامه ریزی‌های سازمان نقش ملموسی داشته باشند مثل مواقعی که دچار مضیقه‌های مالی می‌شویم یا پول مربی فوتبال را از منابع صندوق پرداخت می‌کنیم باید با مجوز صاحبان اصلی صندوق باشد.

حاج اسماعیلی در پایان گفت: معتقدم بحث همسان سازی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی یک بحث فنی است که با کمک دولت و مجلس قابل برطرف شدن است و مجلس باید قوانین موجود در خصوص عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی را یکپارچه کند و جلوی موازی کاری‌ها و برداشت‌های متعدد از قانون را بگیرد.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: