رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: همسایگان خواهند دید مردم ایران و جمهوری اسلامی و رهبری خواهان روابط همسایگی هستند. آغوش ایران برای همسایگان همواره باز بوده و می توانند به این آغوش بازگردند.

کد خبر: ۸۱۷۱۲
۲۳:۴۲ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

گردشگری فرصتی برای توسعه متوازن بلوچستان

گردشگری فرصتی برای توسعه متوازن بلوچستان

مطلب حاضر نگاهی دارد به نقشی که صنعت گردشگری می‌تواند در حل برخی از مشکلات سیستان و بلوچستان داشته باشد. البته گردشگری حلال تمام مشکلات این استان نیست اما مکمل اقدامات زیربنایی دیگر است.
دیدارنیوز -  ظریف درباره حضور ایران در منطقه قفقاز اظهار داشت: فشارهایی که آمریکایی‌ها وارد کردند واقعیت است. برخی سیاست‌های سخت گیرانه‌ای که درباره ترانزیت و دیگر موضوعات داشتیم واقعیت است. شاید درست باشد که کم کم داشتند ما را دور می‌زدند ما خیلی از اینها را معالجه کردیم. ان‌شاءالله در توافق ۲۵ ساله که با چین به زودی نهایی خواهد شد این خطوط مواصلاتی باید از ایران عبور کند اینها دارد برمی‌گردد. در مورد ارتباطات اعم از خطوط لوله انرژی ایران در منطقه نقش پیدا می‌کند. در قفقاز الان طرحی است که این خطوط مواصلاتی بعد از پایان بحران قره باغ ما این خطوط مواصلاتی که در منطقه داشتیم و متوقف شده بود یکی از این خطوط راه آهن جلفا است و دیگری راه آهنی است که ایران را به روسیه وصل می‌کند.

وزیر امور خارجه بیان کرد: اینها الان فراهم شده است. در سفرم به منطقه قفقاز ایران می‌تواند حلقه وصل تمام این خطوط مواصلاتی باشد. به لطف خدا رابطه ما با پنج کشوری که در خطوط ارتباطی نقش دارند خوب است و در این سفر توانستیم کار را پیش ببریم. باید به دنبال بازی برد - برد باشیم و بازی‌هایی را دنبال کنیم که منافع همه در آن باشد و همسایگان ما باید همین فکر را کنند. بازی‌های برد - باخت مربوط به گذشته است. الان این امکان را داریم با یک کنسرسیوم در منطقه قفقاز بتوانیم مسیری را ایجاد کنیم که باعث آرامش جمهوری آذربایجان و ارمنستان شود و باعث آرامش بیشتر بین گرجستان و روسیه و همچنین ارمنستان و ترکیه شود.

وی گفت: نگاه راهبردی ما به منطقه باید فراگیر باشد نه حذفی. سایران هم باید نگاه فراگیر داشته باشند. ایران از منطقه قابل حذف نیست. ایران کشور مهمی است و کسی نمی‌تواند ایران را حذف کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین اظهار داشت: آخرین وضعیت قرارداد به چین در سفر اخیرم به چین وزیر خارجه این کشور از پیشنهاد متقابلی که ایران داد گفت ما در حال نهایی کردن پیشنهاد ایران هستیم و فاصله زیادی با توافق و طی مراحل نداریم.
منبع: انتخاب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: