معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با ابراز نگرانی از کاهش شدید استفاده از ماسک در بین مردم استان اظهار کرد: متأسفانه متوسط استفاده از ماسک در بین مردم استان، تنها 50 درصد است.محبی ادامه داد: از 1197 تست اخیر، 81 مورد مثبت بوده که نشانه افزایش نمونه های مثبت است و امیدواریم این افزایش، نشانه ای از خیز جدید بیماری کووید19 در استان نباشد.

کد خبر: ۸۱۶۲۴
۲۱:۲۳ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر
سینما با چاشنی تفکر (۱۰)

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...
دیدارنیوز - سیامک محبی امروز با اشاره به رتبه بیست و نهم استان در آمار بستری شدگان کرونایی در کشور بیان کرد: استان های بوشهر و سیستان و بلوچستان در جدول 31 استان کشور پس از قم قرار دارند.

وی افزود: آمار کرونا در استان و در هفته اخیر بیانگر افزایش تعداد بیماران مراجعه کننده به بیمارستان و در عین حال کاهش جانباختگان کرونایی نسبت به هفته پیش از آن است.

رئیس مرکز بهداشت قم یادآور شد: خوشبختانه افزایش نمونه گیری ها در استان با وجود وضعیت آبی به عنوان یک سیاست دنبال شده و از این رو تعداد این نمونه گیری ها از 967 مورد در دو هفته قبل به 1197 مورد در هفته اخیر رسیده که 86 درصد این نمونه گیری ها در بخش بهداشت و مراکز سرپایی بوده است.

محبی ادامه داد: از 1197 تست اخیر، 81 مورد مثبت بوده که نشانه افزایش نمونه های مثبت است و امیدواریم این افزایش، نشانه ای از خیز جدید بیماری کووید19 در استان نباشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین درباره آخرین ارزیابی در موضوع رعایت شیوه نامه های بهداشتی در میان مشاغل و اصناف گوناگون استان گفت: کاهش نمره ارزیابی رعایت شیوه نامه های بهداشتی در ادارات و دستگاه های اجرایی استان از 86 به 77 نگران کننده است، ضمن آن که باید از سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بابت گزارش های نظارتی مستمر و همچنین برخورد با متخلفان از رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مراکز تابعه این سازمان تقدیر و تشکر کرد.

وی افزود: ارزیابی ها نشان می دهد مواردی مانند نانوایی ها، تالارهای پذیرایی، آبمیوه و بستنی فروشی ها، کافی نت ها، قنادی و سوهانی ها، اغذیه فروشی ها، مطب ها، اماکن ورزشی، مراکز شماره گذاری خودرو، پایانه های مسافربری درون و برون شهری، دفاتر اسناد رسمی و مجتمع های خرید و پاساژها نمرات کمتر از 75 در هفته اخیر داشته اند که قابل تأمل و توجه و البته إعمال نظارت شدیدتر است.

محبی در عین حال به نظارت و بازرسی در مدارس هم توجه داد و گفت: با توجه به بازگشایی برخی از مدارس در استان، بررسی رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آن ها هم در دستور کار است که نشان می دهد بسیاری از مدارس در رعایت این شیوه نامه ها بویژه در رعایت فاصله گذاری ها عملکرد مطلوبی داشته اند.

رئیس مرکز بهداشت قم با ابراز نگرانی از کاهش استفاده عمومی از ماسک در بین مردم استان بیان کرد: متوسط آمار استفاده از ماسک در بین مردم قم در دو هفته قبل 79 درصد بود که متأسفانه در هفته اخیر به 50 درصد کاهش یافته، ضمن آن که استفاده مردم استان از ماسک در وسائل نقلیه عمومی نیز با 23 درصد کاهش، به 56 درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: البته در این موضوع، بهترین عملکرد را شاغلین در واحدهای صنعتی با 83 درصد استفاده از ماسک به خود اختصاص داده اند.

محبی درباره طرح شهید سلیمانی نیز تصریح کرد: هدف از این طرح آن است که هر جا شعله ای از آتش کووید19 مشاهده شد، بتوان آن را دنبال و رهگیری و در عین حال در نطفه خفه کرد.

رئیس مرکز بهداشت قم سپس خاطر نشان کرد: متأسفانه همچنان در برخی رهگیری ها با عدم همکاری برخی از مردم رو به رو هستیم که انتظار است تا دادستانی در این زمینه ورود لازم را داشته باشد، چراکه این عدم همکاری می تواند به سلامت عمومی استان لطمه وارد کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین از شناسایی 250 بیمار کرونایی در استان با قرنطینه خانگی غیرمطلوب خبر داد و اذعان کرد: این افراد به مرکز قرنطینه قم معرفی شده اند، اما از آن جا که هیچ تضمینی برای مراجعه آنان به این مرکز و قرنطینه شدن وجود ندارد، از این رو لازم است تا بازنگری لازم در ساز و کار این روال نیز انجام شود.

محبی در ادامه به مشاغل پُرخطر اشاره کرد و بیان داشت: به دنبال آن هستیم تا ضمن مجهز کردن درمانگاه های بخش خصوصی استان به تست سریع (رپید)، استفاده حداکثری از این تست را در بین شاغلین در مشاغل پُرخطر نیز رونق و رواج دهیم.
منبع: انتخاب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: